UKRAYNA’DA ÜNİVERSİTE EĞİTİMİ

Ukrayna’da eğitim almak isteyen öğrenciler için lise diploması yeterli olmaktadır. LYS’ye girme zorunluluğu bulunmamaktadır. Ukrayna’da son derece ekonomik olan üniversitelerde hem İngilizce hem de Ukraynaca eğitim almanız mümkün. Eğer dil yeterliliğiniz yoksa üniversite öncesi bir yıl dil hazırlık programına (İngilizce ve Ukraynaca) gidebilirsiniz. Hazırlık eğitimi tamamlandıktan sonra üniversitede ilgili olduğunuz bölümde eğitiminizi alabilirsiniz. Tıp ya da diş hekimliği gibi bir alanda üniversite eğitim almak istiyorsanız lisede en az bir yıl fizik, kimya biyoloji derslerini almış olmanız gerekiyor.

Ukrayna’da alınan eğitimin YÖK denkliği bulunmaktadır. Öğrenciler üniversite eğitimleri sırasında yasal çalışma iznine sahiptir ve part time çalışarak yaşam masraflarının bir kısmını çıkarabilir.

Ukrayna’da Üniversite Eğitimi

 

Ukrayna’da üniversite eğitimi son yıllarda ülkemiz öğrencileri arasında popülerliğini arttırmaktadır. Ukrayna üniversiteleri Avrupa Birliği üniversitelerince denk olarak kabul edilmekte ve eğitim kaliteleri kabul görmektedir. Son yıllarda gelişen ülkeler arası ilişkiler sayesinde YÖK Ukrayna üniversitelerini tanımakta ve diplomalarına denklik vermektedir. Ukrayna’da üniversite fiyatları ve yaşam maliyetlerinin oldukça düşük olması ülkemizdeki popülerliğinin başlıca sebeplerindendir.

 

Ukrayna’da; dünyanın değişik ülkelerinden gelen öğrencilerle tanışmak, yeni arkadaşlıklar edinmek, dünya kültürlerini tanımak, çok uluslu bir ortamda yaşamaya alışmak gibi kişisel ve kültürel gelişiminize fayda sağlayacak bilgi ve becerilere, aynı zamanda gelecekte iş hayatınızda da faydalanabileceğiniz uluslararası bir sosyal çevreye sahip olacaksınız.

Ukrayna Üniversiteleri YÖK Denkliği ve Avrupa Birliği

 

Yükseköğretim Kurulu (YÖK) 01.07.2016 Tarihli “Yurtdışında Öğrenim Görmek İsteyen Öğrencilerin Dikkatine” başlıklı duyurusunda;

 

Yükseköğretim Genel Kurulunun 16.06.2016 tarihli toplantısında; 20 Şubat 2016 tarih ve 29630 Sayılı Resmi Gazete’de yayınlanan “Yurtdışı Yükseköğretim Diplomaları Tanıma ve Denklik Yönetmeliği nin dördüncü maddesi beşinci fıkrası kapsamında ortaöğrenimlerini Türkiye’de tamamlayan ve yükseköğrenime başlanılan yıl Yükseköğretim Kurulu tarafından belirlenmiş olan sıralama kuruluşlarınca yapılan dünya üniversite sıralamalarının Yükseköğretim Kurulu tarafından belirlenen dilimindeki üniversitelerden mezun olanlardan birinci fıkranın (ı) bendindeki YGS/LYS veya muadil sınavlardan alınmış puan koşulu istenmez hükmünün havi olduğu ifade edilmiştir, duyuruda bu sıralandırma kuruluşları:

Academic Ranking of World Universities (ARWU), CWTS Leiden Ranking Academic Ranking, QS World University Rankings, Times Higher Education (THE) World University Ranking, University Ranking by Academic Performance (URAP),

olarak belirlenmiş olup belirlenen dilimlerin ise Kurul tarafından tanınan ilk 1000 sıradaki Yükseköğretim Kurumları olmasına karar verildiği açıklanmıştır.

 

Ukrayna üniversitelerinde okuduğunuz ve denklik aldığınız takdirde resmi olarak Türkiyedeki üniversitelerden diploma almış gibi sayılırsınız. Erkek öğrenciler için askerlik yaparken kısa dönem erbaş ya da yedek subay olma durumunuz netleşir. Ayrıca kamu görevlisi olarak çalışmak isteyen öğrenciler için de mutlaka diploma denkliği gerekmektedir.

Özel sektörde YÖK denkliği aranmamakta çalışacak personelin kişisel gelişimine ve öznel donanımlarına bakılmaktadır.

Ukrayna üniversitelerinden mezun olan öğrencilerin YÖK’e denklik başvurusu yapması yasal bir haktır.

 

Ayrıca Ukrayna’daki üniversitelerin tamamından alınan diplomalar, 2007 yılında yapılan Lizbon anlaşması ile Avrupa Birliğinde de geçerlilik kazanmıştır.

 

Ukrayna’da Kiev, Harkov ve Odessa şehirlerinde Türkiye resmi temsilciliğini yaptığımız üniversiteler Dünya’da ilk 1000 üniversite sıralaması içindedir.

 

Dünya sıralamasında yer almayan üniversitelerden mezun olanların denklik işlemleri :

 

Dünya Sıralamasında İlk 1000 içerisine yer almayan üniversitelerden mezun olanlar YÖK tarafından Seviye Belirleme (Seviye tespit diğer adı ile denklik ) sınavına girmeli ve başarılı olmalıdır. Denklik sınavı senede 4 kez açılmaktadır. Sınavda başarısız olan adaylar için sınav  giriş hakkı sınırlaması yoktur. Sınavda mezun olunan bölüm ile ilgili sorular sorulmaktadır.  100 sorudan 40 soruyu doğru yanıtlayan adaylar denklik belgesi almaya hak kazanmaktadır.

Ukrayna’da Üniversite Bulunan Önemli Şehirler:

Kiev 

Kiev Ukrayna’nın başkenti ve aynı zamanda Ukrayna’nın en büyük şehridir. Halkın yarısı Ukraynaca konuşurken diğer yarısı da Rusça konuşmaktadır. Kiev Taras Shevchenko Üniversitesi ve Kiev Politeknik Üniversitesi gibi Dünya sıralamalarında ilk 1000 Üniversite arasında yerini almış üniversitelere ev sahipliği yapmaktadır.

 

Harkov

Ukrayna’nın kuzeydoğusunda yer almaktadır. Harkov şehri Ukrayna’nın Kiev’den önceki eski başkenti olup şehir 2 Milyondan fazla nüfusa sahiptir. Harkov 1.5 milyon nüfusu ile sanayi ve öğrenci kenti olarak nitelendirebilecek şehirlerden biridir. Harkov şehri Ukrayna’nın üniversiteler şehridir. Harkov şehrinde 11 farklı üniversite ve 18 kampüs bulunmaktadır. Şehirdeki ortalama öğrenci sayısı 80.000 civarında olup 10.000 den fazlası yabancı öğrencidir. Dünya sıralamasında ilk 1000 içerisinde yerini alan Karazin Üniversitesine de ev sahipliği yapmaktadır. Şehir kış dönemi ortalama -5 derece iken yaz dönemi +18 derecedir.

Şehirde çok uygun ekonomik fiyata ve kısa sürede seyahat edilmektedir. Aylık 8 $ metro kartı ile ulaşım sağlanabilir. Oldukça gelişmiş metro ağına sahiptir. Harkov şehrinde uluslararası havalimanı bulunmakta olup, Türkiye ile karşılıklı (İstanbul – İzmir – Antalya – Ankara) haftanın her günü 3 sefer bulunmaktadır.

 

Odessa

Odessa Karadeniz bölgesinin Samsun’dan sonra en büyük şehri olup, Ukrayna’nın en büyük liman kenti olması sebebi ile en önemli şehirlerinden biridir. 1 milyon yerli nüfusu olan Odessa, Ukrayna’nın en sıcak şehri olduğundan aynı zamanda en fazla turist alan şehridir. Şehirde genç nüfus fazla olup 21 tane üniversite mevcuttur. Öğrenciler için güvenli bir şehirdir. Şehirde hava sıcaklığı kış aylarında +3 derece iken yaz aylarında ortalama +26 dereceyi bulmaktadır. Günlük hayatta Rusça konuşulmaktadır.

 

Ukrayna Üniversiteleri Kabul Şartları :

Sadece lise diploması ile istediğiniz okulda, istediğiniz bölümü okuyabilirsiniz. Ukrayna’da eğitim almak için YGS / LYS koşulu yoktur.

Ukrayna Üniversiteleri :

Ukrayna Doğu Avrupa’nın en önemli üniversitelerine ev sahipliği yapmaktadır. Ukrayna üniversiteleri’nin  akademik kadroları Sovyetler birliğine kadar uzanmaktadır. Başarıları, buluşları ve potansiyelleri ile dünyaca ün yapmış olan Ukrayna Harkov Teknik Üniversitesi –  Harkov Ulusal Havacılık ve Uzay Üniversitesi – Harkov Karazin Devlet Üniversitesi – Kiev Taras Shevchenko ve Kiev Politeknik Üniversitesi gibi üniversiteler günümüzde dünyanın her yerinden binlerce öğrenciyi Ukraynada üniversite eğitimi almaya çekmektedir.

 

Ukrayna’da Üniversite Ücretleri :

 

Ukrayna’da üniversite ücretleri; üniversite, şehir ve bölümlere göre farklılık göstermektedir. Ukrayna’da eğitim alınan üniversitelerin fiyatları, eğitim alınan bölümlerin senelik harçları değişkendir. Ukrayna’da üniversite okumak son derece ekonomik olup eğitim harçları bölümlere göre yıllık 1200 $ – 5000$ arasında değişmektedir.

 

 

Ukrayna Üniversiteleri Eğitim Dili :

 

Ukrayna’daki üniversitelerde eğitim dili ağırlıklı olarak İngilizce ve Rusça’dır. Öğrencilerin birçoğu lisans eğitimine başlamadan önce Ukrayna’da 9 ay (toplamda 850 saat) süren İngilizce veya Rusça hazırlık sınıfı okumaktadırlar. Ukrayna’da  öğrenciler Rusça, İngilizce ve Ukraynaca olmak üzere 3 dilde eğitim görme imkanının yanında bu dilleri aktif  olarak sosyal hayatlarında da kullanma şansına sahiptirler.

Ukrayna Üniversiteleri Eğitim Süresi :

Ukrayna’da lisans programları genellikle 4 yıl sürmektedir. Diş Hekimliği, Eczacılık programları 5 yıl, Tıp programları ise 6 yıl sürmektedir. Yüksek lisans programları ise 1,5 yıl sürmektedir.

Ukrayna’da Konaklama ve Yaşam Masrafları :

Üniversite yurtları sunduğu imkanlarla hem üniversite hayatını özgürce yaşamanıza olanak verirken hem de diğer ülkelerdeki yurtların çok altında bir fiyatla Türk öğrenciler için oldukça hesaplı bir seçenek haline gelmektedir. Yurtlar genelde 3-4 kişilik odalardan oluşur. Banyo, tuvalet ve mutfak ortak kullanım alanıdır. Mutfakta kendi yemeğinizi yapabilirsiniz. Mutfaktaki dolap da ortak kullanılmaktadır. Fakat Yuurt standartları Türkiye yurt standartlarına göre çok daha düşüktür. Bu sebeple biz öğrencilerimize kalacakları yurtları orada gezerek karar verme imkanı sunarız. Öğrencilerimizi önce orada bir misafirhanede misafir eder ve yurtları gezdirip konforuna ve bütçesine uyan yurdu ayarlarız.

 

Şehri tanıdıktan sonra yurtta kalmak istemeyen öğrenciler dilerse ev de kiralayabilir. Ev kiraları aylık olarak 300 $ – 500 $ arasındadır. Ülkemizde olduğu gibi şehre uzaklığına göre fiyatlar değişmektedir. Evler genellikle tamamen eşyalıdır; TV, Çamaşır Makinesi, Buzdolabı, Yataklar, Oturma Grupları, Halı Dolap vb. mevcuttur. Elektrik, su ve doğalgaz son derece ucuzdur. Öğrenciler kendi aralarında anlaşıp eve çıkması durumunda kişi başı yaklaşık aylık 150 $ – 250 $ öderler.

 

Odessa’da diğer bir konaklama şekli ise oda kiralamadır. Oda kiralama makler (emlakçılar) aracılığıyla sağlanabilir. Ancak makler bu iş için sizden para alacaktır. Evin sadece bir odası size aittir. Aile yanı konaklamada denilebilir. Diğer odalarda evin sahibi yada başka bir aile yaşar. Kendi odanıza ait bir anahtar bulunur fakat dış kapı anahtarınız ortaktır.Mutfak, banyo ve tuvalet ortak kullanım alanıdır. Uygun olduğundan dolayı öğrenciler oda kiralama seçeneğini tercih etmektedirler. Oda kiralama fiyatları aylık 100 $’dan başlamaktadır.

 

Ayrıca bir öğrenci konaklama hariç (yemek ve diğer giderler) aylık 300 $ – 400 $ arasında rahatlıkla geçimini sağlayabilir. Ukrayna eğitim ve yaşam masrafları açısından değerlendirildiğinde Türkiye’deki birçok bölgeye göre daha uygun fiyatlıdır.

 

Ukrayna Üniversiteleri Kayıt Tarihleri :

 

Ukrayna’daki hazırlık okulları her yıl Eylül’ün 15. günü açılmaktadır. Bu yüzden hazırlık programına yetişmek isteyen bir öğrencinin, Temmuz ayı sonuna kadar kayıt yaptırmasını tavsiye etmekteyiz. Ancak bu tarihi kaçıran öğrencilerin 31 Aralık tarihine kadar hazırlık sınıfına başlama şansları mevcuttur. Fakat hazırlık programına geç kalan öğrenciler hızlandırılmış hazırlık programına katılacağından dolayı haftalık ders programı Eylül ayında başlayan öğrenciye göre daha yoğun olmaktadır. Hazırlık sınıfı boyunca öğrenciler toplamda 850 saat Rusça eğitim alarak, Haziran sonunda hazırlık sınıfı sertifikasını almış olurlar. Sonrasında ise lisans programlarına kesin kayıt işlemi yapılır ve Eylül ayı itibariyle öğrenciler üniversiteye başlarlar.

 

 

Ukrayna’da Üniversite Tercih Etmeniz İçin 10 Neden

 

 1. Ukrayna üniversiteleri tüm Avrupa Birliği ve YÖK tarafından tanınmakta olup rahatlıkla denklik alınabilmektedir.
 2. Ukrayna yıllık üniversite harç fiyatlarının ve yaşam maliyetlerinin dünya genelinde en ekonomik olduğu ülkelerden biridir. Yıllık 1200 $ – 3000 $ arasında değişmektedir.
 3. Ukrayna 75 bin yabancı öğrenciye ev sahipliği yapmakta olup, YKS puan şartı aranmaksızın sadece lise diploması ile istenilen bölüme kolaylıkla kabul alınabilmektedir.
 4. Ukrayna halkı aynı zamanda kültür ve sanata önem veren bir ülkedir. Ukrayna’da eğitim alan öğrencilere farklı bir vizyon ve kişisel gelişim kazandırır.
 5. Ukrayna konsolosluğu Türk öğrencilere vize alımında zorluk çıkarmaz.
 6. Kiev, Harkov, Odessa gibi öğrenci şehirlerinde eğitim dili dünyanın en çok konuşulan dillerinden biri olan Rusça olup, aynı zamanda günlük yaşamda da Rusça konuşulmaktadır.
 7. Tıp ve Diş Hekimliği, Uçak Mühendisliği gibi bölümlerinde İngilizce eğitim seçeneği vardır
 8. Özellikle kozmopolit yapıda olan Odessa ve Harkov gibi şehirlerinde ırkçılık en az düzeyde olduğundan oldukça güvenli ve aynı zamanda eğlenceli bir atmosfer mevcuttur.
 9. Ukrayna Türkiye arasında pasaport olmadan kimlik ile giriş çıkış yapılabilmektedir.
 10. Ön lisans mezunları Ukrayna’ya yatay geçiş yaparak yıl kaybetmeden lisans tamamlayabilirler.

 

 

Ukrayna’da Temsilciliğini Yaptığımız Üniversitelerin Listesi

 

 • Harkov Ulusal Havacılık ve Uzay Üniversitesi
 • Harkov Politeknik Üniversitesi (Dünya Sıralamasında en iyi 1000 Üniversite içerisinde 701)
 • Harkov Karazin Üniversitesi    (Dünya Sıralamasında en iyi 1000 üniversite içerisinde 401. Sırada)
 • Kiev Ulusal UAFM Tıp Üniversitesi
 • Kiev Ulusal Taras Shevchenko Üniversitesi
 • Kiev Ulusal Havacılık Üniversitesi
 • Kiev Igor Sikorsky Politeknik Üniversitesi (Dünya Sıralamasında en iyi 500 üniversite arasında bulunmaktadır.)
 • Kiev Bogomolets Ulusal Tıp Üniversitesi
 • Kiev American Concordia Üniversitesi
 • Odessa Ulusal Politeknik Üniversitesi
 • Odessa Ulusal Gıda Teknolojileri Akademisi
 • Odessa Ulusal Denizcilik Akademisi
 • Odessa Mühendislik ve Mimarlık Akademisi
 • Odessa Devlet Tıp Üniversitesi

 

 

Ukraynada okumak istediğin bölüme göre yıllık ücretler değişir ama ortalama 2000$dan başlar tıp gibi bölümler 6000 dolara kadar çıkabilir.

 

Fakat öncesinden İngilizce ya da Rusça hazırlık eğitimi alman gerekir. Bu da paket program olur ve içine bir çok kalem dahildir. Onun da Rusça için ortalama 3500, ingilizce için 4500$ paket fiyatları.

 

Pakete dahil olan hizmetler ise aşağıdaki gibidir.

 

 • 1  Akademik Yıl Hazırlık Eğitimi Ücreti ( 850 saat )
 • Adres Bildirimi
 • 1 Yıllık Oturum İzni
 • 1 Yıllık Devlet Sağlık Sigortası
 • 1 Yıllık Devlet Yurdu Konaklaması (3-4 kişilik odalar) ( Yurtların konforu çok düşüktür )
 • Evrakların Ukraynaca’ya Tercümesi ve Noter Onay İşlemleri
 • Vize Takip İşlemlerinin Tarafımızca Yapılması ve Vizenin Alınması
 • Seyahat Sağlık Sigortası
 • Okul Kabul Mektubunun Başvurusu
 • Okul Kabul Mektubu Başvuru Harç Ücreti
 • Okul Kayıt Ücretlerinin Tarafımızca Ödenmesi
 • Ukrayna’da kullanılabilir telefon hattı (5gb internet, Lifecell arası sınırsız konuşma, 150 dk diğer yönlere)
 • İstanbul çıkışlı 1 adet uçak bileti
 • Havalimanı Karşılama
 • Hoşgeldin Paketi
 • Okul ve Yurt Transferi
 • Şehir Oryantasyonu ( Tarihi ve Kültürel Yerler,  Yemek ,Cafe, Restaurant, Ulaşım ve Şehir Hakkında Detaylı Bilgi )
 • Kurs Bitiminde Hazırlık Sertifikasının Alınması
 • İstenilen Üniversitede istenilen bölüme hazırlık sonrası 1. sınıf kayıt işlemlerinin yapılması
 • Ukrayna ve Türkiye Ofislerinde 1 Yıl Danışmanlık

Ukrayna’daki tüm okullar için lütfen bizimle iletişime geçiniz

Adınız (gerekli)

Epostanız (gerekli)

Telefon (gerekli)

Konu

İlgilenilen Ülke

İletiniz (gerekli)

Aydınlatma metniniOkudum, kabul ediyorum

Hemen Arayın
E-Posta Gönderin