Camp USA, diğer adıyla Camp America programı, Amerika’da düzenlenen kültürel değişim ve çalışma programıdır. Camp America programı, Amerika’da çalışırken İngilizcelerini geliştirip aynı zamanda Amerika’yı yaşamak isteyen katılımcılar için harika bir fırsattır ve ekonomik olmasıyla dikkat çeker.

 

CAMP USA programının süresi nedir, hangi vize ile başvurulur?

Camp USA programı genellikle 9 haftalık programlardır, adaylar işlerini kabul ederken bu tarihlerde anlaşırlar. Öğrenciler iş başlangıcından sonra veya iş bitişinden önce 30 gün süreyle ABD içerisinde seyahat hakkında sahiptir. Başvurulan vize türü J1 vizesidir.

Süreç nasıl işler?

Öncelikle detaylı bilgi almak için ofisimizi arayarak danışmanlarımız sorularınızı yönlendirebilirsiniz.
Programa katılmak isteyen bir öğrenci;

 • Yabancı YERO danışmanları ile İngilizce değerlendirmesi
 • Ön kayıt ile beraber sponsor işlemleri danışmanlığımız tarafından başlatılması
 • İş ve konaklama yerleşiminin sağlanması.
 • Sağlık sigortası
 • Vize görüşmesi organize edilerek, vize dosyası oluşturulması
 • Bilet organizasyonu
 • ABD öncesi Amerika hakkında oryantasyonlar
 • 7/24 sponsor ve YERO acil çağrı hattı
 • Ücretsiz İngilizce dersleri

 Şartları Nelerdir? Kimler katılabilir?

 • 18-28 Yaşları arasında,
 • Öğrenci, eğitmen, özel yeteneği olan (Spor,Müzik vb.)
 • Orta seviyede İngilizce bilen,
 • Üniversite öğrencileri (Lisans, Yüksek Lisans, Doktora) katılabilirler.

Nerelerde Katılabilirler ve Kamp Türleri Nelerdir?

Katılımcılar, Amerikalı ailelerin çocuklarını yaz tatillerini geçirmeleri için gönderdikleri sayısı 200’ü aşan yaz kamplarında çalışabilirler.

Camp USA kapsamında katılabileceğiniz farklı kamp türleri mevcuttur. Bunlar;

Traditional Camps (Geleneksel Kamp)

 

Bu kamp türü ABD’de en yaygın görülen kamp türüdür. Bu kamplar karma ya da sadece kadın ya da sadece erkek öğrencileri kabul edebilir. Kampçılar 7-15 yaş aralığında olup kabinlerde kalırlar ve genelde kamp alanlarında 1-8 hafta arasında bir süre geçirirler. Bu geleneksel kampların hepsi eşsizdir hiçbiri birbirine benzemez. Her birinin kendine ait bir özelliği, tarihi ve kültürü vardır. Bu kamp türleriyle daha çok Maine,  New York, Pennsylvania, North Carolina, Vermont, Connecticut, Wisconsin gibi eyaletlerde karşılaşabiliriz.

Religious Camps (Dini Kamplar)

 

Hristiyan yaz kampları en popüler olanıdır. Genelde kiliseler ve gençlik merkezleri tarafından düzenlenirler. Bu kamplara daha çok New Jersey, Virginia, South Carolina, Pennsylvania gibi eyaletlerde rastlanır.

Camps for Adults/Children with Special Needs (Özel İhtiyaçları Olan Yetişkinler/Çocuklar için Kamplar)

 

Çoğunlukla fiziksel ve zihinsel engeli bulunan çocuklar ve yetişkinlerin katıldığı kamplardır. Bu kamp türünün temel amacı, katılımcıların iletişim yeteneklerini geliştirmek, öz güvenlerini artırmak, sosyalleşmelerini sağlamaktır. Bu kamp türleri diğer kamplara göre daha küçüktür. Bu kamplarda çalışmak çok zorlayıcı olabilir, aynı zamanda ödüllendirici de olabilir. Birçok özel ihtiyaç kampları çok sayıda uluslararası çalışan alır. Bu kamplar daha çok Connecticut, Maryland, Vermont, Texas, Oregon gibi eyaletlerde bulunmaktadır.

Camps for Underprivileged Youth (Maddi İmkansızlıkları Olan Gençler için Kamplar)

Daha çok maddi olarak bu kamplara gitmeyi karşılayamayan gençler için hizmet vermektedirler. Temel amacı, eğlenceli, heyecan verici, çevreyi destekleyici aktivitelerle birlikte çocukları pozitif bir hayat için hazırlamak, güçlendirmektir. Çoğunlukla 1 gece kalıp ayrılacağınız kamp türleridir. New York, New Jersey gibi eyaletlerde görebiliriz.

Family Camps (Aile Kampları)

Camp USA ile Work and Travel Programı Arasındaki Farklar Nelerdir?

 • Work and Travel maliyeti vize ve uçak bileti dahil ortalama 3400-3500$ bulurken Camp USA maliyeti ortalama olarak 1200-2000$ civarında olmaktadır.
 • Work and Travel programı ortalama 12-16 hafta sürerken Camp USA programı 9-12 hafta arası değişkenlik gösterir.
 • Work and Travel programında saatlik ücret üzerinden 1 ya da 2 haftalık maaş alırken Camp USA için program bitiminde sözleşmede belirtilen ücreti alırsınız. Bu tutar ortalama olarak 1500-2000$ civarında olmaktadır.
 • Work and Travel programında grup olarak katılabilirken, Camp USA programında böyle bir şansınız yoktur.
 • Work and Travle programında kira-yemek gibi harcamalar öğrenciye aitken Camp USA programında kamp tarafından konaklamanız ve yemeğiniz ücretsiz olarak sağlanır.
 • Work and Travel programında etrafınızda Türk arkadaşlarınıza denk gelirken, kamp alanlarında genellikle tek Türk siz olursunuz.
 • Work and Travel programında konaklama ve yemek ihtiyacınızı kendiniz karşılarken Camp USA programında kamp tarafından konaklamanız ve yemeğiniz ücretsiz olarak sağlanır.

Camp USA Programında Hangi Pozisyonlarda Çalışabilirsiniz?

Camp USA programında öğrenciler daha çok Camp Staff olarak geçen Kamp Destek Ekibinde bulunan pozisyonlarda çalışabilirler. Bu pozisyonlar;

Groundkeeper – Kamp alanı bakım temizliği

Laundry – Çamaşırhane

Housekeeping – Oda Temizliği

Maintenance – Bakım-Tamir işleri

Cook – Aşçı

Baker – Fırıncı

Dining Room Staff – Restoran Personeli

Administrative Staff – Ofis işleri

 

Kitchen Staff – Genel Mutfak Çalışanı