Seul

Şehir Genel:

-Seul karasal ağırlıklı olan bir geçiş iklimi yaşamaktadır, muson ikliminin etkileri de görülmektedir. Nemli bir iklime sahip olan Seul astropikal ve kıtasal iklimler arasında bir havaya sahiptir. Yağış miktarı fazla ve düzensiz olup sıcaklık farkları itibariyle karasal iklimi de andırdığından gideceklerin bu koşullara göre önlem alması önem arz eder. Kışları Sibirya etkisi, yazları ise muson etkisi olduğundan dolayı yazlar sıcak ve nemli, kışlar ise kuru soğuk ile geçer. Seul’de bulunmak için en ideal mevsimler ilkbahar ve sonbahardır, bunun nedeni de sıcaklıkların daha ılıman olmasıdır. Ayrıca sonbaharda ormanların, ilkbaharda da çiçek açan ağaçların görüntüsü de büyüleyicidir. Coğrafi konumuna kanılmamalıdır, 4 mevsimin belirgin olarak hissedildiği bir kent olan Seul’e gidecekseniz kıyafet seçiminiz kesinlikle 4 mevsime de uygun olarak kararlaştırılmalıdır.

-Seul’e gidecekler bu şehrin dünyanın en büyük metropollerinden birisi olduğunu unutmamalıdır. 10 milyonu aşkın insan burada yaşamaktadır (10,464,051 kişi (2011 verilerine göre)) ve belirgin bir etnik, demografik yapıya sahip olmayan, dünya kenti yapısından ötürü İstanbul’a benzemektedir. Sokak isimlerinin ve numaralarının büyüklüğünden dolayı kolay bulunabilecek türden olmadıkları da belirtilmelidir. Şehirde adres bulma konusunda sorun

 

yaşayabilirsiniz. Hem mobil uygulamalar hem de şehir rehberlerinden yardım almanızda fayda vardır. Ancak bunun aksine, ulaşım konusunda Seul, kentte bulunanlara her türlü kolaylığı sağlayan bir ulaşım sistemine sahiptir.

-1988 Olimpiyatları ve 2002 Dünya Kupası ile dünyanın önde gelen organizasyonlarına ev sahipliği yapmış olan şehirde ucuz oteller ve kullanışlı bir ulaşım sistemi bulabilirsiniz.

-Yankesicilik ve büyük suçlar açısından sorunsuz bir şehirdir diyebiliriz. Güvenle keşfedebilirsiniz.

-Dünyanın birçok şehrinde olduğu gibi Seul’de de en güvenilir ulaşım araçlarından birisi metrodur. Her 4-5 dakikada bir sefer bulabildiğiniz metroda bilet ücreti 1.100 KRW civarında. Bilet almanız için hem makineler hem de gişeler var. Bilet dışında T-Money isimli bir kart mevcut ve makinelerde dolumu yapılıyor. Metro kullanarak Seul’un her bir noktasına ulaşmak mümkündür.

-Korece numaralandırılmış otobüs hatları da uygun ücretli ve düzenlidir. Mobil uygulamalardan yardım alarak aşabileceğiniz hat isimlerinin Korece olması dışında hiçbir zorluğu bulunmayan şehir içi ulaşımı son derece gelişmiştir. Ayrıca saatte 300 kilometre hız yapabilen trenler de şehir içi ve şehirlerarası ulaşım için kullanılıyor.

-Ülkenin resmi para birimi Won’dur. [ Kore Wonu (KRW) ]

-Seul yerel saati itibariyle Türkiye’den 6 saat ileridedir.

 

-Hava durumuna, iklim koşullarına ve trafik yoğunluğuna bağlı olarak değişiklik gösterse de İstanbul-Seul arası bir uçuş ortalama 10 saat sürmektedir.

Yaşam Masrafları:

-Seul’de dört kişilik bir ailenin ortalama aylık yaşam masrafı 4,525,055.72 KRW (Yaklaşık 25.000₺) iken tek kişilik ortalama aylık yaşam masrafı 1,242,818.39 KRW (Yaklaşık 6.800₺) olarak ifade edilebilir.

-Seul’de şehir merkezinde tek yataklı bir evin ortalama kirası 925,549.02 KRW (Yaklaşık 5100₺) iken, şehir merkezi dışındaki tek yataklı bir evin ortalama kirası 630,719.13 KRW (Yaklaşık 3.450₺) olarak ifade edilebilir.

-Seul şehir içi toplu taşıma seçenekleri ile (metro, otobüs, taksi) şehrin her noktasına kolayca ulaşım imkanı sunmanın yanında dünyanın en gelişmiş metro ulaşım ağlarından birine sahiptir. Şehir merkezi ile şehrin geri kalan her noktası arasında rahatlıkla bağlantı kurulabilecek 20’ye yakın hat mevcuttur. Buna rağmen Seul’de toplu taşıma son derece hesaplı olup bir aylık metro abone kartı 55,000 KRW (Yaklaşık 300 ₺) tutarındadır. Taksi için başlangıç ücreti 3800 KRW (Yaklaşık 20₺) iken tarife kilometre başına 780 KRW (Yaklaşık 4₺) ile ücretlendirilmektedir.

-Yemek harcamaları Seul’de ilk 3 harcama kaleminden birini oluşturur. Standart bir gelişmiş

ülke ortalamasına sahiptir. Eğer her öğününüzü dışarıda yemiyorsanız günde 3 öğünden

hesaplandığında aylık yemek gideri 270,000.00 KRW ile 350,000.00 KRW (1500₺-1900₺)

aralığında olduğu belirtilebilir. Dışarıda yenilen öğün başına bu ortalama artış gösterecektir.

Expatistan Verilerinden Alınmış Ortalama Fiyatlar;

Civardaki bir pub’da iki kişilik akşam yemeği:₩31,529

2 kişilik sinema bileti:₩20,456

2 kişilik tiyatro bileti (uygun olan en iyi koltuklar):₩197,817

Ortalama bir İtalyan restoranında 2 kişilik akşam yemeği (aperatifler, ana yemek, şarap ve tatlı): ₩59,710

Civar semtteki barda bir bardak kokteyl: ₩11,421

Şehir merkezinde ortalama bir bardak cappucino:₩5,092

Civardaki bir barda 500 ml. bir bardak bira: ₩4,645

Ipad wi-fi 128GB :₩565,265

Ön ödemeli indirimsiz simcard için 1 dk. ücreti: ₩157

Şehir merkezindeki bir gym için aylık üyelik ücreti: ₩63,334

1 paket Marlboro sigara: ₩4,660

İş merkezleri yakınında içecek içeren bir lunch menüsü: ₩9,356

Big Mac ya da ayarındaki bir fast food menüsü:₩6,729

Yarım kilo kemiksiz tavuk eti: ₩5,492

1 litre tam yağlı süt: ₩2,602

Büyük boy 12 yumurta: ₩4,303

1 kilo domates:₩5,772

Yarım kilo yöresel peynir: ₩10,177

1 kilo elma: ₩6,332

1 kilo patates: ₩4,709

Süpermarkette 500 ml’lik yerli bir bira: ₩2,582

İyi kalitede 1 şişe kırmızı şarap:₩27,946

2 litrelik coca-cola: ₩2,712

İki kişi için bir günlük ekmek: ₩3,461

-Alışveriş konusunda gerek sahip olduğu Asya kültürü gerek bir metropol oluşunun avantajı ile Seul, ihtiyacınız olan hemen hemen her şeyi bulabileceğiniz sayısız imkân sunar. Lotte Mart, E-Mart ve Homeplus en büyük süpermarket zincirleridir. Fakat her noktasından kolaylıkla ulaşım sağlanabilen pazar alanları ve yerel tezgâhlar süpermarketlerde aradığınız her şeyi (kozmetik ürünlerinden turşu çeşitlerine kadar) daha hesaplı bir şekilde sunacaktır. Tüm bu alternatiflerin yanında Asya’nın en büyük yeraltı AVM’si ünvanını taşıyan COEX Mall gibi alışveriş merkezleri de Seul’de alışveriş için sayısız alternatif sunmaktadır. Kabaca Seul kentinin en popüler dört alışveriş noktası Insadong, Garosugil, Hongdae ve Myeongdong gıdadan ev eşyasına ihtiyaç duyulan tüm kalemlerde uygun fiyatlara ürün seçeneği ve yabancılara pazarlık imkânı sunmaktadır. Hal böyleyken ancak teknoloji, giyim, kişisel bakım gibi büyük markalara ihtiyaç duyulan alanlarda AVM’lere gereksinim duyulabilir ve bu durumda da 20’den fazla seçeneği değerlendirebilirsiniz.

İş ve Çalışma:

-TC Seul Büyükelçiliği’nin açıkladığı veriler ışığında G.Kore hükümeti kaçak bir şekilde çalışan yabancılara ilişkin denetimleri genişletmiş ve bu gerekçeyle ülkede bulunan Türk Vatandaşlarına ilişkin durumu da daha sıkı denetleme yoluna gitmiştir. Eğitim amacıyla ve öğrenci vizesiyle Kore’ye gelip gerekli koşulları sağlayan her Türk vatandaşı (minimum 6 aylık bir eğitim vizesine sahipse) Kore’de yarı zamanlı işlerde çalışabilir. Haftalık yasal çalışma saati G.Kore Göçmenlik Ofisi tarafından belirlenir.

-Saat başı minimum ücret 8.350 KRW’dir. Vize sahibi olan bir kişi için bile yasal çalışma için (D4 vizesi dil eğitimini kapsayan genel eğitim vizesidir) 6 ay süre ile Korece dil eğitim istenilmektedir. Bu koşulları sağlayan kişiler yasal olarak part-time çalışma iznine sahip

 

olurlar. Garsonluk, kasiyerlik gibi vasıfsız işlerde çalışmak mümkünken hayat pahalılığına paralel olarak Seul’de part-time işlerde çalışmak bile son derece tatmin edici kazançlar sağlamak için yeterlidir. Asgari saatlik kazanç 8.350 KRW olsa da performansınıza, Korece seviyenize ve iş uyumunuza göre saatlik 30.000 KRW kazanabileceğiniz part-time işler de mevcuttur. Bu tablonun yanında belirtilmelidir ki öğrenci olarak çalışmak, sayısız iş imkânına sahip olsa da Güney Kore’de sıkı bir rekabetin içine girmeyi gerektirir. Türk işveren ve yatırımcı maalesef çok sayıda bulunmadığından rekabet, işe gireceğiniz her alanda karşılaşacağınız bir faktördür.

Turistik:

Seul kentinde ziyaret edilebilecek yerler haritada işlenmiş 20 turistik nokta üzerinden gösterilebilir.

-Kentte çok sayıda sosyal etkinlik ve festival yakalamak mümkündür. Yeouido Park’ta arkadaşlarınızla ya da kitabınızı alarak tek başınıza açık hava piknik yapabilir, Lotte World’ün ihtişamlı atmosferinde çocukluğunuzdan izler bulabilir, Namdemun’da çılgın gibi alışveriş yapabilir, Han nehrinin kıyısında bisiklete binebilir, Namsan kulesinden Seul’ü seyredebilirsiniz.

Yongdeungpo Yeouido Bahar Festivali: Kiraz çiçeklerini çoğu insan Japonya’ya ait sansa da baharın gelişiyle Seul de kiraz çiçeklerinin rengârenk görüntüsüne bürünür. Yeouiseo Caddesi baharın gelişiyle pembe ve beyaz renkleriyle masalsı bir görünüme kavuşur. Yılın ilk festivalleri başta olmak üzere çok sayıda müzik videosu, film sahnesi çekimi caddede başlar ve kalabalık ile curcuna bu güzel ortama eşlik eder.

Lotus Feneri Festivali: Buddha’nın doğum günü her sene, kuşaklar boyu aktarılan bir gelenekle Dongdaemun Kapısından Jogyesa Tapınağı’na kadar süren bir geçit töreniyle kutlanır. Birçok Koreli için senenin en önemli dönemi olarak kabul edilen bu süreç, binlerce el yapımı fener ile harika bir görsel şölen yaratan katılımcıları ve mistik Kore geleneklerini kesinlikle görmeye değer.

 

Jungnang Gül Festivali: Her yıl ülkedeki en romantik festival olmayı başaran bu organizasyon, kilometrelerce oluşan insan kalabalığına eşlik eden rengârenk güller, müzik performansları ve kostümler ile katılımcılara unutulmaz bir deneyim sunuyor.

Sinchon Festivali: Sıcak havalara bire bir Sinchon’da binlerce kişiyle birlikte su tabancalarıyla savaşabilir, DJ performanslarına katılabilirsiniz.

Jongno Kültür Festivali: Sonbaharda Seul geleneksel renkleri yeşil, kırmızı, mavi ve sarıya bürünerek bu festivale hazırlanır. Kentin 2,000 yıllık tarihi çeşitli sergiler, konserler ve geleneksel kıyafetler eşliğinde kutlanır.

-Krallık dönemine ait 5 ayrı saray, Kore kültürüne ve mimari dokusuna yakından temas edebileceğiniz Bukchon Hanok gibi köyler, Ulusal Müze ve Gangnam gibi cazibe merkezleri Seul’ün en gözde turistik bölgelerindendir.

-Bölgenin yöresel yemekleri ve mutlaka tadılması gereken lezzetleri: Güney Kore, diğer Uzak Doğu Asya ülkelerine benzer bir mutfağa sahip olsa da deniz ürünleri açısından diğer pek çok Asya ülkesine kıyasla Japonya gibi sayısız seçenek sunmaktadır. Seul ülkenin en büyük 2 balık pazarından birine sahiptir ve pazar uygun fiyatlara sayısız içerik sunar. Bunun dışında Kore Bibimbapı, Barbeküsü yanında Bulgogi ve Galbi gibi mutfak kültürümüze daha yakın lezzetlere de sahiptir. Dışarda yemek yemenin maliyetine kıyasla evde yemek yapmanın çok daha ekonomik olacağını vurguladığımız Seul kentinde yöresel sebze ve meyvelerin de yanı sıra aradığınız pek çok şeyi bulabileceğiniz yerel marketler de mevcuttur. Mutfak kültürü itibariyle farklı soslar ve baharatları ağırlıklı olarak kullanan Koreliler bu anlamda Türklerden farklılaşır ve pek çok yemek türünde beklenilenin aksine bir sürprizle karşılaşma olasılığınız vardır.

-Şehirlerarası tren veya otobüs seçenekleri maliyet olarak uygundur ve bu vesileyle boş zamanları Seul dışındaki şehirlerde ya da Güney Kore’nin doğal güzelliğe sahip bölgelerinde geçirmek mümkündür. Seul yakınlarında bulunan Pocheon gibi doğa harikalarının yanı sıra, Busan, Sokcho gibi turistik şehirlere seyahat edilebilir, Gangwha Adası gibi egzotik yerleri keşfedebilirsiniz.

Acil Numaralar:

-Polis:112

-Ambulans&Yangın:119

-Kayıp Kişi:182

-Telefon Ağ Operatörü:114

-T.C. Seul Büyükelçiliği Acil Çağrı: +82 10 3780 1266

 

İlginizi çekebilir..

https://www.oxfordinternationaljuniors.com/wp-content/uploads/2019/06/Img-UoBEastbourne-11.jpg

Oxford International Eastbourne Yaz Okulu

OXFORD INTERNATIONAL Oxford International dil eğitimi alanında yaklaşık 25 yıldır eğitim vermektedir. İngiltere, Kanada ve Amerika’da merkezleri vardır. Sadece yaz okulu değil birçok farklı program ...