Vize Krizi ve Amerika Dil Programları Hakkında Sık Sorulan Sorular

Sevgili öğrencilerimiz,

Türkiye ve ABD arasındaki vize krizinin ardından kafanızda birçok soru işaretinin oluştuğunu görüyoruz. YERO Yurt Dışı Eğitim Danışmanlığı olarak aklınızdaki sorulara cevap vermek adına tekrardan bir açıklama yapmamız gerektiğini düşündük. Öncelikli olarak şunu belirtmemiz gerekiyor: sanılanın aksine Türkiye ve ABD arasındaki bu kriz Türk vatandaşlarına Amerika kapılarını tamamen kapatmadı.

İlk olarak, Amerika vizesine sahip Türk vatandaşları, ABD’ye giriş çıkışlarında hiçbir sıkıntı yaşamayacak. Vize yasağından önce almış olduğunuz ABD vizeleriniz bu yaptırımdan etkilenmiyor; dolayısıyla dilediğiniz an Amerika’ya gitmekte özgürsünüz.

İkinci olarak, Amerikan hükümeti yaptığı resmi açıklamada Türkiye’deki tüm ABD diplomatik misyonlarındaki göçmen olmayan vize hizmetlerinin askıya alındığını duyurmuştu. Bu durumda bir Türk vatandaşı olarak, başka ülkelerdeki ABD konsolosluklarından başvuru yapıp vize alabilmenizin önünde hiçbir engel bulunmuyor. KKTC, Gürcistan gibi ülkelerde bulunan ABD diplomatik misyonlarından yapacağınız vize başvuruları değerlendirmeye alınacaktır. Aynı şekilde yeşil pasaporta sahip olan Türk vatandaşları da gittikleri ülkelerden ABD vizesine kolaylıkla başvurabilir.

Üçüncü olarak, Amerika turistik vizesi (B1) bulunan Türk vatandaşları Amerika’daki dil okullarında eğitim alma hakkına sahiptir. Bu nedenle turistik vizesi olan Türk vatandaşları Amerika’da yabancı dil eğitimi almak için kolaylıkla dil okullarına başvurabilirler.

Dördüncü ve son olarak da, Work and Travel programının vize başvuruları, bu yıl Şubat ayı sonu itibariyle başlamaktadır. Bu nedenle Work and Travel programına kayıtlı olan veya kayıt yaptırmayı düşünen öğrencilerimizin endişelerini anlamakla beraber, bu sorunun vize başvurularının yapılacağı tarihe kadar çözüleceğini umuyoruz.

Türkiye ve Amerika arasındaki vize krizinin en yakın zamanda resmi bir çözüme kavuşacağını düşünüyoruz. Sürecin olumsuz sonuçlanması halinde, hiçbir öğrencimizin mağduriyet yaşamayacağı konusunda garanti verdiğimizi tekrardan hatırlatmak isteriz.

YERO YURT DIŞI EĞİTİM DANIŞMANLIĞI

İlginizi çekebilir..

Mayıs Ayı İndirimleri

Mayıs Ayı İndirimleri Es Dubai Mayıs Ayı İndirimleri Clubclass Mayıs Ayı İndirimleri ILSC Mayıs Ayı İndirimleri Kaplan Mayıs Ayı İndirimleri