McDonalds, Moab, UT

Dünyaca ünlü ve Amerika’nın en büyük fast food zincirine hoş geldiniz Amerika’da Mc Donald’s denince akla gelen ilk şey enfes burgerlarıdır. Work&Travel öğrencilerinin ise bu konuda akıllarına gelen ilk şey overtime, overtime ve yine overtime’dır En büyük zincir bir çok şubesinde 7/24 hizmet verirken bunu yapmayan şubeleri bile sabahın erken saatlerinden gece yarılarına varıncaya hizmete devam ederler. Ve bu da değişim öğrencileri için bulunmaz nimet demektir. Mc Donald’s her yaz bünyesinde çalıştırmak üzere Crew Member pozisyonuna onlarca değişim öğrencisi kabul etmektedir. Pozisyon için saatlik ücret 11$ ve 2-4 kişilik paylaşımlı konaklamanız için haftalık 75$ kira istemektedir. Kazandıracağı maddi ve manevi birikimleri sayesinde Mc Donald’s ve Utah eyaleti muhteşem bir yaz geçirmen için seni bekliyor!

Crew Member: İngilizce seviyenize göre işletmede kasiyer, aşçı yardımcılığı, bulaşıkçı ya da temizlikçi olabilirsiniz.

McDonald’s Web Sitesi İçin Tıklayınız…

MOAB:

Moab şehri 2019 yazında 96 değişim öğrencisi ağırlamıştır. Türk öğrenci sayısı sizi rahatsız edecek fazlalıkta değildir. Şehirde toplu taşıma aracı kullanmanıza gerek yoktur. İhtiyaç duyabileceğiniz her şeye yürüme mesafesinde ulaşabilir ya da ulaşımlarınızda daha rahat edebilmeniz için bisiklet alabilirsiniz. Şehre gideceğiniz zaman Canyonlands Field Havaalanı’na inmelisiniz buradan 20 dklık yolculuk ile şehir merkezine gelebileceksiniz. Uçuşunuzu Denver’da sonlandırdıysanız da Moab şehir merkezi için 6 saatlik bir yol sizi bekliyor demektir.

Moab Şehri Resmi Web Sitesi İçin Tıklayınız…

Moab Şehri Tanıtım Videosunu İzlemek İçin Tıklayınız…

PARA KAZANMAK:

Utah eyaletinde asgari ücretler 2019 yılı için saatlik 7.25 $ olarak belirlenmiştir. Eyaletteki işler genel olarak saatlik 8-12$ bandındadır. Asgari ücretleri ortalama olmasına karşın Utah eyaleti; Work&Travel programında öğrencilerin ciddi maddi birikim sağlayabildikleri eyaletlerdendir. Öğrenciler hem 1. işlerindeki yüksek çalışma saatleri hem çevredeki 2. iş imkanlarına fazlasıyla sahip olmaları sayesinde birikim sağlayabilmektedirler. Mc Donald’s çalışanları haftalık 40 saatin altına pek düşmezler. Özellikle supervisor’ınız ile iyi bir ilişkiniz varsa haftalık 60-70 saatleri bile görebilirsiniz. Böylece 40 saati aştığınız her saat başına maaşınızın 1,5 katını alacak ve ciddi birikimler elde edebilmek için 2.işe bile ihtiyaç duymayacaksınız

İkinci iş alternatifleri için harita:

Haritada gördüğünüz 2. iş imkanları çerçevesinde değişim öğrencileri çevrelerindeki restaurant ve barlar başta olma üzere oteller ve benzin istasyonlarında kendilerine 2.iş bulabilmekteler. McDonalds’da çalışma saatlerinizi öğrendikten sonra bu işletmelerden boş zamanlar ve günleriniz için rahatlıkla alternatif oluşturabilirsiniz.

SOSYAL HAYAT VE GEZİLECEK YERLER:

Bu eyaletin büyük şehirleri olmasına karşın daha çok dağlık, küçük kasabalara ev sahipliği yaptığını söyleyebiliriz. Öğrenciler genel olarak Utah eyaletinin eşsiz doğasında hiking, dağ bisikleti yaparak, ev partileri düzenleyerek zaman geçirirler. Bunlara ek Western havasını iliklerinize kadar hissettirecek kovboy barları ve Rodeo gösterilerinde gerçek Amerikan kültürünü deneyimlerler. Dağlık, küçük bölgelerde öğrenci sayısı az olduğu için şehrinizde ya da köyünüzde hep ön planda olursunuz. Bunu İç Anadolu’da ismini bile bilmediğiniz küçük bir köye gittiğinizde köy halkının size karşı tutumu ile eş değerlendirebilirsiniz. Moab dışında off daylerinizi değerlendirmeniz için sizlere gezi düzenlemenizi tavsiye ettiğimiz şehirler; Salt Lake City ve Denver

Salt Lake City: Utah eyaletinin başkenti olan şehir aynı zamanda eyaletin en kalabalık kentidir. Moab’a yaklaşık 3 saat 45dklık mesafede olan Salt Lake, şehir hayatı deneyimlemek isteyen öğrenciler için güzel bir planlama olacaktır.

Denver: Colorado eyaletinin başkenti Denver kuşkusuz Moab’a kadar gidince gezmek ve deneyimlemek zorunda olacağınız bir şehirdir. Efsane festivalleri ve şanına yakışır şehir hayatıyla bütün öğrencileri heyecanlandırmıştır. Moab’a 5saat 40dklık bir mesafede olan şehir off day’lerinizde mutlaka planlarınız dahilinde olmalıdır.

Salt Lake City ve Denver dışında Birleşik Devletler’in dünyaca ünlü milli parklarından Arches Milli Park’a mutlaka gidilmelidir. Bununla birlikte Moab’daki Red Cliffs Lodge’a gidip Back to the Future, Forest Gump gibi efsane filmlerden izler görebilirsiniz. Hayatınızda kolay kolay elde edemeyeceğiniz doğa ve “Western Spirit” ile tanışmanız için Moab ve Utah sizi bütün çekiciliğiyle bekliyor!

Utah Eyaleti Resmi Web Sitesi İçin Tıklayınız…

Utah Eyaleti Tanıtım Videosunu İzlemek İçin Tıklayınız…

İlginizi çekebilir..

İRLANDA’YA GİDERKEN : DUBLIN

İRLANDA’YA GİDERKEN DUBLIN Dublin, yaklaşık 1,4 milyon nüfusu ile İrlanda’nın başkentidir. Tarihe tanıklık etmiş yapısı ile Anglo-Saxon mirasıyla hem ziyaretçilerine hem de sıcak yapısıyla öğrencilere ...