WORK AND TRAVEL İŞLER

İş seçenekleri

Program kapsamında öğrenciler restoranlar, oteller, su parkları, eğlence parkları, hediyelik eşya dükkanları gibi turistik işletmelerd sezonluk pozisyonlarda çalışırlar. Pozisyon seçiminde ana etkenler ise öğrencinin İngilizce seviyesi ve tercihleridir. Bu seçenekler arasında ise;

Aşçı – Cook: Yemek sektöründeki firmalarda omlet, waffle, salata gibi hızlı ve basit ürünleri hazırlar, ya da grillde hamburger için et pişirirsiniz. Genellikle arkada çalıştığınız için stresli olmaz; özellikle sosyal ilişkileriniz iyi olduğu sürece çok eğlenebilirsiniz.

1

Bulaşıkçı veya Mutfak Yardımcısı – Dishwasher/ Kitchen Help -: Restoran ve otellerde bulaşık yıkayabilir; veya mutfakta destek elemanı olarak çalışıyorsanız aşçıya gerekli malzemeleri tedarik edip, siparişlerin hazırlamasına yardımcı olur ve mutfağın düzenini sağlarsınız. Rahat ve kolay bir iştir. Arka tarafta çalışma arkadaşlarınızla yapacağınız sohbetlerden dolayı sıkılmaz, çalışırken de sürekli konuşarak sıkılmadan mesainizi tamamlayabilirsiniz.

2

3

Yemek Servisi Görevlisi – Banquet Server : Otel, restoran ve catereing şirketlerinde açık büfe yemek servisi yaparsınız. Amerikan yemek kültürünü öğrenmek, gideceğiniz partilerde ve kokteyllerde arkadaşlık kurmanız açısından önemli bir iştir.

Host-Hostes: Restoran girişlerinde, gelen müşterileri karşılayıp ilgilenir ve oturabilecekleri uygun yerleri gösterirsiniz. Sonrasında menüleri verip servisi organize edersiniz. Bazı yerlerde ayrıca tip (bahşiş) alırsınız; almasanız bile oldukça kolay bir iştir. Kıyafetleriniz ve giyiminiz itibariyle, konumunuz diğer iş seçeneklerine oranla daha iyidir.

44

Komi – Busser: Müşteriler masadan kalktıktan sonra masayı temizler ve silersiniz; ayrıca genel anlamda masa düzeniyle ilgilenirsiniz. Özellikle fast-food restoranlarda çalışırsanız biraz hızlı çalışma temposuna hazırlıklı olmanız gerekir. Ancak bu işte de bahşiş alma şansınız vardır, çalışma arkadaşlarınızla aranızı iyi tuttuğunuz müddetçe diğer garsonlar da sizin yardımlarınızdan dolayı bahşişlerini sizinle paylaşırlar.

Garson – Waiter- Waitress : Restoranlarda müşterilerin siparişlerini alır ve yemek servisi yaparsınız. Yabancı dilinizin gelişmesi açısından önemli bir iştir.  Diğer pozisyonlara oranla biraz daha fazla akıcı bir İngilizce ve aktif iletişim kuvvetine sahip olan öğrencilerin tercih edebileceği bir pozisyondur. Genellikle saat ücret ve tip( bahşiş) ile çalışırlar, kazançları bahşişler sayesinde oldukça artabilir.

Fast Food Çalışanı – Fast Food Crew Member : Fast-food restoranlarında ızgarada hamburgerlerin pişirilmesi, yemeklerin hazırlanması ve  sipariş alımı gibi işlerde çalışırsınız. Yoğun bir temposu vardır.

4

Kasiyer – Cashier : Marketlerde, kıyafet mağazaları ya da hediyelik eşya mağazalarında kasiyerlik yaparsınız. İngilizcenizin gelişmesi açısından önemli bir iştir. İnsanlarla sürekli iletişim halinde olabilirsiniz.

Bilet Satışı – Ticket Sales : Eğlence parklarında ya da milli parklarda müşterilere bilet satışı yaparsınız. 

Eğlence parkı görevlisi – Ride Operator : Lunapark, eğlence parkları ya da su parklarında, eğlence makineleri operatörü olarak çalışabileceğiniz işlerdir.

Cankurtaran – Life Guard : Su parklarında ya da otellerin havuzlarında cankurtaranlık yaparsınız. Genellikle çocuklara yardımcı olur ve ikaz edilmesi gereken yerlerde uyarırsınız. Bulunduğunuz yerde ücretsiz eğlenme fırsatı yakalarsınız ve açık havada çalışmanın keyfini çıkarırsınız.

Kat Görevlisi – Housekeeper : Otel ya da pansiyonlarda müşteriler olmadığı zamanlarda nevresimleri değiştirir, genel temizlik ve düzeni sağlarsınız. Genellikle öğrencilerin bu işten korkmasına karşın, en rahat çalışma ortamı olan işlerin başında gelir. Çok ayrıntılı bir temizlik beklenmediği için, umduğunuz gibi yorulmazsınız. Genellikle bir odayı minimum 2 veya 3 kişi temizleyeceğiniz için, çalışma arkadaşlarınızla da samimi bir konuşma ortamı bulur ve herhangi bir aceleniz olmadığı için rahat bir şekilde çalışabilirsiniz. Bu esnada kulaklığınızı takıp dilediğiniz müziği dinleyebilecek olmak ise ayrı bir zevktir.

Resepsiyonist – Front Desk Clerk : Otel ya da pansiyonlarda gelen müşterilerle ilgilenir, telefonlara cevap verir ve bu bağlamda rezervasyonları düzenlersiniz. Grup çalışmaları ve sosyal ilişkilerinizde kendinize güveniyorsanız eğlenceli bir iştir. Ancak dilinizin iyi olması gerekir.

5

Fotografçı – Photographer : Eğlence parkları ve tatil yerlerinde ziyaretçilerin fotoğraflarını çeker ve satışını gerçekleştirirsiniz. Rahat ve kolay bir iştir ayrıca çok eğlencelidir.

Tadilat İşleri – Maintenance : Tatil bölgeleri, oteller ve su parkları gibi işletmelerde, çevre düzenlemesi, patlayan botların onarımı gibi işlerde çalışırsınız.

Çamaşırhane Görevlisi – Laundry Person : Çamaşırhane bölümünde çalışır, havlu ve çarşaf gibi şeylerin yıkanması, ütülenmesi gibi işlerden sorumlu olursunuz. Stres ve acele gerektirmeyen oldukça rahat iş seçeneklerinden biridir.

Temizlik Görevlisi – Cleaning : Oteller, eğlence parkları, su parkları, ofis ve mağazalarda temizlik işleri yaparsınız.


Plaj Çalışanı – Beach Attendant : Plajlarda havlu ve şezlong dağıtır, soyunma kabinlerinin düzen ve temizliğini sağlarsınız.

İlginizi çekebilir..

DUBAİ’DE KAÇMAYACAK FIRSAT YERO’DAN

Dubai’de 24 haftalık her şey dahil program sayesinde hem çalışıp hem eğitim al! Ayrıntılı bilgi için iletişime geç!   Ya da aşağıdaki iletişim formunu doldurarak ...