SAFEWAY- IDAHO SPRINGS-COLORADO

SAFEWAY – IDAHO SPRINGS

Safeway, Amerika’da 1915’te kurulmuş büyük bir market zinciridir. Biz YERO olarak yıllardır Safeway’in Colorado Eyaletindeki şubelerine iş fuarlarımız aracılığıyla öğrencilerimizi gönderiyoruz ve Safeway yıllardır öğrencilerimizin hem maddi hem manevi olarak en çok memnun kaldığı işletmelerimizden biridir. Öğrencilerimiz General Clerk olarak işe alınır ve market içerisinde ihtiyaca ve İngilizce seviyesine göre fırın, kasa, stoklama, kahveci ve hazır yemek gibi farklı bölümlere yerleştirilirler. Saatlik ücretleri 12.50 $’dır.

Bu sene Idaho Springs’e sadece 2 öğrencimiz yerleşti ve toplam yabancı çalışan sayısı 4. Tüm çalışan sayısı ise 100 bu da çalışanlarının çok büyük bir kısmı Amerikan demek oluyor. Şehirde Türk yoğunluğu çok az.

Öğrenci Amerika’ya biletini Denver havaalanına alır ya da iç aktarma yaparsa Denver’den servislerle Idaho Springs’e kolaylıkla varabilir.

Şehrin İnternet Sitesi: https://thisisidahosprings.com/

Safeway İnternet Sitesi: https://www.safeway.com/

PARA KAZANMAK:

Colorado eyaletinde asgari ücretler 2019 yılı için saatlik 11.10 $ olarak belirlenmiştir. Eyaletteki işler genel olarak saatlik 11-14$ bandındadır. Asgari ücretleri ortalamanın bir tık üstünde olması dolayısıyla Colorado; Wyoming, Utah ve Montana eyaletlerinde olduğu gibi Work&Travel programında öğrencilerin maddi birikim sağlayabildikleri eyaletlerdendir. Öğrenciler hem 1. işlerindeki yüksek çalışma saatleri hem çevredeki 2. iş imkanlarına fazlasıyla sahip olmalarıyla güzel birikim yapabilirler. Ayrıca konaklama Colorado eyaletinde başka eyaletlere göre pahalı olsa da Safeway’in çalışanlarına verdiği haftalık 150$ konaklama yardımı öğrencilerin kiralarının çoğunu karşılamaktadır.

İkinci iş alternatifleri için harita:

Safeway’in etrafında haritada görünenden daha çok hotel, market ve restoran işletmesi vardır. Smokin Yard’s BBQ, Marion’s of the Rockies, Calr’s Jr, Mcdonal’s, Starbucks, Indian Hot Springs bunların yakın olan bir kısmıdır.

SOSYAL HAYAT:

Colorado eyaleti daha çok dağlık, küçük kasabalara ev sahipliği yapar. Bu küçük kasabalar aynı zamanda zengin Amerikalıların gerek yazın gerek kışın favori tatil yerlerindendir. Küçük kasabaların yoğunlukta olması öğrenciye fazla para harcamamalarını sağlarken aynı zamanda gerçek Amerikan kültürünü de tanımasına yardımcı olacaktır. Öğrenciler bu eyalette eğlencelerini gece kulüplerinden çok lokal eğlencelerde (ev partileri, barlar gibi) ve doğa ile zaman geçirerek sağlamaktadır. Uzun doğa yürüyüşleri, kaya tırmanışı ve kano yapmak bu eyalette yazın yapılacak aktivitelerin başında gelir. Idaho Springs ayrıca maden müzeleri ve kaplıcaları ile ünlüdür. Maden ve müzeleri izin günlerinizde gezip, kaplıcalarda dinlenebilirsiniz. Safeway’in çalışanları için yaptığı aktiviteler de yazınızı güzelleştirecek şeylerdendir.

Idaho Springs Güncel Etkinlikler: https://www.colorado.com/co/idaho-springs/festivals-events

GEZİLECEK YERLER:

Öğrenciler izin günlerini sadece 2 saat uzaklıkta olan ünlü Rocky Mountain National Park’a giderek değerlendirebilirler. Ya da büyük şehir özlemlerini gidermek istediklerinde 40 dakika uzaklıktaki eyalet başkenti Denver’e gidip alışveriş yapabilirler. Aynı zamanda bol vakti olduğu takdirde Wyoming’e Yellowstone National Park’ı görmeye, Utah’a Salt Lake City’yi gezmeye otobüsle gidebilir.

Colorado Resmi Web Sitesi İçin Tıklayınız…

Colorado Eyaletinin Tanıtım Videosu İçin Tıklayınız…

rocky mountain

BEDİRHAN SAFEWAY