MEKSİKA’DAN WORK AND TRAVEL 2021 VİZESİ

Amerika Birleşik Devletleri Dışişleri Bakanlığı ve Meksika Başkonsolosluğunun özel çalışması sonucu Türk öğrencilere 2021 Work and Travel için Meksika’dan vizeye başvurma imkanı tanınmıştır.

Meksika çok merak edilen ve son zamanların en popüler destinasyonlarından bir tanesi. Yazımızın devamında Ye-Ro Yurt Dışı Eğitim ve Grand International Eğitim şirketleri öğrencileri için özel olarak hazırlanmış detaylı Meksika rehberine göz atabilirsiniz. Otel rezervasyonu, havalimanı karşılaması, vize ücreti ödenmesi gibi verilen bir çok bilgi öğrencilerimiz için özel olarak hazırlanmıştır. Meksika hakkında daha fazla bilgiyi dilerseniz temsilcilerimizden alabilirsiniz, iletişim sayfamızda yer alan bilgiler ile bizlere ulaşabilirsiniz.

Meksikaya gelecek olarak tüm öğrencilere aşağıdaki yazıyı eksiksiz olarak gerekirse birkaç kez okumasını ve yazılı olan talimatları harfiyen takip etmesini rica ediyoruz. Hepinize sonsuz teşekkürler ve bol şans diliyoruz.

Meksika’dan J1 SWT vize randevuları SADECE VE SADECE Sponsor kurumlar aracılığı ile alınabilmektedir.

Bu nedenle hiçbir öğrencinin bireysel olarak gelip vize randevusu almak şansı bulunmamaktadır.

Lütfen şirketiniz ve sponsorunuzdan gerekli onayları almadan kesinlikle böyle bir girişimde bulunmayınız. Bu onayları almadan gerçekleştireceğiniz girişimler sizin için ciddi bir mağduriyet oluşturacaktır.

MEKSİKA’DAN SWT VİZESİNE GİRECEK OLAN ÖĞRENCİLERİN TAKİP ETMESİ GEREKEN ADIMLAR

Dünyada ilk defa Ye-Ro Eğitim tarafından planlanmış olan bu süreç yoğun bir çalışma ve efor gerektiriyor! Ufak tefek sorunların olabileceğini göz ardı etmemelisiniz, ama endişelenmenizi gerektirecek bir durumda yok yapmanız gereken tek şey bize ulaşmak. Öğrencilerimizin sağlığı ve güvenliği için gereken tüm işlemler ve planlama yapılmıştır..

Meksika’da ki vize randevusundan en az 2 iş günü öncesinde yola çıkmanız gerekiyor. En geç vize görüşmesinden 1 iş günü öncesinde sabah 5 civarında Meksika’da olmanız ve çok hızlı bir şekilde parmak izi merkezine gidip parmak izi vermeniz gerekmektedir.

Parmak izi merkezinin önünde sabah 6:30 civarında ortalama 150 metre sıra oluyor ve 14:00’a kadar açıktır. Lütfen uçak biletinizi bu doğrultuda planlayınız.

Meksika’dan vize aldıktan sonra Amerika’ya gidiş biletinizi vize görüşmesinden çıktığınız gün alabilirsiniz. Vize görüşmenizin olduğu gün konsolosluk hangi gün pasaportunuzu teslim alabileceğinizi bildirmektedir. Konsoloslukta randevu onayı almadığımız ve programa bu yıl ilk kez katılacak olan öğrencilerimiz kesinlikle bizden randevunuzun onayını aldığımıza yönelik bilgi gelmeden uçak bileti almayınız. Şuan sadece daha önceki yıllarda vize almış olan ilk grup çalışmamızdaki öğrencilerin randevu onayları alınmıştır.Meksika”ya gelmeden en az 3-4 gün öncesinde aşağıdaki linke tıklayarak online vize alınız. Bordo pasaport sahibi öğrenciler 5 dakika gibi kısa bir sürede aşağıdaki linkte yer alan bilgileri doldurup vizesini alabilmektedir.

Yeşil pasaport sahibi öğrencilerin ise konsolosluğa vize başvurusu yapması gerekmektedir. Bu zaman alacağı için yeşil pasaportu olan öğrencilerin acilen bordo pasaporta başvurması gerekmektedir. Her iki pasaportu da aynı anda kullanma hakkınız bulunmaktadır. Unutmayın meksikaya gelirken her iki pasaportunuzu da yanınızda getirmeniz gerekmektedir.

https://www.inm.gob.mx/sae/publico/tr/solicitud.html

*** Dikkat: Link bazı bilgisayarlarda açılmıyor ve bu durumda VPN kurup daha sonra tekrar deneyiniz veya çevrenizdeki arkadaşlarınızdan linki açabilen varsa yardım alınız.

*** Dikkat: Kesinlikle online vizenizi doldururken girdiğiniz bilgilerin eksiksiz ve doğru olmasına dikkat ediniz. Türkçe karakter kullanmadan büyük harflerle formu doldurunuz. Hata yapmanız durumda ülkeye giremezsiniz. Ülkeye giriş tarihinizi doğru giriniz

*** Dikkat: Kesinlike online vizenizi çıktı alınız ve diğer belgelerinizle beraber yanınızda taşıyınız. Kesinlikle elektronik eşyalarınız ve belgelerinizi bavula koymayınız. Yanınızda bulundurunuz. 

Uçağa bindikten sonra yaklaşık 14 saatlik bir yolculuktan sonra Meksika’ya varacaksınız. Uçağın içi genelde soğuk olur mutlaka yanınıza kazak-hırka alınız yoksa hasta olursunuz.

Kesinlikle yanınızda bol miktarda maske taşıyınız ve her 3-4 saatte bir maskenizi değiştiriniz. Uçakta size sınırdan geçerken istenecek bir form verilecektir. Bu form tek sayfa ve 3 kısımdan oluşmaktadır. Formun 1. Ve 3. Kısmını eksiksiz doldurunuz. 2 kısım official use yani sınır memuru tarafından doldurulacaktır. Bu formu kesinlikle uçakta unutmayın ve doldurduktan sonra belgelerinizin arasına koyup meksikadan çıkana kadar saklayınız.

Burada sizlerin güvenli ve sağlıklı bir şekilde konaklaması için konsolosluğun 1 blok arkasında bir otel ayarladık. Uçakta dolduracağınız formda kalacağınız adres bilgisi kısmına otel bilgilerinizi yazınız.

Kalacağınız otelin adı Hotel Bristol : Plaza Necaxa 17, Cuauhtémoc, 06500 México Konaklayacağınız otelde her odada king size iki ayrı yatak olacaktır ve her oda 2 öğrenci tarafından paylaşılacaktır.

Otelin gecelik fiyatı 800 pesos yani yaklaşık 40 Dolara tekabül etmektedir. 1 dolar yaklaşık 19 pesodur. Siz gelmeden önce biz otel rezervasyonunuzu yaptırmış olacağız ve ilk aşamada hepinize 4 günlük rezervasyon yaptıracağız.

Gerekirse daha sonra uzatabiliriz ancak şimdilik 4 gece 5 gün yeterli olacak gibi görünüyor.  4 gün için kişi başı konaklama maliyetiniz 88 USD olacaktır. Dilerseniz odaları 4 kişide paylaşabilirsiniz. Otele vardığınızda bunun planlamasını yapabilirsiniz.

Havalimanında sınırı geçtikten ve bavullarınızı aldıktan sonra ilk defa görebileceğiniz bir uygulama bulunmaktadır. Havalimanında son çıkıştan önce herkez sıraya girmektedir ve tek tek bavullarınız açılarak içi kontrol edilmektedir. Lütfen abartılı miktarda gıda malzemesi getirmeyiniz yoksa atıyorlar. Aynı zamanda üzerinizde 10 bin doların üstünde para kesinlikle sokamazsınız.

Havaalanında bavul kontrolünden çıktından sonra tamamen dışarı çıkmadan önceki salonda ilk aşamada konaklama ve ulaşım giderlerini karşılamak adına 100 USD para bozdurunuz.

Kesinlikle daha öncesinde uçaktan çıktıktan sonraki ilk salonda bulunan tek bir dövizci var onda para bozdurmayın çünkü kuru 1 USD = 15 pesos ama bavul kontrolünden sonra çıktığınız salonlarda kur 18.5 – 19 arasında değişiyor ve şehir merkezinde de aynı kurdan para bozulmaktadır. Yani Over Charge yok.

Bavul kontrolleri bittikten sonra çıktığınız salonda direklerin üzerinde numaralar bulunuyor. Bu numaraları takip edip 9 numaralı direğin karşısında bulunan taxi şirketlerinden Nueva Imegen Taxi firmasına gidip masada ödeme yaptıktan sonra otele ulaşım sağlayınız.

Havalimanının önünde bulunan taksiler otele 300-350 pesoya gelmektedir. Yerseniz 450 diyende var ancak Nueva imagen hem kurumsal, güvenli ve ucuz hem de araçları yeni ve temiz. Havalimanından taksi ile otele geliş ücreti 245 pesos (12,9 USD) bunu 3 kişi paylaşırsanız kişi başı yaklaşık 4,3 dolara ulaşımınızı sağlamış olacaksanız. Daha kalabalık bir grup olarak Meksika’ya geliyorsanız 7 kişilik Suburban Minivan vip araçlarda bulunuyor. Ancak herkes oldukça büyük bavullar ile geleceği için taksiye 4 kişi sığmayacağı gibi bu araçlara da 7 kişi sığmayacaktır. 5-6 kişi olarak Suburban ile gelebilirsiniz. Suburban’lar ise havalimanından otele 370 pesos (19.5 USD) gibi bir ücretle gelmektedir. Bunu da aranızda paylaştığınızda yaklaşık yine ortalama kişi başı 3.5 – 4 USD gibi bir ücretle otele ulaşım sağlamış olacaksınız.

Siz otele gelmeden önce biz her oda da iki kişi kalacak şekilde odalarınızı ayırtmış olacağız. Otelin ücretini check in yaptığınız esnada ödemeniz  gerekecektir. Otel oldukça merkezi ve güvenli bir bölgededir. Çevrede market restaurant vb birçok işletme 100-200 mt mesafededir. Mesut Bey Meksika’da olduğu sürece size otelde karşılıyor olacaktır.

VİZE SÜRECİNE YÖNELİK BİLGİLENDİRME 

Daha önceki yıllarda vize almış olan öğrencilerimiz için yaptığımız zoom toplantılarında aldığımız vize randevu tarihleri şuanda konsolosluğa iletilmiş ve randevunuz alınmıştır ancak buradaki randevu sistemi Türkiyedekinden farklıdır. Öncelikle meksikadan vizeye girecek olan öğrencilerin kesinlikle en az vize randevusundan 2 iş günü önce Türkiye’den yola çıkması ya da en geç parmak izi vereceği gün sabah 5 te Meksika’ya varmış olması gerekmektedir. Uçak bileti alırken kesinlikle Avrupa ve Amerika aktarmalı biletler almayınız. Aksi halde 14 gün karantinada kalmanız gerekmektedir. Ancak THY ile direk gelenler COVID testi ve karantina gibi uygulamalara tabi değildir.

Konsoloslukta vize randevusuna gitmeden 1 gün önce CAS adı verilen başvuru merkezine gidip parmak izi vermeniz gerekmektedir. Bir sonraki gün ise konsoloslukta vize görüşmesine girmeniz gerekmektedir.

Parmak izi merkezindeki randevunuz ve konsolosluktaki vize randevunuz bizim tarafımızdan vize ücretiniz meksikadaki bankalara yatırıldıktan sonra 24-48 saat sonra veya konsolosluktaki vize randevusundan 2-3 gün önce konsolosluk tarafından size mail atılacaktır. Bu nedenle mailinizi yola çıkarken ve burada olduğunuz süre boyunca düzenli kontrol etmeniz gerekmektedir.

Sistemimizde hangi mail adresiniz bulunuyorsa konsolosluk randevu sistemine de aynı mail adresinizi veriyor olacağız. Parmak izi merkezindeki randevu için sabah 6 da sıraya girmeniz gerekmektedir. Sabah 6:30 gibi randevu merkezinin önünde 100-150 mt sıra oluşuyor. Yani özetle

Gün 1 : Varış – Örneğin THY ile 8:30 – Otele varış ise 11:00 – 11:30 gibi olacaktır.

Gün 2 : CAS’ta parmak izi ve biometric vereceksiniz. Bu merkeze giderken tüm belgelerinizi yanınızda getirmeniz gerekmektedir.

Gün 3 : Konsoloslukta vize görüşmesi

Gün: 4 – 6 Pasaportu teslim alma ve Amerika’ya gidiş

Vize görüşmesinin ardından pasaportunuzu teslim almanız 1-3 gün arası sürmektedir.  Yani özetle vize tarihinize göre 4 ile 6  gece arası meksikada konaklamanız gerekecektir.

Uçak bileti alırken kesinlikle esnek bilet alınız. Geliş olarak Istanbul Mexico City ve dönüş New York ya da Amerika’da hangi şehirden dönmek istiyorsanız oradan dönüş şeklinde gidiş-dönüş bilet alınız.

Vizenizi aldıktan sonra Meksika’dan Amerika’ya gidiş uçak biletinizi meksikada vize ve pasaportunuzu teslim aldığınızda satın almanız gerekecektir. Bu nedenle mutlaka yanınızda nakit para haricinde kredi kartı getiriniz. Bilet fiyatları 150-350 USD arasındadır.

DİĞER ÖNEMLİ UYARILAR

Sizleri mümkün olduğunca gruplar halinde buraya getirmeye çalışıyoruz. Meksikadaki havalimanında indiğinizde pasaport kontrol ve bavul kontrolden çıktıktan sonra birbirinizi sakın arkada bırakmayın ve grup olarak hareket edin. Aranızdan birinin aksi bir durum yaşaması halinde diğerleri arkadaşına yardımcı olabilirsin ve gerekirse bize ulaşabilirsin.

Havalimanında indiğinizde mutlaka biran once havalimanındaki ücretsiz WİFİ’lere bağlanarak biz eve ailenize indiğinize dair bilgi veriniz. Havalimanı içinde Gratis  — isimli ağa ücretsiz bağlanabilirsiniz.

Eğer vize randevusundan 2 gün önceki uçak biletinin fiyatı çok yüksekse ve 3-4 gün öncesindeki biletle arasında 300-400 USD gibi bir fiyat farkı var ise ve siz de daha erken gelebiliyorsanız bu defa maliyeti azaltmak adına 3-4 gün öncesindeki uçakla gelebilirsiniz. Çünkü burada paylaşımlı olarak konaklama ve günlük yemek masrafınızı hesapladığımızda daha az maliyetiniz olacaktır.  Otele günde 20 dolar ve yemek için de günde 10-15 dolar yeterli olacaktır.

 

MEKSİKA’YA GELİRKEN YANINIZDA GETİRMENİZ GEREKEN BELGELER

Pasaport (İki pasaport kullanıyorsanız hem yeşil hem de bordoyu mutlaka yanınıza alınız) ( Döndükten sonra en az 6 ay geçerli olmalıdır)

DS-2019 Formu yani J1 resmi çalışma belgeniz

DS-160 Vize Başvuru Formu (Üzerinde resminizin olduğu)

SEVIS ( I-901) belgesi

Job Offer (Zorunlu değildir)

Varsa Sponsor tarafından gönderilen diğer bazı belgeler

İngilizce Öğrenci belgesi – Güncel ve ıslak imzalı

Transkript (Kapalı zarfta, açılmamış, mühürlü, İNGİLİZCE). Eğer okulunuz sadece Türkçe transkript veriyorsa mutlaka yeminli tercümana tercüme ettiriniz..

* HAZIRLIK SINIFI ÖĞRENCİLERİ : Hazırlık öğrencileri, vize başvurusu sırasında  transkripti olmadığı için  okulda sınavlara katıldıklarını göstermek için ; bütün mid-term ve quiz notlarını gösteren bir not dökümü alabilir. Bu belgeyi Öğrenci İşleri’nden alabilirsiniz ve aynı şekilde transkript gibi kapalı zarfa konulmalıdır.

**SON SINIF ÖĞRENCİLERİ : Haziran ayında mezun olacak olan ya da okulu uzatan öğrenciler, vize görüşmesi esnasında konsoloslara yaz bittiğinde Türkiye’ye geri  döneceklerine ve Türkiye’de ne yapacaklarına yönelik net ve detaylı bilgi vermelidir.  Bu kapsamda örneğin çalışmayı planladığınız bir işyeri varsa, WAT programını tamamlayıp Türkiye’ye döndükten sonra orada çalıştığınızı gösteren İngilizce olarak yazılmış bir referans mektubu alabilirler, okulunu uzattıysa veya stajı varsa öğretmenlerinden buna yönelik bir yazı, yüksek lisans yapacaklarsa buna yönelik belge yani özetle planlarının ne olduğuna dair destekleyici belgeler hazırlamalıdır. Bu şekilde Türkiye’ye döneceklerinin ispatını yapmış ve vize alma şanslarını ciddi bir şekilde arttırmış olurlar.

* Üniversite son sınıfta okuyan ancak haziran ayında mezun olmayacak öğrenciler, yaz sonunda okullarının devam ettiğini ispatlamaları ve okuldan durumlarını açıklayan bir yazı alabilirler.

RİSK NEDİR ? 

Meksika’dan vize alan öğrencilerin konuyla ilgili hiçbir fikri olmaksızın yorum yapan bazı kişilerin söyleminin aksine, Türkiye’de vize reddi alma riski ile aynıdır. Bu organizasyon State Department ve Meksika Başkonsolosluğunun özel çalışması sonucu gerçekleştirilmektedir.  Yani Türkiye’de bulunan şirketler tarafından yapılan bağımsız bir çalışma değildir. Meksika Başkonsolosluğunun nereden ve neden geldiğiniz hakkında bilgisi bulunmaktadır.

Meksika’dan vize alacak olan öğrenciler bilmelidir ki vize reddi almaları durumunda Türkiye’den vize reddi almış olmaya ek olarak; Türkiye-Meksika gidiş dönüş uçak biletleri (yaklaşık 700-1000 USD) ve Meksikadaki konaklama ve yeme-içme masrafları (125-250 USD) olmak üzere yaklaşık 900-1250 USD arası bir tutarı riske atmakta ve bunu kabul ederek kendi gelmektedir.

Bu hususta hiçbir sorumluluk kurumumuza ait değildir ve kabul eden tüm öğrenciler bu riski kendi rızalı ile göze alıp gelmektedir.

Hemen Arayın
E-Posta Gönderin