ULUSLARARASI BALKAN ÜNİVERSİTESİ / KUZEY MAKEDONYA’NIN KALBİ ÜSKÜP

Uluslararası Balkan Üniversitesi 2006 yılında Türkiye Cumhuriyeti tarafından Üsküp’te kurulmuş olup bu üniversitenin rektörü Hacı Bayram Veli Üniversitesi Prof. Dr. Mehmet Dursun Erdem’dir. Balkanların kalbi Kuzey Makedonya’nın başkenti Üsküp’te faaliyet gösteren Uluslararası Balkan Üniversitesi, %100’e varan burs imkanları ve %100 İngilizce Eğitimi’nin yanı sıra uluslararası akademik kadrosu, tam donanımlı ve yeni kampüsüyle 150’den fazla uluslararası anlaşma ile öğrencilerine Avrupa’da eğitim imkanı sunarak, onları başarılı bir kariyere hazırlamaktadır.

Uluslararası Balkan Üniversitesi (IBU) - Özel Öğrenci Statüsü ile ...7 Fakültede 40’dan fazla lisans ve lisansüstü programı ve İngilizce dil okuluyla Uluslararası Balkan Üniversitesi eğitimde evrensel değerlere dayalı yenilikçi ve modern yaklaşımlar benimsemiştir. Üniversitenin fakülteleri arasında İktisadi ve İdari Bilimler Fakültesi, Mühendislik Fakültesi, Eğitim Fakültesi, Hukuk Fakültesi, İletişim Fakültesi, Sağlık Bilimleri Fakültesi, Sanat ve Tasarım Fakültesi bulunmaktadır. Üniversite, dünya barışına katkı yapan, insani yükümlülüklerinin farkında olan ve gelişmekte olan küresel dünyanın zorlu ortamında bilgi birikimine sahip, tecrübeli, rekabetçi yapıda geleceğin liderlerini yetiştirmeyi kendine hedef belirlemiştir.

Kuzey Makedonya ve Türkiye’nin alanlarında saygın ve tecrübeli öğretim üyelerinden oluşan akademik kadrosu, çağdaş, nitelikli ve kaliteli eğitim anlayışı ile Uluslararası Balkan Üniversitesi, 2017 Yılında Şangay Üniversiteler sıralamasında Makedonya’nın en iyi üniversitesi seçilmiştir.

 

Bu üniversite ÖSYM’nin tercih kılavuzunda yer alır yani öğrenci üniversite sınavından sonra tercih yaparak bu üniversiteye kaydolabilir. Şayet sınava girmez ya da yeterli puan alamaz ise özel öğrenci statüsüyle okula direkt olarak kaydolabilir. Uluslararası Balkan Üniversitesi’nin tercih kılavuzunda olması demek aynı zamanda öğrencinin Türkiye’ye döndüğünde denklik problemi yaşamayacağı anlamına gelir. Yani bir sınava girmesine gerek yoktur. Eğer öğrenci hukuk bölümünden mezun olmuşsa eksik derslerini Türkiye’de tamamlar, onun dışında tüm bölümlerde direkt denklik alır.

Okulun Türkiye’de anlaşmalı olduğu yaklaşık 100 üniversite vardır. Bunların arasında Türkiye’nin en iyi devlet üniversiteleri de yer alır. (İTÜ, Gazi Üniversitesi, İstanbul Üniversitesi gibi) Bu noktada en önemli avantajlardan biri ise öğrenci eğer pandemi dolayısıyla üniversiteye gidemezlerse misafir statüsüyle Türkiye’de üniversiteye başlayabilirler. Daha sonra Makedonya’ya dönerler. Özellikle Hukuk bölümü için oldukça iyi bir avantajdır çünkü öğrenci derslerini bu şekilde tamamlayabilir.

North Macedonia: Skopje's startup ecosystem at a glance | EU-Startups Tiyatro, opera, sinema, kültür merkezleri, spor tesisleri, gelişmiş kafe ve restoran ağı, mesire alanları, kanyonu, kış turizmi ve renkli gece hayatıyla Üsküp, yaşayan bir şehirdir. Geleceğini, çok kültürlü uluslararası bir ortamda hiç de yabancısı olmadığı bir şehirde şekillendirmek isteyen tüm gençlerimizi Uluslararası Balkan Üniversitesi’nin bir bireyi olmaya davet ediyoruz.

Eğitim dili %100 İngilizcedir. Öğrenci mülakattan sonra gerekli görülürse hazırlık eğitimine başlar, eğer yeterliyse direkt olarak bölüme geçebilir.

Üniversite’de öğrenci değişim programları da oldukça rağbet görmektedir. Erasmus ve Mevlana gibi programlara her yıl onlarca öğrenci katılır ve dünyanın birçok farklı ülkesine değişim programı öğrencisi olarak gider ve orada eğitim alır. Bunun için yeterli bir ortalama ve İngilizce seviyesi önem taşır.

North Macedonia Üsküp’te öğrenci olmanın en büyük avantajlarından biri maliyettir. Oldukça ucuz bir şehir olmasının yanı sıra öğrenci şehridir de. Ortalama 50 Euro’ya öğrenciler eşyalı evlerde, 100 Euro’ya yurtlarda kalabilir. Yaşam maliyetleri her şey dahil ortalama 1500-2000 TL’dir.

Üsküp İstanbul’dan karayolu ile 7 saat uzaklıktadır. Gün içerisinde 3 defa sefer bulmak mümkündür. Uçakla 45 dakikadır. Bununla birlikte çevre şehir ve ülkelere de yakın mesafededir. Vizesiz Balkan ülkeleri rahatlıkla gezilebilirken, Schengen vizesi alıp Avrupa ülkelerini gezmek de olanaklıdır.

Çok dinli, ırklı ve kültürlü olan bu şehirin %20’si Türk’tür. ABD, Avrupa ülkeler, Ortadoğu ülkeleri gibi bir çok lokasyondan öğrenciler üniversiye gelir. Burada ülkenin konumu ve kültürlü yapısı sayesinde mezun olan öğrenci 3-4 dil bilerek mezun olur. Aynı zamanda da uluslararası şirketlerde bu yetkinlik sayesinde rahatlıkla iş bulabilir.

Öğrenci Üsküp’e indiğinde onu havalimanında bir danışan karşılar ve konaklamasına yerleştirir.

Okulun bir diğer avantajı ise okul ücretleridir. Okul ücretleri Türk Lirası cinsinden olup 4 yıl boyunca miktar değişmez.

 • İİBF için 27.500 tl
 • Eğitim Fakültesi : 27.500 tl
 • İnsan ve Toplum Bilimleri Fakültesi 27.500tl
 • İletişim fakültesi : 27.500 tl
 • Sanat ve Tasarım Fakültesi : 27.500 tl
 • Mühendislik Fakültesi : 29.500 tl
 • Hukuk Fakültesi : 29.500 tl
 • Hazırlık : 22.500 tl

Ön ödeme için öğrencinin 7500 TL yatırması yeterlidir. Kalan ödeme için Aralık ayına kadar tamamlanma opsiyonu vardır. Peşin ödemelerde okul %10 burs sağlar.

FAKÜLTE VE BÖLÜMLER

▲Lisans Programı          ▲Yüksek lisans Programı

İktisadi ve İdari Bilimler Fakültesi

Uluslararası Ekonomik İlişkiler

Bankacılık ve Finans

İşletme

İş İdaresi

Mühendislik Fakültesi

Mimarlık

Endüstri Mühendisliği

Bilgisayar Mühendisliği

İnşaat Mühendisliği

Eğitim Fakültesi

Türkçe Öğretmenliği

İngilizce Öğretmenliği

Psikolojik Danışmanlık ve Rehberlik (PDR)

Hukuk Fakültesi

Hukuk

İdari Hukuk

İnsan ve Toplum Bilimler Fakültesi

Psikoloji

Siyasal Bilimler

Klinik Psikolojisi

İletişim Fakültesi

Halkla İlişkiler

Yeni Medya ve İletişim

Sanat ve Tasarım Fakültesi

Grafik Tasarım ▲

Sanat Tasarım

Moda Tasarım

 

NEDEN ULUSLARARASI BALKAN ÜNİVERSİTESİ?

 • Şangay Üniversiteler sıralamasında Eğitim ve Öğretim alanında Makedonya’nın en iyi üniversitesi!
 • %100 İngilizce eğitim
 • 18 Lisans ve 10 Yüksek Lisans Programı
 • Erasmus+ ve Mevlana programları aracılığıyla Avrupa ve Türkiye’de aktif öğrenci hareketliliği
 • 15 ülkeden gelen öğrenci yapısıyla gerçek anlamda uluslararası bir üniversite
 • Bugüne kadar 1000’den fazla öğrenciye burs dağıtarak destek olan bir üniversite
 • 40’tan fazla ülkeden 150’den fazla uluslararası iş birliği anlaşması
 • Üsküp’teki en yeni ve modern kampüs, yüksek eğitim standartları ile
 • Uluslararası itibara ve deneyime sahip nitelikli akademik kadro
 • İşletmelerle ortaklık – sayısız staj ve iş fırsatı

SIKÇA SORULAN SORULAR

 1. Bu üniversite ÖSYM kitapçığında yer alıyor mu?

Uluslararası Balkan Üniversitesi 2014 yılından beri ÖSYM tercih kılavuzunda yer almaktadır, hatta ÖSYM Kılavuzunda yer alan Kuzey Makedonya’daki ilk ve tek üniversitedir.

 1. ÖSYM sınavlarına giremedim / yeterli puanı alamadım. Bu üniversiteye sınavsız kayıt olabilir miyim?

Evet, kayıt olabilirsiniz. Ancak belirtmek isteriz ki mezuniyetinizden sonra Türkiye’de eşdeğerlilik için YÖK’ün denklik prosedürlerini takip etmeniz gerekecektir.

 1. ÖSYM aracılığıyla bu üniversiteye kayıt yaptırdım. Denklik sürecim nasıl olacak?

Üniversitedeki fakülte ve bölümlerin denkliği vardır. YÖK tarafından belirlenen denklik sürecini izleyerek öğrencilerimiz çok kısa bir sürede denklik almaktadır.

 1. Bu üniversitede hangi fakülteler bulunmaktadır?

Uluslararası Balkan Üniversitesi’nde 7 fakülte ve 18 bölümde eğitim vermektedir. İktisadi ve idari Bilimler Fakültesi, Mühendislik Fakültesi, Hukuk Fakültesi, Eğitim Fakültesi, İnsan ve Toplum Bilimleri Fakültesi, İletişim Fakültesi, Sanat ve Tasarım Fakültesi, üniversite bünyesinde mevcuttur.

 1. Bu üniversitede tıp, eczacılık gibi fakülteler bulunuyor mu?

Uluslararası Balkan Üniversitesi’nin Sağlık Bilimleri Fakültesi akreditasyon sürecindedir ve fakülte ve bölümlerinin açılmasına müteakip okulun internet sitesinde ve sosyal medya mecralarında duyurulacaktır.

 1. Bu üniversitede lisans tamamlama var mı?

Hayır, yok. Ancak ilgili bölüme kayıt yaptırabilir, 1. sınıftan başlayıp, ders saydırma yapabilirsiniz. Derslerin denkliklerine Uluslararası Balkan Üniversitesi’nin ilgili dekanlığı karar vermektedir.

 1. Bu üniversiteye yatay geçiş ile gelmek istiyorum. Mümkün müdür?

Evet, mümkündür. Yalnızca gelinecek üniversitenin, bulunduğu ülkede akredite edilmiş olması gerekmektedir.

 1. Burs imkanlarından nasıl faydalanabilirim?

Uluslararası Balkan Üniversitesi’nin sağlamış olduğu %25 ve %50 burs imkanlarına, sadece ÖSYM tercih kılavuzundaki ilgili bölümü seçerek sahip olabilirsiniz. Yani burslu bölümleri tercih etmeniz ve yerleştirilmiş olmanız gerekmektedir.

 1. Bu üniversitenin eğitim dili nedir?

Uluslararası Balkan Üniversitesi’nin eğitim dili %100 İngilizcedir. Sadece Türkçe Öğretmenliği, Türkçe olarak verilen bir derstir.

 1. İngilizce bilmiyorum / istenilen seviyede değilim. Ne yapabilirim?

Uluslararası Balkan Üniversitesi’nin 1 yıllık İngilizce dil okulunda alanında uzman okutmanların önderliğinde İngilizce öğrenebilir veya İngilizcenizi geliştirebilirsiniz.

 1. Uluslararası Balkan Üniversitesi’nde öğrenci değişim programları ile Avrupa’da veya Türkiye’de eğitim fırsatı var mı?

Evet, var. Uluslararası Balkan Üniversitesi Erasmus+, Mevlâna Öğrenci Değişim Programları ve ikili iş birliği anlaşmalarıyla Avrupa’da ve Türkiye’de eğitim fırsatını öğrencilerine sunuyor ve 215 uluslararası iş birliğine sahip. Ayrıca söylemeliyiz ki Uluslararası Balkan Üniversitesi, Kuzey Makedonya’nın en çok öğrenci hareketliliğine sahip üniversitesidir!

 1. Bu üniversitede uzaktan eğitim var mı?

Hayır, Uluslararası Balkan Üniversitesi’nde uzaktan eğitim yoktur.

 1. Bu üniversitede derslere devam zorunluluğu var mı?

Evet, var. Eğitim disiplini ve kalitesini artıracağına inanıldığı için öğrencilerin bir akademik dönem boyunca derslere %72’lik katılım göstermeleri zorunlu tutuluyor.

 1. Bu üniversitede yurt imkânı var mı?

Evet, Uluslararası Balkan Üniversitesi’nde yurt imkanları mevcuttur.

 

İlginizi çekebilir..

WORK and TRAVEL 2023 KAYITLARI BAŞLADI !!!

Türkiye’nin ve dünyanın öğrenciler tarafından en çok tercih edilen kültürel değişim ve çalışma programı olan work and travel programı, tüm öğrencilere 4 aya kadar çalışma ...