WASHINGTON

Şehir Genel:

-Gerek ABD’nin gerek küreselleşmenin başkenti oluşu ile dünyadaki en gelişmiş şehirlerden biridir Washington DC. (Eyalet olan batıdaki Washington ile karıştırılmamalıdır) (İsmin sonundaki DC, District of Columbia, federal yapıdaki ABD içerisinde hiçbir eyalete bağlıbulunmayan başkentin istisnai idari yapısı ifade eder)

-Bu ayrıksı yapısı itibariyle Washington başkent olmasına rağmen ufak bir yerleşim yeridir. (Diğer önemli şehirleriyle kıyaslandığında) 702.455 kişinin yaşadığı bu başkent sanki Virginia ve Maryland eyaletleri arasında bir sınır işlevi görür. Dünyanın en pahalı şehirlerinden biri oluşu sebebiyle de yaşayan kesimlerden bazıları evlerini Virginia ya da Maryland eyaletlerinde tutarlar. Şehirde bürokratik yoğunluk tahmin edileceği gibi her bir metrekaresinde kendini hissettirse de sosyal yaşam bir taraftan devam eder. Bu yönüyle Ankara’nın Çankayası’na benzetilebilir.

-Yayılım gösterdiği coğrafya sebebiyle okyanus iklimi ile karasal iklimin karakteristik özellikleri Washington DC genelinde görülmektedir. Yıllık hava sıcaklığı ortalamaları da doğudan batıya değişkenlik gösterse de şehir, dört mevsimin en yalın haliyle yaşanabileceği bir iklim yapısına sahiptir. Yıllık ortalama sıcaklık 13.3 derecedir. Ocak ayında sıcaklık ortalaması 0 dereceyi görse de nadiren altına düşer. Yılın en sıcak ayı olan temmuzda ise sıcaklık ortalaması 25.3’tür. Dengeli bir iklime sahip Washington DC en fazla yağışı Ağustos ayında alır.

-Washington DC raylı sistemler ve otobüs hatları için tek tip tarife uygular ve ulaşım imkânları son derece rahattır. Sadece 12.000 kadar otobüs durağı olduğunu belirtmek gerekir. Keza yine taksi kent sakinleri tarafından son derece yaygın biçimde kullanılan fakat diğer seçenekler kadar ekonomik olmayan bir başka yaygın ulaşım aracıdır.

-Şehir sosyal yapı olarak bürokrat ve hizmet sektöründe çalışan iş insanlarının yanı sıra hatrı sayılır bir alt gelir sınıfına mensup insanı da barındırır ve bazı mahallelerinde suç oranları ABD ortalamasının üstündedir. Genel olarak büyük parkları ve düzenli yaşantısıyla bir başkentte olduğunuzu hissettirecek Washington DC dünya üzerindeki en önemli ve en pahalı kentlerden biridir.

-Prizleri ikili olmasına rağmen yassı uçludur. Bu sebeple giderken yanınızda dönüştürücü götürmenizde fayda vardır.

-Para birimi $ (Dolar)

-Washington DC yerel saat dilimi Türkiye’den 7 saat geridir.

-Washington DC-İstanbul arası aktarmasız uçuşlar 11 ile 12 saat arası sürmektedir.

 

Yaşam Masrafları

-Bu şehirde masraf kalemleri New York şehir merkezindekinden ucuz olsa da yine de beklentileri yüksek tutmamakta fayda var. Washington DC de son derece pahalı bir şehirdir.

-Dört kişilik bir aile için New York’ta aylık ortalama yaşam masrafı 4,001.19 $ (Yaklaşık 27,000₺) iken,

-Tek kişi için aylık ortalama yaşam masrafı 1,099.31 $’dır. (Yaklaşık 7.500₺)

-Şehir merkezinde tek yataklı bir dairenin ortalama aylık kira ücreti 2,350.43 $ iken (Yaklaşık 16,000₺),

-Şehir merkezi dışındaki tek yataklı bir dairenin ortalama aylık kira ücreti 1,808.33 $’dır. (Yaklaşık 12.200₺)

-Washington DC’de aylık toplu taşıma abonman kartı ücreti 135$’dır (Yaklaşık 910₺)

-Taksimetre 3.5 $’dan açılır. (Yaklaşık 25₺) Kilometre başına tarife 1.86$ (Yaklaşık 10₺) ile ücretlendirilmektedir.

-Bir aylık ortalama yemek masrafı Washington DC için 380.95$’dır (Yaklaşık 2,500₺)

Expatistan Verilerinden Alınmış Ortalama Fiyatlar:

İş merkezleri yakınındaki içecek dâhil bir lunch menüsü: $16

Big Mac ya da muadili bir fast food menüsü: $8

Yarım kilo kemiksiz tavuk eti: $4.97

1 litre tam yağlı süt: $0.89

12’lik büyük boy yumurta: $2.82

1 kilo domates: $5.05

Yarım kilo yöresel peynir: $7

1 kilo elma: $4.30

1 kilo patates: $1.76

Süpermarkette 500 ml yerli bir bira: $5.03

1 şişe iyi kalite kırmızı şarap: $16

2 litre coca-cola: $1.97

İki kişi için bir günlük ekmek: $2.06

Civardaki bir pub’da iki kişilik akşam yemeği: $55

2 kişilik sinema bileti: $29

2 kişilik tiyatro bileti (uygun olan en iyi koltuklar): $226

 

Ortalama bir İtalyan restoranında 2 kişilik akşam yemeği (aperatifler, ana yemek, şarap ve tatlı dahil): $108

Civar semtteki barda bir bardak kokteyl: $15

Şehir merkezinde ortalama bir bardak cappucino: $5.10

Civardaki bir barda 500 ml. bir bardak bira: $7

Ipad wi-fi 128GB: $414

Ön ödemeli indirimsiz simcard için 1 dk. Ücreti: $0.19

Şehir merkezindeki bir gym için aylık üyelik ücreti: $77

1 paket Marlboro sigara: $8

-Washington DC ülkenin önemli ticaret yolları üzerinde yer aldığından alışverişe dair beklentileri boşa çıkarmayacak bir şehir. Ucuzundan pahalısına aradığınız her ürünü bulabileceğiniz alışveriş merkezlerine, dükkanlara ve süpermarketlere sahip. Tysons Corner Center ülkenin en büyük AVM’lerinden biridir. Virginia eyaletine yakındır. 300’den fazla mağazaya ev sahipliği yapar. Şehirde ayrıca ev ve mutfak alışverişlerini yapabileceğiniz Walmart gibi hipermarket, Harris Teeter ve Giant gibi hesaplı süpermarket seçenekleri mevcuttur.

İş ve Çalışma:

-Washington DC’ye lisans, lisansüstü ya da dil programı, sertifika programı için öğrenci olarak giden kişiler J-1, M-1 ya da F-1 vizelerinden birine sahip olacaktır. Bu vize türlerinden M-1

 

vizesine sahip olanlar herhangi bir şekilde yasal çalışma hakkına sahip değildir. F-1 ve J-1 vize sahibi olanlara ilişkin haftalık çalışma saatleri ve şartlarına ilişkin esaslar ABD yetkili makamlarınca belirlenir.

-Kimi durumlar için öğrencilere kampüs içinde çalışma izni gibi sınırlamalar getirilse de kampüs içinde ya da dışında fark etmeksizin Washington DC’de garsonluk, barmenlik, temizlik görevliliği, raf sorumlusu, Uber çalışanı gibi vasıflı olmayan işler için saat başı ortalama kazanç 10-15$ aralığındadır. Ortalama 7,100$ aylık gelirle ABD ortalamasının üstünde yer alan Washington DC, vasıflı-vasıfsız ya da yarı zamanlı-tam zamanlı iş ayrımı yapmaksızın tecrübeyle doğru orantılı artan saatlik ücretlerle yeterli kazanç elde etmeye yarayacak iş olanaklarına sahiptir. Yalnız belirtilmelidir ki Türk yatırımcı-işveren yoğunluğu New York gibi kentlere kıyasla az olduğu için iş bulma ya da iş değiştirme süreçlerinde rekabet bir miktar daha yoğun hissedilebilir.

Turistik:

-Görülecek yerlerin başında hiç şüphesiz dünya siyasetine yön veren Beyaz Saray gelir. Ziyaret etmek isterseniz önceden arayarak rezervasyon yaptırmanız gerekir Beyaz Saray’a ek olarak bir başka önemli siyasi yapılardan ABD Kongre Binası da Washington DC’de yer alır. Aynı yerleşkede yer alan Washington Anıtı ve Milli Park da peşi sıra ziyaret edilmesi gereken yerlerdendir.

-Ulusal Hava ve Uzay Müzesi, Washington Ulusal Katedrali, Amerikan Ulusal Tarih Müzesi, Amerikan Doğa Tarihi Müzesi, Botanic Garden ve National Zoological Park şehrin sonu gelmeyen müze, anıt ve parklarından sadece bazıları. Kıtanın ve ABD’nin tarihine ilişkin hemen hemen her bilgiye vakıf olabileceğiniz kadar kültürel mirasa sahip Washington DC, kamusal kullanıma açık parkları ve yeşil doğasıyla da sosyalleşebileceğiniz pek sayıda seçenek sunuyor. Çin Mahallesi ve George Town gibi sosyal yaşamın farklı ve dinamik örneklerini de bulabileceğiniz Washington, Maryland’de bulunan Baltimore’a 1 saat, Annapolis’e 45 dakikalık karayolu mesafesindedir. Şehir ayrıca Virginia’daki Shenandoah Ulusal Parkı’na 133 km. New York’a 362 km. mesafededir.

-Ulusal Kiraz Çiçeği Festivali, buraya Japonların dostane niyetlerinin bir yansıması olarak getirilmiş bir adettir. Zamanla bir festival halini alan bu etkinlik her yılın Mart ve Nisan aylarında Amerikan ve Japon kültürüne ait pek çok motifin birlikte yansıtıldığı müthiş bir şölendir.

-DC Jazz Festival, ülkedeki en saygın ve bilindik Jazz festivallerinden biridir. Üst düzey sanatçıların ve binlerce turistin katılımıyla her yıl gerçekleştirilmektedir.

-Citi Open, temmuz ve ağustos aylarında başarılı tenis sporcularının katılımıyla gerçekleştirilen, sezon açılışı niteliğinde bir tenis turnuvasıdır. Farklı eyalet ve ülkeden gelen binlerce katılımcıyı ağırlar.

-Bunların haricinde ABD sınırları içerisinde yer alan eyaletleri araç kiralayıp karayolu ile seyahat etmek son derece uygun maliyetli bir seyahat seçeneği olduğu gibi kampanyalar takip edilerek uygun fiyatlara iç hatlar uçuşları da yakalayarak Amerika’nın diğer eyaletlerini ve güzelliklerini ziyaret edebilirsiniz.

-Washington DC, kentin ev sahipliği yaptığı her kültürün mutfağından esintiler barındırmaktadır. Amerikan fast-food ve sokak lezzetleri kültürünün kuşkusuz yoğun hissedildiği şehirde bürokratik yoğunluğun bir sonucu olarak dünya mutfağının başarılı örneği sayılabilecek pek çok restoran vardır. Bir Kore restoranında kızarmış mavi yengeç yiyebilir ya da bir Afro-Amerikan restoranda Washington DC’ye özgü bir lezzet olarak kabul edilebilecek Mumbo soslu kızarmış tavuk kanatlarını deneyebilirsiniz. Yarı tütsülenmiş sosislerinin popülerliğine vurgu yapan Washington restoranları çoğunlukla et yemekleri, deniz ürünleri ve kızarmış ürünlerle popülerdir. Yine de bu kültürün haricinde ülkelerin kendine has lezzetlerini keşfedebileceğiniz pek çok restoran şehir merkezinde mevcuttur. Keza yine barbekü bu şehir için vazgeçilmezdir. Her sene Dev Barbekü Savaşları adında bir festival gerçekleştirilir.

Acil Numaralar:

911: Ambulans, Polis, İtfaiye için

+1 202 304 38 39: T.C. Washington Büyükelçiliği Acil Çağrı Numarası

Hemen Arayın
E-Posta Gönderin