NEW YORK

Şehir Genel:

-Dünya ekonomisinin başkenti, etnik çeşitlilik olarak dünyanın en zengin şehirlerinden biri ve 20 milyonluk nüfusuyla aynı adı taşıyan New York eyaletinin en kalabalık yerleşim birimidir.

-8,6 milyonluk nüfusu, Özgürlük Heykeli, Sanat Müzesi, Central Parkı ve Times Meydanı ile dünyanın sembol şehirlerinden olan New York City ABD’nin kuzeydoğusunda bulunur ve subtropikal iklim etkisi altındadır. Yaz ayları sıcak ve nemli iken kışları soğuk ve yağışlıdır. En fazla yağış bahar ayında gerçekleşir. Ocak ayında sıcaklık ortalaması eksilere düşebilir. Mayıs ayında ise sıcaklık ortalaması 12-22 derece arasında seyreder. Kuzey-güney ya da doğu-batı yönünde esen Manhattan rüzgârları şehirde fazlasıyla etkili olmaktadır. Şehir ülkenin ekonomik ve sosyal olarak kalbi durumunda oluşu itibariyle ülkemizde İstanbul ile özdeşleştirilir.

-New York’taki en önemli sorunlardan biri karayolu ulaşımıdır. Bu sebeple özel sebepler dışında şehir içi trafiğine araçla çıkmak tercih edilmez. Her gün 4 milyondan fazla yolcu

 

taşıyan New York metrosunun yanı sıra 5 bölgede 203 yerel 31 ekspres rotaya sahip otobüslerle de şehir içi toplu taşıma hizmeti sağlanmaktadır. Metro veya otobüs kullanarak New York içinde gitmeniz gereken bir yere rahat bir biçimde ulaşabilirsiniz. Toplu taşıma hizmeti gece de devam eder.

-Prizleri ikili olmasına rağmen yassı uçludur. Bu sebeple giderken yanınızda dönüştürücü götürmenizde fayda vardır.

-Para birimi $ (Dolar)

-New York yerel saat dilimi Türkiye’den 7 saat geridir.

-New York-İstanbul arası aktarmasız uçuşlar 11 ile 12 saat arası sürmektedir.

Yaşam Masrafları

-Dört kişilik bir aile için New York’ta aylık ortalama yaşam masrafı 4,822.25 $ (Yaklaşık 32,500₺) iken,

-Tek kişi için aylık ortalama yaşam masrafı 1,303.82 $’dır. (Yaklaşık 8800₺)

-Şehir merkezinde tek yataklı bir dairenin ortalama aylık kira ücreti 3,298.72 iken (Yaklaşık 22,500₺),

-Şehir merkezi dışındaki tek yataklı bir dairenin ortalama aylık kira ücreti 2,020.51 $’dır. (Yaklaşık 13,500₺)

-New York’ta aylık toplu taşıma abonman kartı ücreti 127$’dır (Yaklaşık 850₺)

-Taksimetre 3$’dan açılır. (Yaklaşık 20₺) Kilometre başına tarife 1.86$ (Yaklaşık 10₺) ile ücretlendirilmektedir.

-Bir aylık ortalama yemek masrafı New York için 471.34$’dır (Yaklaşık 3,200₺)

Expatistan Verilerinden Alınmış Ortalama Fiyatlar:

İş merkezleri yakınında içecek dahil bir lunch menü: $17

Big Mac ya da muadili bir fast food menüsü: $9

Yarım kilo kemiksiz tavuk eti: $5.95

1 litre tam yağlı süt: $1.16

12’li büyük boy yumurta: $4.27

1 kilo domates: $5.75

Yarım kilo yöresel peynir: $9

1 kilo elma: $4.12

1 kilo patates: $2.04

Süpermarkette 500 ml. yerli bira: $4.74

1 şişe iyi kalite kırmızı şarap: $17

2 litre coca-cola: $2.38

İki kişi için bir günlük ekmek: $2.52

Civardaki bir pub’da 2 kişilik akşam yemeği: $57

2 kişilik sinema bileti: $32

  1. kişilik tiyatro bileti (uygun olan en iyi koltuklar): $403

Ortalama bir İtalyan restoranında 2 kişilik akşam yemeği (aperatif, ana yemek, şarap ve tatlı dahil): $114

Civar semtteki barda bir bardak kokteyl: $16

Şehir merkezinde ortalama bir bardak cappucino: $5.10

Civardaki bir barda 500 ml. bir bardak bira: $8

Ipad wi-fi 128GB: $464

Ön ödemeli indirimsiz simcard için 1 dakika ücreti: $0.49

Şehir merkezindeki bir gym için aylık üyelik ücreti: $97

1 paket Marlboro sigara: $14

-New York yüksek vergi oranlarıyla bilinir ve çoğu etiket fiyatının üzerine vergi ücreti kasada eklenmektedir. Buna rağmen Outlet formatında pek çok mağaza uygun fiyatla hazır giyim gereksinimlerinize cevap verebilir. (TJ Maxx, Loehmanns, Marshalls bu tarzdaki başlıca mağazalardır)

-Walmart, Trader Joe’s, C TownTown süpermarket konseptinde yüklü ev alışverişleri ve mutfak gereksinimlerinizi karşılamak için en hesaplı ve popüler seçeneklerdir.

İş ve Çalışma:

-New York’a lisans, lisansüstü ya da dil programı, sertifika programı için öğrenci olarak giden kişiler J-1, M-1 ya da F-1 vizelerinden birine sahip olacaktır. Bu vize türlerinden M-1 vizesine

 

sahip olanlar herhangi bir şekilde yasal çalışma hakkına sahip değildir. F-1 ve J-1 vize sahibi olanlara ilişkin haftalık çalışma saatleri ve şartlarına ilişkin esaslar ABD yetkili makamlarınca belirlenir.

-Kimi durumlar için öğrencilere kampüs içinde çalışma izni gibi sınırlamalar getirilse de kampüs içinde ya da dışında fark etmeksizin New York’ta garsonluk, barmenlik, temizlik görevliliği, raf sorumlusu, Uber çalışanı gibi vasıflı olmayan işler için saat başı ortalama kazanç 10.5$’tır. Asgari ücretin saat başına 11$ olduğu düşünüldüğünde yarı zamanlı çalışıyor olmanın ortalamanın biraz altında para almakta etkisi büyük olsa da New York yabancılar için de büyük bir iş geçirgenliği fırsatı sunmaktadır ve saatlik ücretler diğer yerleşim birimlerine kıyasla daha yüksektir.

-Kolaylıkla daha iyi şartlarda bir iş bulabileceğiniz gibi, iyi şartlara sahip işiniz için patronunuzun da sizden daha kalifiye bir eleman bulabileceği olasılığını göz ardı etmemelisiniz. Ayrıca maaşınız hangi işi yapıyorsanız yapın tecrübenizle doğru oranda artar. Bu sebeple New York’ta yaşıyorsanız dinamik ve sürprizlere açık bir iş hayatının sizleri beklediğini söylemek yanlış olmayacaktır.

-New York çok fazla Türk girişimci ve işverenin yaşadığı bir şehirdir ve bu iş bulma konusunda yukarıda sayılanlara ek olarak önemli bir avantaj sayılabilir.

Turistik:

-Özgürlük Anıtı, tamamen yapay olarak oluşturulmuş bir doğal güzellik olan Central Park, Empire State Binası, Metropolitan Sanat Müzesi, Çin Mahallesi ve Broadway şovlarına denk gelebileceğiniz Time Square’ı yüksek olasılıkla daha öncesinde duydunuz. Bu sembol yerlerin haricinde de sanat, spor ve eğlence alanında sayısız içerik barındıran New York 24 saat yaşayan bir şehirdir.

-Yılın hangi ayında burada bulunduğunuzun hiçbir önemi yoktur. New York sayısız etkinlik ve festivale ev sahipliği yapar. Kasım ayında başlayan Christmas hazırlıkları şehri rengarenk bir şekilde Ocak ayına kadar bir şölen alanına çevirir. Senede iki kez büyük film festivallerine ev sahipliği yapan (Tribeca ve NY Film Festivalleri) şehir, yine senede iki kez büyük moda festivallerinden birini ağırlamaktadır. Akreditasyon kartına başvurmadan moda festivallerine katılma şansınızın bir hayli düşük olduğunu da belirtmek gerekir. Tüm ABD’nin gözü kulağı New York’taki sosyal aktivitelerdedir.

-Konsept festivaller son yıllarda giderek meşhur olmaktadır. Kahve festivalini bu bağlamda örnek gösterebiliriz. DJ’ler, dans şovları ve görsel şölenlerle hazırlanan bu festivalde kahveye sıra gelene kadar odağınızı dağıtacak çok fazla şey bulmanız mümkün.

-Şehirde her yıl ortalama 40 kadar müzik festivali olur. Dünya’nın en meşhur sanatçıları,

DJ’leri New York’a yolunu senede 1 kez mutlaka düşürür. The Governors Ball Müzik Festivali en meşhurlarındandır. Buna ek olarak Electric Zoo Müzik Festival de dünyanın her yerinden katılımcıyı ağırlar.

-Açık hava festivalleri, Tenis, Amerikan Futbolu gibi spor dallarında en seçkin müsabakalar, sanat, yemek festivalleri, cadılar bayramı geçit töreni gibi sayısız örnekle liste uzayıp

 

gitmektedir. New York, nasıl bir eğlence anlayışına sahip olduğunuzun hiçbir önemi olmaksızın eğlenebileceğiniz dünyadaki nadir şehirlerdendir.

-Ağırlıklı olarak Manhattan, Village ve Soho bölgelerinde yoğunlaşan kafe, bar ve restoranlara dair sayfalarca yazı yazmak mümkündür ancak şöyle ifade edilebilir ki Asya Mutfağından Amerikan Kültürüne Jazz’dan Folk Müziğe aradığınız her şeyi bulabileceğiniz sayısız içeriği sunan bir şehirdir New York.

-New York mutfağı tarih boyunca şehre gelen etnik grupların kendi kültürlerinden kattıklarıyla harmanlanmış bir mozaik gibidir. Hala fast-food ve sokak lezzetlerinin ağırlığını hissetmek mümkün olsa da hemen hemen tüm etnik mutfaklar New York’ta iyi bir şekilde temsil edilmektedir.

-Kızartılmış tavuk ve patates, çikolata dolgulu, cevizli, türlü kurabiyeler, Asya mutfağından soslar ve baharatlarla bezenmiş et yemekleri, hot-dog, pizza ve leziz çörekleri New Yorkluların favori tercihlerindendir.

 

-Yine New York eyaleti sınırları içerisinde kalan Niagara Şelaleri ve Finger Lakes bölgenin doğal güzelliklerindendir. St. Lawrence nehrinde bulunan Thousand Islands ve Adirondacks yakında bulunan diğer turistik noktalardır.

-Bunların haricinde ABD sınırları içerisinde yer alan eyaletleri araç kiralayıp karayolu ile seyahat etmek son derece uygun maliyetli bir seyahat seçeneği olduğu gibi kampanyalar takip edilerek uygun fiyatlara iç hatlar uçuşları da yakalayarak Amerika’nın diğer eyaletlerini ve güzelliklerini ziyaret edebilirsiniz.

Acil Numaralar:

911: Ambulans-İtfaiye-Polis

+1 212 949 01 59- 01 60- 01 61: T.C. New York Konsolosluğu Acil Çağrı

 

Hemen Arayın
E-Posta Gönderin