MIAMI

Miami şehir rehberine hoş geldiniz. Bu rehberimizde Miami,’de neler yapılır, nerelere gidilir, nereden ne yenir gibi başlıklara değineceğiz.

Miami, Amerika Birleşik Devletleri’nin Florida eyaletinin ikinci büyük kentidir. Atlas Okyanusu kıyısında bir kıyı kentidir. ABD’nin en yüksek üçüncü siluetidir. New York’tan sonra Amerika’daki en yoğun trafik Miami’de görülür. Amerika’nın en büyük 4. Kentidir. Elbette ki Miami’de en gelişmiş sektör turizm sektörüdür. Miami doğal güzellikleri, plajları ve eğlence olanaklarıyla turistik olarak popüler bir yer haline gelmiştir.

Halkın büyük çoğunluğu İspanyolca konuşur. Bunun en büyük sebebi ise burada yaşayan halkın çoğunun çevre ada ülkelerinden gelmiş olmasıdır. Latin kökenli halkı Miami’ye kültürel ve tarihi olarak farklı bir hava katmaktadır.

Türkiye ile Miami arasında 7 saat zaman farkı bulunur. Türkiye 7 saat daha ileridedir.

Şehir Künyesi:

Anadil: İngilizce

Eyalet: Florida

Yönetim Şekli: Federal Başkanlı Anayasal Cumhuriyet

Nüfus : 5.564,635

Para Birimi: Amerikan Doları -$

Trafik Akışı: Sağ

Priz Tipi: Type A

Zaman Dilimi: UTC-05.00 (EST)

İklim: Tropikal Muson İklim

Acil Durum Numaraları: 911

Alan Kodu: +1 – 305

Din: Hristiyanlık

Konsolosluk Telefon Numarası: +1 (646) 430-6560

Seyahat Bilgisi

Miami iklimi dolayısıyla her an sıcak bir bölgedir. Ancak yine de Miami’ye gitmek için en iyi dönem Nisan -Temmuz arasıdır. Yaz döneminde olsa bile Tropik iklimi olduğu için ara ara yağışlı olabiliyor.

Miami’de biri uluslararası olmak üzere 5 adet havaalanı bulunur. Türkiye’den Miami International Airport ya da Fort Lauderdale Havaalanı’na aktarmalı ve doğrudan uçuşlar bulunur. Uçak yolculuğu aktarmalara göre 15 saati buluyor.

Havaalanından Şehir Merkezine Ulaşım

Havalimanıyla şehir merkezi arasında otobüs seferleri ve shuttle’lar bulunuyor. Otobüsler terminal çıkışlarından kalkıyor ve ”downtown” denilen şehir merkezine ulaşıyor. Metrobus ismi verilen Express hatlar ile şehir merkezine yolculuk ortalama 50 dk sürüyor.

Şehir merkezine varmak için bir diğer alternatif direkt havaalanından kalkan ve “MetroRail” adı verilen tramvaydır. Bu yolculuk yaklaşık 40 dakika sürüyor. Bir otobüs aktarması yapmanız gerekir.

Her iki havalimanında da şehir merkezine özel grup transferi bulunmaktadır. Fiyatları 110-130 USD arasında değişir. Kalabalık bir grup olarak gittiyseniz bu ücreti bölüşebilirsiniz.

Amerika’da halk genelde kendi araçlarını kullandığı için burada toplu taşıma pek gelişmemiştir. Şehiriçi ulaşımı anlamak için Miami-Dade Transit Ticker uygulamasını indirebilirsiniz. İmkanınız varsa direk araba kiralayarak ulaşımı en kolay hale getirebilirsiniz.

Otobüs

Miami otobüs hattı tüm şehri kapsar. Miami Beach Bus kullanarak rahatlıkla pek çok turistik noktaya ulaşabilirsiniz. Tek binişlik otobüsün ücreti 2,5$’dır.

Metrobus

Hergün 22 saat boyunca işleyen metrobus otobüsleriyle Miami’nin kısıtlı bir bölümüne ulaşımınızı sağlamanız mümkündür. Metrobus’ın ulaşmadığı yerlere ise Metrorail ya da Metromover’a aktarma yapmak koşuluyla ulaşmanız mümkündür. Tek binişlik ücret 1,25 $’dir

Metromover

Downtown Miami’ye ulaşmak ve burada gezmek isteyenler için ideal bir ulaşım aracıdır. Downtown içinde birçok bölgede durakları mevcuttur. İstediğiniz pek çok yere kısa sürede ve az bir ücretle ulaşmanız mümkündür. Ücreti 25 cent’tir.

Konaklama

Güvenliği de göz önüne alarak konaklayabileceğiniz bölgeleri şöyle özetleyebiliriz.

South Beach, Miami Beach, Downtown, Brickell, Coral Gables ve Coconut Grove. Bu bölgeler şehrin en popüler bölgeleridir. Bütçenize göre otel, hostel ya da Airbnb tercih edebilirsiniz. Eğer Miami’ye F1 öğrenci vizesiyle geldiyseniz ve konaklama bulmakla kendiniz uğraşmak istemiyorsanız doğrudan okulların yurt veya aile yanı konaklama seçeneklerinden faydalanabilirsiniz.

Amerika’da konaklamalar haftalık ya da aylık olarak ödeniyor. Şehir merkezine yakınlık konaklama ücretini belirleyen en önemli unsur. Normal standartlarda bir konaklama aylık 1700-1900 USD arasında değişiklik gösteriyor.

Yemek Masrafları

Amerikan mutfağı daha çok hazır ve dondurulmuş gıda ya da fast food’a dayanır. Yani mikrodalganız

varsa ekstra bir mutfağa ihtiyaç duymazsınız. Diğer ülkelere kıyasla Amerika’da gıda ucuzdur.

Walmart gibi süpermarketlerde aradığınız aramadığınız her çeşidi kolaylıkla bulabilirsiniz. Amerikan

marketlerinin Türk marketlerinden en bariz farkı etin ucuz sebzenin pahalı olmasıdır.

Evde yemek hazırlamak isterseniz bir öğününüz ortalama 3-8 $ arasında değişecektir. Dışarıda yemek isterseniz içecekli bir öğle yemeği menüsüne ortalama olarak 18 $ ödeyebilirsiniz. Gıda alışverişlerine dair kafanızda bir fikir oluşması için aşağıdan bazı temel gıdaların fiyatını öğrenebilirsiniz.

1 adet ekmek: 1,82 $

2 L Coca Cola: 2,09 $

1 şişe kaliteli şarap: 18 $

1 kg domates: 3,73 $

500 gr. tavuk: 5,25 $

1 paket Marlboro: 8 $

Eğitim

Miami’de eğitim veren üniversiteleri şöyle sıralayabiliriz

 • Miami Dade College
 • Florida International University
 • Barry University
 • Carlos Albizu University
 • Miami International University Art & Design
 • Wales University

İş ve Çalışma

Amerika turistik vizelerde herhangi bir çalışma izni sağlamıyor. Amerika tarafından düzenlenen kültürel değişim programı Summer Work & Travel ile çalışma imkanınız var. Haftalık 40 saate kadar turizm ve hizmet sektöründe çalışabilirsiniz. Ancak Miami büyükşehir olduğu için Work&Travel kasabaları kapsamına girmiyor. Bu nedenle Miami’de J1 vizesiyle çalışma olanağınız yok.

Eğitim vizesi olan F1 vizesinde ise lisans, lisansüstü, doktora ve bazı sertifika programlarında yarı zamanlı çalışma izniniz mevcuttur. Yarı zamanlı olarak haftada 20 saat yasal sınırınız bulunmaktadır. Tatil zamanlarında tam zamanlı çalışılabilmektedir. Dil okullarında çalışma izni bulunmamaktadır.

 

Amerika’da maaşlar saatlik ücret üzerinden hesaplanır. Her eyaletin asgari saatlik ücreti farklıdır.

Florida için minimum saatlik ücret 8,46 USD’dir.

Ziyaret Edilmesi Gereken Yerler

Miami dünyanın en bilinen ve en meşhur turistik noktalarından biridir. Görülmesi gereken ilk yer elbetteki ünlü plajlarıyla Miami Beach’tir. Bundan sonra görülmesi gereken nokta elbette ki Ocean Drive’dır. Burada Versace’nin öldürüldüğü malikane turistler tarafından dikkat çeken bir yerdir. Plajları dışında Miami moda, kültür, sanat ve eğlencesiyle de ön plana çıkan bir şehir. Sanat meraklıların ilgisini çeken pek çok modern sanat müzesine sahip.

Gece hayatı severler Miami’de havuz başlarında yapılan happy hourlara ya da ünlü DJ’lerin sahne aldığı gece kulüplerine uğrayabilirler. Purdy Lounge ve Skybar şehrin en popüler eğlence mekanlarıdır.

Aşağıda Miami’de mutlaka görmeniz gereken yerleri sıraladık. İlgi alanınıza göre bir rota oluşturarak buraları gezebilirsiniz.

 • Miami Beach
 • South Beach
 • Little Havana
 • Everglades Ulusal Parkı
 • Ocean Drive
 • Art Deco District
 • Miami Deniz Akvaryumu
 • Miami Hayvanat Bahçesi
 • American Airlines Arena
 • Vizcaya Müzesi ve Bahçeleri
 • Bayside Marketplace
 • Çocuk Müzesi
 • Bilim Müzesi
 • Jungle Island
 • Lincoln Road

Miami’nin Komşu Şehir ve Eyaletleri

ABD çok geniş bir alana yayılmış büyük bir ülkedir. Burada yakın mesafe kelimesinin anlamı Türkiye’ye göre farklıdır. Yakın sayılabilecek pek çok yere bile uçak vasıtasıyla ulaşılır. Miami sahil şeridinden devam ederek farklı beachleri görebilirsiniz ya da karşınızdaki Bahamalar’ı ziyaret edebilirsiniz. Yine

 

Florida eyaletindeki Tampa ile Miami arası uçakla 1,5 saattir. Florida’nın bir diğer ünlü şehirlerinden Orlando’ya ise Miami’den arabayla 3,5 saatte ulaşabilirsiniz.

Yeme- İçme

Miami’nin Latin kökenli bir kent olduğundan bahsetmiştik. Miami’de başta Küba ve Latin mutfağı olmak üzere dünyadan birçok farklı mutfağı kolayca bulabilirsiniz. En meşhur yemeklerinden olan ve Küba mutfağına özgü bir yemek olan picadillo kırmızı et, siyah fasulye ve pilav ile servis edilmektedir. Küba mutfağının en önemli yemeklerinden biri olan Ropa Vieja artık Miami’de de epey popüler hale gelmiştir. Medianoche isimli sandviç tarzı atıştırmalık gece hayatı sonrası tercih edilen yemekler arasındadır.

Klasik bir restoranda öğle yemeği ücreti kişi başı ortalama 19$, lüks bir restoranda kişi başı akşam yemeği 45$’dır.

Tatlılar arasında en meşhurları Pasteles de Coco, Manuelita, Dulce de Leche’dir.

 

Alışveriş

Amerika’daysanız öncelikle Tjmaxx,Ross ve Marshall gibi outletlere bakmanızı öneririz. Burada eski sezon pek çok ürünü indirimli fiyatlarıyla bulabilirsiniz. Bunun dışında Macy’s Amerika’daki en ünlü mağaza zincirlerinden biridir. Türkiye’deki Boyner gibi düşünebilirsiniz. Miami’ de bunların dışında alışveriş yapılacak yerleri şöyle sıralayabiliriz.

 • Coconut Grove Organic Market
 • Dolphin Mall
 • Bayside Marketpalace
 • Miami Design District
 • The Falls Shoopping Center
 • Shops at Midtown Miami

Gıda alışverişi yapmak için Walmart, Whoole Foods Market, Trader Joe’s, Top Value’s Supermarket, Seven Eleven gibi yerleri ziyaret edebilirsiniz.

Festival ve Etkinlikler

 • Art Deco Weekend
 • Martin Luther King Jr. Günü Geçidi
 • Lifetime Miami Maratonu
 • Coconut Grove Sanat Festivali
 • Miami Uluslararası Bot Şovu
 • Food Network South Beach Şarap ve Yiyecek Festivali
 • Ultra Müzik Festivali
 • Winter Music Conference
 • Miami Beach Pride

Seyahate Çıkarken Yanınıza Almanız Gerekenler

 • Turistik ziyaretlerde yanınıza almanız gerekenler; pasaport, otel konaklama detayları ve dönüş uçak bileti rezervasyonunuzdur.
 • Eğitim vizesi ile Amerika’ya gidecekseniz yanınıza almanız gerekenler; pasaport, I20, SEVIS, okul kabul belgeleri, konaklama detayları ve dönüş uçak bileti rezervasyonunuzdur.
 • SWT vizesi ile Amerika’ya gidecekseniz yanınıza almanız gerekenler; pasaport, DS2019, SEVIS, Job Offer ve dönüş uçak bileti rezervasyonunuzdur.
 • Seyahatiniz çok uzun süreceği için boyun yastığınızı, prizlerimiz farklı olduğu için priz dönüştürücünüzü yanınızda götürmeyi unutmayın.

 

İlginizi çekebilir..

MEKSİKA’DAN WORK AND TRAVEL 2021 VİZESİ

Amerika Birleşik Devletleri Dışişleri Bakanlığı ve Meksika Başkonsolosluğunun özel çalışması sonucu Türk öğrencilere 2021 Work and Travel için Meksika’dan vizeye başvurma imkanı tanınmıştır. Meksika çok ...