MELBOURNE

Şehir Genel:

-Avustralya’nın Victoria eyaletinin başkenti ve ülkenin en büyük ikinci şehridir. Nüfusu 4 milyon 936 bin kişidir. Okyanus kıyısında olması haricinde sosyal yaşam ve demografik yapı olarak ülkemizde Ankara ile özdeşleştirebileceğimiz Melbourne kenti ülkenin müzik ve spor başkentidir.

-Suç oranları diğer kıtalarla kıyaslandığında düşüktür. Güvenli bir metropol, gelişmiş bir şehirdir. Dünya’nın en yaşanılabilir kentleri arasında gösterilmektedir. Canberra ve Adelaide şehirleri arasında, ülkenin güney ucunda bulunan Melbourne’de sıcaklık ortalamaları Avustralya’nın genelinden biraz daha düşüktür. Ülke genelinde aşırı bunaltıcı sıcakların yaşandığı dönemlerde Melbourne biraz daha ılıman bir özellik gösterir. Yine de yıl boyunca en düşük sıcaklık bu şehirde 10 derece civarında seyreder. Yağış miktarı azdır ve genellikle sonbahardan ilkbahara yağış alır. Kar yağışı çok nadirdir, yağış genelde yağmur olarak görülür. Buraya dair belirtilmesi gereken önemli özelliklerden biri, anormal seviyede değişen sıcaklık farklarıdır. Aynı gün içinde sıcaklık 2-3 kez 20 derece seviyelerinde artıp azalabilir. Bu anormal ısı değişimleri yerel halk tarafından kanıksanmış bir durumdur fakat sürprizlere alışık olmayanların konforlu bir yağmurluk ya da rüzgarlık ile gezmelerinde fayda olabilir.

-Yazları şehir plaj turizmi nedeniyle hareketlenir. Kentte yerleşik yaşayan çok kültürlü yapının dışında, yaz aylarında da dünyanın dört bir yanından binlerce insan plaj turizmi, sörf gibi sebeplerle şehre akın eder.

-Melbourne yerel saat itibariyle Türkiye’den 7 saat ileridedir.

-Para birimi Avustralya Doları’dır. (AUD)

-Direkt uçuş ile İstanbul-Melbourne arası yaklaşık 18 saat sürmektedir.

-Avustralya hükümeti biyolojik çeşitlilikleri ve ülkenin doğal mirası konusunda çok hassastır! Melbourne’e gidiyorsanız, yanınızda götüreceğiniz karantina taramasına girecek ürünleri doğru ve tam bir biçimde beyan etmeniz istenir. Size yolculukta verilen gelen yolcu kartında eğer karantinya girecek türden bir eşyanız varsa evet seçeneğini işaretlemelisiniz. Endişe etmeyin, karantina taramasına yalnızca organik ürünler girer. (Çoğunlukla kuru gıda, bitkisel ve hayvansal maddeler) Havalimanına indiğinizde yapılacak olan taramada bu organik ürünler üzerinde yayılmacı, istilacı bir biyolojik türe (böcek, parazit, bakteri gibi) ait örnek olup olmadığına bakılır. Çoğu durumda eşyalarınız size iade edilir, hastalık riski taşıyan ya da biyolojik risk faktörü saptanan eşyalarınıza ise el koyulur.

-Şehir içi ulaşımda Myki Kart olmazsa olmazdır. Myki Kart ile tüm toplu taşıma araçlarından yararlanabilirsiniz ve şehrin her yerine toplu taşımayla ulaşmanız mümkündür. Toplu taşıma kullanmanın maliyeti de oldukça uygundur. Metro, tramvay ve otobüsler her ne kadar popüler olsa da bisiklet kullanımı da şehir genelinde yaygındır.

Yaşam Masrafları:

-Dört kişilik bir aile için Melbourne’de aylık ortalama yaşam masrafı 4,682.86 AUD (Yaklaşık 19,500 ₺) iken,

-Tek kişi için aylık ortalama yaşam masrafı 1,314.46 AUD’dir. (Yaklaşık 5,500₺)

-Şehir merkezinde tek yataklı bir dairenin ortalama aylık kira ücreti 1,803.05 AUD iken (Yaklaşık 7,500₺),

-Şehir merkezi dışındaki tek yataklı bir dairenin ortalama aylık kira ücreti 1,390.73 AUD’dir. (Yaklaşık 5,800₺)

-Uluslararası öğrenciler için farklı tarifelerde ulaşım için tanınan indirim çeşitleri bulunmakla birlikte standart tarife ücreti aylık ortalama 108-160 AUD (Yaklaşık 450-660₺) aralığındadır.

-Avustralya’nın genelinde olduğu gibi Melbourne’de de nerede ve ne yediğinize bağlı olarak aylık yemek masrafınız değişkenlik gösterir. Fakat şarküteri, manav ve market alışverişleriniz de dahil günde 3 öğün üzerinden hesaplanan aylık ortalama yemek masrafı Melbourne özelinde 280-360 AUD (1160-1500₺) aralığındadır. Bu ortalama, dışarıda yenilen öğün miktarına göre artış gösterir.

Expatistan Verilerinden Alınmış Ortalama Fiyatlar:

İş merkezleri yakınında, içecek dahil bir lunch menüsü: AU$17

Big Mac ya da muadili bir fast food menüsü: AU$12

Yarım kilo kemiksiz tavuk eti: AU$6

1 litre tam yağlı süt: AU$1.26

Büyük boy 12 yumurta: AU$5.54

1 kilo domates:AU$4.81

Yarım kilo yöresel peynir: AU$10

1 kilo elma: AU$4.67

1 kilo patates: AU$3.41

Süpermarkette 500 ml’lik yerli bir bira: AU$6

İyi kalitede 1 şişe kırmızı şarap: AU$20

2 litrelik coca-cola: AU$2.71

İki kişi için bir günlük ekmek: AU$2.25

Civardaki bir pub’da 2 kişilik akşam yemeği: AU$54

2 kişilik sinema bileti: AU$38

2 kişilik tiyatro bileti (uygun olan en iyi koltuklar): AU$226

Ortalama bir İtalyan restoranında 2 kişilik akşam yemeği (aperatif, ana yemek, şarap ve tatlı): AU$107

Civar semtteki bir barda bir bardak kokteyl: AU$19

Şehir merkezinde ortalama bir bardak cappucino: AU$4.62

Civardaki bir barda 500 ml. bir bardak bira: AU$9

Ipad wi-fi 128GB: AU$634

Ön ödemeli indirimsiz simcard için 1 dk. Ücreti: AU$0.66

Şehir merkezindeki bir gym için aylık üyelik ücreti: AU$96

1 paket Marlboro sigara: AU$35

-Coles, Aldi, Woolworths gibi marketler taze mutfak alışverişi ve temel yaşam malzemeleri için bütçe dostu ve idealdir.

-Chadstone gibi lüks giyim markalarının yer aldığı AVM’ler dışında Bourke Street Mall, Melbourne Emporium gibi seçenekler de teknoloji, hazır giyim, kişisel bakım gibi ihtiyaçlarınız için çok sayıda içerik sunar.

İş ve Çalışma:

 

-Lisans ya da lisansüstü eğitimi, dil okulu, sertifika programı gibi sebeplerle Melbourne’e gidecekseniz vizeniz size yasal çalışma hakkı sağlar. 2 hafta için 40 saat şeklinde ifade edilebilecek çalışma izni ile eğer İngilizce seviyeniz iyi ise zorlanmadan iş bulmanın yanında saat başı ücretleriyle tatmin edici işlerde çalışmak mümkündür. Öğrencilik yapanlar için iş seçenekleri daha çok hizmet sektöründe yoğunlaşır. (Garsonluk, barmenlik gibi) İşe dair deneyiminiz arttıkça aldığınız ücret de buna paralel artacaktır. Kalifiye olmayan bir iş yapıyor olmanız hiçbir fark yaratmaz. Melbourne’de ortalama saatlik kazanç 16 AUD olarak ifade edilebilir.

-Vasıfsız işlerde çalışanlar için asgari ücret tutarı 2863 AUD’dir. (Yaklaşık 11,900₺) Buna rağmen, iş tecrübeniz, dil seviyeniz ve performansınız ile bağlantılı olarak, yarı zamanlı çalışabileceğiniz vasıfsız bir işte saatlik kazancınız 26-28 AUD ortalamasına kadar yükselebilir. Melbourne’de fazlasıyla Türk işletmeci bulunmaktadır.

Turistik

-Festival ve etkinlik takvimlerinin dolduğu, plajların turistler ve sörfçülerle taştığı yaz ayları dışında kalan zamanlar da Melbourne’de yapabilecek sayısız aktivite bulabilirsiniz.

-Büyük ve ferah parklar kaliteli vakit geçirmek için idealdir. At yarışları, Formula 1 ve Avustralya Açık Tenis Turnuvası başta olmak üzere pek çok popüler spor faaliyeti Melbourne’de gerçekleştirilmektedir.

-Tüm bunların yanında tramvay ve tekne turları ile şehri daha yakından tanıma imkânı bulabilir, Parlamento Binası, Old Treasury Binası, Princess Tiyatrosu ve Federation Square gibi şehrin sembol yapılarını ziyaret edebillirsiniz.

-Avustralya’nın yerel tatlarını yine Melbourne’de tadabilir, kurutulmuş domatesle hazırlanan yöresel bir ekmek çeşidi olan Dampers’tan özel sosuyla hazırlanan ızgara bıldırcına, Anzak bisküvisinden bölgenin tropikal meyvelerine kadar pek çok özgün lezzeti kentte bulabilirsiniz. Bölgede popüler fast-food restoranlarının yanı sıra çok sayıda Türk restoranı da mevcuttur. Dünya mutfağından pek çok iyi restorana da ev sahipliği yapan Melbourne’ün başlıca en meşhur lezzetleri köri soslu chicken pie ve lamb roast’tur. Bir adet olarak bahçeli evlerde sıkça barbekü yapıldığını da ekleyelim.

-Adanın en güneyinde bulunan Melbourne’den diğer şehirlere uçak ya da araçla seyahat etmeniz mümkündür. Şehre en yakın iki yerleşim yeri, sağında ve solunda yer alan Adelaide ve Başkent Canberra’dır. Sydney ise 878 km. uzaklıktadır.

Acil Numaralar:

-000 ya da cep telefonundan 112 Ambulans, İtfaiye ve Polis içindir.

+61 422 685 972: T.C. Canberra Büyükelçiliği Acil Durum Telefonu

 

İlginizi çekebilir..

Reception

The Language Gallery – Birmingham

TLG, dünya çapında birçok yerde dil kursları vermektedir. Londra, Manchester, Birmingham, Nottingham, Vancouver ve Toronto’da şubeleri bulunmaktadır. Tüm okullar bulundukları şehirlerin merkezinde bulunmaktadır.Her okuldaki güçlü ...