WORTHING

Şehir Genel:

-İngiltere’nin güneyindeki, 110.000 kişinin yaşadığı bu sahil kasabası Brighton’ın 16 km. batısında, Londra’nın 98 km. güneyinde yer alır. Büyük şehirlere yakın olduğu kadar Ada’nın kargaşasından son derece uzak olmasıyla giderek popülerleşmiştir. Denize paralel uzanan sahil arkasına büyümüş bir kasaba olan Worthing, ilçe statüsündedir.

-Son 50 yıla kadar eski Worthing üzerine kurulu olan sosyal yaşam, ilçenin yeni bölümlerine doğru kaymış, tarım, bahçecilik gibi sektörler yerini finans ve hizmet sektörüne bırakmaya başlamıştır. Özellikle büyük şehirlerde yaşayan insanlar tarafından haftasonu tatili gibi amaçlarla sık sık ziyaret edilmeye başladıkça şehir hızlı bir gelişim grafiği içine girmiştir. Bugün Worthing’te 3 tiyatro ve İngiltere’nin en eski sinemalarından biri olan Dome bulunur. Oscar Wilde ve Harold Pinter gibi önemli yazarlar bir dönem burada yaşamıştır.

-Burası İngiltere’nin senede birim miktar olarak en fazla güneş alan bölgesidir. Ada için popüler olmasındaki en büyük sebeplerden biri de budur. Sussex sahili boyunca olan iklim ile benzerlik gösterse de sıcaklık ortalaması olarak Sussex genelinden biraz daha yüksektir. Yıllık ortalama sıcaklık 10.6 derecedir. Ortalama yağış miktarı kuzey bölgeleri kadar yüksek olmasa da 4 mevsim de yağış alan bir bölgedir. İklimi itibariyle Batı Karadeniz yöresinden Sinop ilimizi çağrıştırsa da büyük şehirlere yakınlığı göz önüne alındığında Şile’ye benzetilebilir.

 

-Türkiye’den Worthing’e direkt uçuş yoktur. Londra ya da Brighton üzerinden gerçekleştirilen uçuşlarla Worthing’e kolaylıkla ulaşım sağlayabilirsiniz. İstanbul-Londra arası bir uçuş hava koşulları gibi faktörlere bağlı olarak değişiklik gösterebileceği gibi yaklaşık 4 saattir.

-Şehir içi ulaşım için fazla bir seçenek olmadığı gibi fazla bir seçeneğe gereksinim de yoktur. Sahil şeridi ve ana caddeler üzerinde yürüyerek dahi 1 saatte Worthing’i bir uçtan bir uca gezebilirsiniz. Sahil şeridinin arka paralelinde seyreden ana caddeler üzerinde otobüs kullanarak şehir içi ulaşım sorununu aşabilirsiniz. Otobüs hattı West Sussex işletiminde çalışır ve civar kasabalarla şehirlere dahi ulaşım bazı hatlarda tek otobüsle mümkündür. Büyük şehirlere ulaşım için tren hattı bulunmaktadır ve Shoreham Havaalanı’na yalnızca 5 km. mesafededir.

-İngiltere’de trafik bizdekinin aksine soldan akmaktadır. Prizler de bizde kullanılandan farklı olarak emniyet girişlidir. Bu sebeple gideceklerin yanında dönüştürücü götürmesi tavsiye edilir. Dört mevsim yağışlı olduğundan Türkiye’den giderken yanınıza yağmurluk türevi giysiler almak hayati önem taşır.

-Para birimi sterlindir.

-Worthing yerel saat dilimi ile Türkiye’den 2 saat geridedir.

Yaşam Masrafları:

Dört kişilik bir aile için Worthing’de aylık ortalama yaşam masrafı 2,669.19 sterlin (Yaklaşık 22,300₺) iken,

Tek kişi için aylık ortalama yaşam masrafı 771.62 sterlindir. (Yaklaşık 6500₺)

Şehir merkezinde tek yataklı bir dairenin ortalama aylık kira ücreti 762.50 sterlin iken (Yaklaşık 6500₺),

Şehir merkezi dışındaki tek yataklı bir dairenin ortalama aylık kira ücreti 700.00 sterlindir. (Yaklaşık 6000₺)

-Toplu taşıma için ortalama bir aylık abonman kartı 50 sterlin (Yaklaşık 420₺) iken tek biniş kart fiyatı 3.4 sterlindir. (Yaklaşık 30₺)

-Worthing’te günde 3 öğünden hesaplanan, ortalama bir yemek masrafı aylık 195-217 sterlin (Yaklaşık 1650-1850₺) aralığındadır.

Expatistan Verilerinden Alınmış Ortalama Fiyatlar:

İş merkezleri yakınında, içecek dahil bir lunch menüsü: £9

Big Mac ya da muadili bir fast food menüsü: £5.50

Yarım kilo kemiksiz tavuk eti: £3.29

1 litre tam yağlı süt: £0.86

Büyük boy 12’li yumurta: £3.44

1 kilo domates: £1.84

Yarım kilo yöresel peynir: £3.54

1 kilo elma: £1.83

1 kilo patates: £1.35

Süpermarkette 500 ml. yerli bir şişe bira: £1.54

1 şişe iyi kalite bir kırmızı şarap: £8

2 litre coca-cola: £1.80

2 kişi için 1 günlük ekmek: £0.99

Civardaki bir pub’ta iki kişilik akşam yemeği: £30

2 kişilik sinema bileti: £20

2 kişilik tiyatro bileti (uygun olan en iyi koltuklar): £100

 

Ortalama bir İtalyan restoranında 2 kişilik akşam yemeği (aperatifler, ana yemek, şarap ve tatlı) £50

Civar semtteki barda bir bardak kokteyl: £9

Şehir merkezinde ortalama bir bardak cappucino: £2.81

Civardaki bir barda 500 ml. bir bardak bira: £5.02

Ipad wi-fi 128GB: £398

Ön ödemeli indirimsiz simcard için 1 dk. Ücreti: £0.11

Şehir merkezindeki bir gym için aylık üyelik ücreti: £31

1 paket Marlboro: £10

-Worthing bir asırdan fazla zamandır tarımsal üretim yapılan bir çiftçi kentidir. Yaşadığı dönüşüme rağmen yerel pazarları hala ihtişamını korumakta. Her Çarşamba Montague Street üzerinde bildiğimiz ‘’Çarşamba Pazarı’’ kurulur. Gıda alışverişleri için en uygun fiyatları bulabileceğiniz pazarda el işi ürünler de satılmaktadır. Alternatif olarak birden fazla Tesco market ev alışverişleriniz için hesaplı bir seçenek olarak akılda tutulmalıdır.

-Guildbourne, The Royal Arcade ve Montague benzer mimari yapıdaki alışveriş merkezleridir. Hazır giyim ve teknolojiden hazır giyime dünya markalarını bulabileceğiniz bu AVM’ler şehrin tam göbeğinde bir üçgeni andıracak şekilde konumlanır.

İş ve Çalışma:

-İngiltere’de bulunma sebebinize göre vize türünüz farklılaşmakla birlikte Tier-2,Tier-4,Tier-5 gibi vize türleri için yasal çalışma hakkı bulunmaktadır. Lisans ya da lisansüstü eğitimi ile dil okulu eğitimi için gittiğinizde sahip olacağınız Tier-4 vizesi ile lisans-lisansüstü öğrencileri ve dil okulu öğrencileri yarı zamanlı çalışma hakkı elde ederler. Çalışma saatlerine ilişkin koşullar İngiliz Devletinin yetkili makamlarınca belirlenir.

-Tier-4 gibi yarı zamanlı çalışma hakkı veren bir vizeniz varsa Worthing gibi bir kentte kalifiye bir iş bulma şansınız oldukça düşüktür. Ancak endişelenmeyin, ortalama saatlik ücretler oldukça tatmin edicidir ve garsonluk, kasiyerlik, yaşlı ya da çocuk bakımı, broşür dağıtma, tezgâhtarlık, temizlik elemanı gibi işler için dahi saat başı ücret tatmin edecek bir seviyede olacaktır. Şehir kış aylarında pek hareketli olmamakla birlikte iş olanakları açısından da yetersizdir. İlkbaharın gelişiyle turist ziyaretlerinin yoğunlaştığı kasaba kalabalıklaşır ve kimi işletmelerce personel ihtiyacı bu dönemde artış gösterir. Civar kent ve kasabalar ile ulaşım olanakları fazladır. Bu sebeple bu yerlerde de iş aramak fena bir tercih sayılmaz.

-Vergiler çıkıldığında Worthing’te ortalama gelir 1,600 sterlin civarındadır. Saat başı ortalama kazanç ise 11 ile 13 sterlin arasında değişir.

 

-Asgari ücret oranlarında Nisan 2020 itibariyle düzenlemeye giden İngiliz Hükümeti, saatlik kazançlarda yaptığı düzenleme ile 21-24 yaş arası için saatlik 8.20 sterlin, 18-20 yaş arası için saatlik 6.45 sterlin, 16-17 yaş arası için saatlik 4.15 sterlin olarak belirlemiştir.

Turistik:

-Worthing turistik olarak değerini her geçen yıl arttıran bir lokasyondur. Gerek Ada’nın en ılıman iklime sahip bölgelerinden biri oluşu, gerek harika sahili ile çok sayıda yerli ve yabancı turist sene içinde bu kasabaya gelir. Çok önceleri tarım, çiftçilik ve balıkçılık yaparak geçimini sağlayan bölge halkı için Worthing artık finans ve hizmet sektörünün dönüştürdüğü modern bir kasabadır. Çok sayıda dil okulu bu kasabada eğitim şubeleri açmış, öğrenciler için de giderek tercih edilen bir yer haline gelmeye başlamıştır.

-Worthing’in en büyük avantajlarından biri Londra’ya 1 saat, Brighton’a 20 dakika oluşudur. Çevredeki diğer büyük kentlere de tren yolu ile ulaşım imkanı sunar ve bir hafta sonunu başka bir şehirde değerlendirmek için birkaç saatlik tren yolculuğu yetecektir.

 

-Bölge doğal güzellikleriyle ün salmıştır. Highdown Bahçelerinde müthiş bir doğa yürüyüşü yapabilir, Ada’nın en eski kalelerinden biri olan Bramber Castle’ı ziyaret edebilir, the Worthing Lido gibi eğlence parklarında keyifli vakit geçirebilirsiniz.

-Sahil şeridi güzel havalarda yürüyüşler için benzersiz bir fırsattır. Goring Beach’te yaptığınız yürüyüşün ardından sahil kıyısındaki bir kafede ya da barda dinlenebilirsiniz. Worthing Müzesi aynı zamanda bir sanat galerisi özelliği taşır. Bu estetik yapıda zevkinize göre birkaç eser göreceğinize emin olabilirsiniz. Cissbury Ring ve Chanctonbury Ring bölgenin yeşil doğasına ve temiz havasına en yakından tanıklık edebileceğiniz noktalardır

-Festival ve konserler açısından sadece Worthing ile sınırlı kalmanıza gerek yoktur zira Sussex ve Brighton’da düzenlenen etkinliklere de rahatlıkla katılabilirsiniz. Müzik festivalleri bölgede en meşhur etkinlikler olarak öne çıkar. Elektronik müzikten Jazz’a, her türe dair sevilen sanatçılar türlü festivaller aracılığıyla bölgeye gelir. Eylül ayında 2 gün süren ışık festivali ile bölgenin meşhur yeme içme festivali en yüksek katılımın olduğu etkinliklerdir.

-Worthing turistik tarafını güzel restoranları ve kafeleriyle de ön plana çıkarır. Fish&cips güneyde çoğu şehirde olduğu gibi burada da çok sayıda yerde tadabileceğiniz bir lezzettir. Worthing uzun zamandan beri bir balıkçı kasabası olarak bilinirdi ve bugün de kentte çok güzel deniz ürünleri tadabileceğiniz restoranlar bulunur. Bunun yanında kuzu etiyle hazırlanan ve pişmiş sebzelerle servis edile ızgara ile Yorkshire Pudding&Roast beef bölgenin popüler yemekleridir. Mutlaka tadılması gerekir. Salt beef bagel, Ada’nın genelinde olduğu gibi burada da tercih edilen bir yemek çeşididir. En basit ifadeyle sıradışı bir hamburger deneyimi olarak tanımlanabilir. Sticky toffee puding, gypsy tart ve Sussex pond puding ise Worthing ve civar yerleşimlerde mutlaka tatmanız gereken yerel tatlılardır.

Acil Numaralar:

T.C. Londra Büyükelçiliği: +44 20 73 93 02 02

İtfaiye: 999

Polis: 101

Ambulans: 112

İlginizi çekebilir..

LEXIS

Lexis, Avustralya’da (Byron Bay, Brisbane, Noosa Heads, Perth, Sunshine Coast), Kore’de (Seul) ve Japonya’da (Kobe) yer alan ödüllü bir dil okulları grubudur. Lexis, 2004 yılında ...