MALTA’YA GİDERKEN

MALTA’YA GİDERKEN

Malta, İtalya’nın Sicilya adasının hemen altında bulunan bir Avrupa şehridir. Ülkenin bir ucundan bir ucuna araçla 1 saat ulaşılabilir. İklimi dolayısıyla Kıbrıs’a bezemektedir. Yazın sıcak ve nemli ,kışları ise hafif serin ve yağışlı olmaktadır. Özellikle yaz dönemi yoğun turist ve öğrenciye ev sahipliği yapmasıyla beraber ülke, hem tatil hem de dil eğitimi için harika fırsatlar sunmaktadır.

Yanınızda giderken alacağınız harçlığınızı mutlaka Türkiye’de Euro olarak yanınızda götürün. Konaklamanız okuldaki dil eğitimi ile birlikte almış olduğunuz için size yaklaşık 700-1000 EUR ilk etapta yeterli olacaktır. Aylık ortalama gideriniz yaklaşık 300 EUR gibi bir miktar olacaktır.

Öncelikle Malta’ya giderken yanınızda yanıcı hiçbir madde ve likit sıvı, şampuan parfüm gibi materyalleri almamanız gerekir.

Kurallara göre ; yanınızda 1 kartondan fazla sigara ile gümrüğe girmemelisiniz. Pasaport kontrolünden sonra valizinizi aldıktan sonra son olarak bagajınızı alabilirsiniz ve görevli size çeşitli sorular sorabilir. Açık ve net cevaplar verin ve görevliye yanıltıcı hareketlerden ve sözlerden kaçının.

HAVALİMANINDAN ŞEHRE TRANSFER

Malta havalimanında sizi okul görevlileri karşılayacaktır. Karşılamaları ile birlikte sizi konaklayacağınız yere ulaştıracaklardır. Havalimanı çok büyük olmadığı için okul görevlilerini çok rahat bulabileceksiniz. Bunun dışında eğer taksi ile gitmek isterseniz ortalama 30 EUR gibi bir ücret ödersiniz.

SIM KART

Sim kartlarınız size okul tarafından ücretsiz olarak paket programınıza dahil olarak verilecektir. Bundan sonrasında sadece sim kartınıza kredi yükleyerek kullanabilirsiniz. Okulda ve konaklamanızda ücretsiz Wi-Fi olacağından dolayı internet üzerinden sevdiklerinizle görüşebilirsiniz.

BANKA HESABI VE TÜRKİYE’DEN HAVALE

Türkiye’de kullanmış olduğunuz vadesiz TL hesap kartı ile Malta’da para çekmeniz mümkün. Bunun için banka belli oranda sizden komisyon çekecektir. Aileniz size para gönderecekse Türkiye’deki hesabınıza TL yatırabilir ve siz Malta’da Euro olarak çekebilirsiniz . Kısa süreli gideceğiniz için banka hesabı açmakta sorun yaşayabilirsiniz. Bunun yerine ihtiyacınız kadar para getirebilir ve dilerseniz kredi kartınızı yaygın olarak kullanabilirsiniz.

KONAKLAMA

Daha önce belirtmiş olduğumuz gibi konaklama için endişe etmenize gerek yoktur . Çünkü Malta’da konaklamanız okulların kendi bünyesinde olan apart dairelerde olacaktır.

ULAŞIM

Genelde konaklamalarınız okullara yürüme mesafesinde olacağı için toplu taşıma kullanmanıza gerek olmayacaktır. Bunun dışında öğrencilerimize “talinja card” almalarını öneriyoruz. 3 aylık sınırsız kullanımı 55 EUR’dur. Sadece gece kullanımları için extra fiyatlandırma olacaktır.

ÇALIŞMA VE İŞ FIRSATLARI

Malta çalışma izni

Malta dil okullarına gelen öğrencilere artık çalışma izni veriliyor. Nisan 2018 tarihinden itibaren artık Malta dil okuluna gelen  öğrencilerde çalışma izni alabiliyor. Tabii bir kaç kural ve kısıtlama mevcut.

Eskiden de olduğu gibi bir iş yerinde çalışacaksanız, işverenin neden Malta vatandaşı yerine yabancı birini çalıştırdığını çok iyi açıklaması gerekiyor. Ayrıca dil kursuna gelen öğrenciler haftada maksimum 20 saat çalışabiliyorlar. Bu da ayda 80 saat eder.

Malta’da Çalışmak

Malta, üçüncü ülke vatandaşlarına (TCN) ve Malta’ya eğitim için gelen öğrencilere çalışma izni vererek, bir bakıma açık işçi sorununu çözebilmek için yurtdışından işçi ithal ediyor. Bu durumda özellikle Avrupa ülkelerinden gelenler dışındaki ülkelerden gelecek olanlara ihtiyaç var. Normal olarak bu ülkelerden gelenlere ödenecek saat ücreti kendi vatandaşlarına veya Avrupa vatandaşlarına ödenecek ücretten daha düşük olacak.

Malta’da ne kadar kazanırım

Eğer Malta’da öğrenci çalışma izni aldıysanız almayanlara göre biraz daha fazla ücret alabilirsiniz. Genelde işe göre değişiklik gösterse de 5 Euro ile 7 Euro arasında bir saat ücreti alabilirsiniz. Bu da haftada ortalama 100 Euro / ayda 400 Euro gibi bir kazanç elde edersiniz. Eğer bahşiş olan bir sektörde çalışırsanız, o zaman daha fazla kazanma şansınız var. Eğer konaklama maliyetlerinizi hesaba katmazsanız çalışarak en azından yeme içime masraflarınızı karşılayabilirsiniz. Fakat burada dikkat etmeniz gereken ilk başta tüm hesaplarınızı “iş bulup – çalışıp – para kazanmak” denklemi üzerine kurmayın.

Malta’da nerede çalışırım? Nasıl İş Bulurum?

Malta’da özellikle yaz sezonunda daha fazla iş gücüne ihtiyaç oluyor. Bu da çalışabilecek alanları arttırıyor. Genelde, cafe ve restoranlar iş bulmak için en ideal mekanlar. Hizmet sektöründe  part time iş bulma olasılığınız daha fazla olur. Eğer kendinize güveniyorsanız, sokakta günlük turları bile satabilirsiniz. Eğer İngilizceniz ortalamanın üzerinde ve rahat iletişim kurabiliyorsanız bu da başka bir avantaj olacaktır. Hizmet sektörünün dışında, Malta’da sürekli gelişen 2 farklı sektör daha var;

  1. Oyun Sektörü; Uluslararası imtiyazlar sonucunda birçok online oyun sağlayıcısı merkezini Malta’ya taşımış durumda. Dünya çapında hizmet verdikleri için, her ülkeye kendi dilinde call center personeli veya temsilci atıyorlar. Bu da Türkçe bilen personele ihtiyacı doğuruyor.
  2. Malta Dil Okulları; Sizin öğrenci olarak geldiğiniz okulların özellikle yaz sezonlarında welfare departmanlarında, havaalanı karşılama ekibinde ve bunun gibi hizmet bölümlerinde zaman zaman Türkçe bilen personele ihtiyaçları oluyor. Okullar ile görüşüp bu dönemleri takip etmek avantajlı olabilir.

ARAÇ KULLANMAK VE EHLİYET GEÇERLİLİĞİ

Türk ehliyetiyle 1 sene araç kullanabilirsiniz. Malta’da trafik akışının Türkiye’deki sisteme göre ters olduğu unutulmamalı. Aynı şekilde araç kiralamak için Türk ehliyeti size yeterli olacaktır.

SAĞLIK VE HASTANELER

Dünya Sağlık Örgütü’nce Malta’ya, sağlık hizmeti standartlarının yüksek olmasından dolayı dünya sıralamasında 5.’lik verilmiştir. Malta’nın sağlık sistemi daha önceki işgalcisi olan İngiliz sistemine benzerlik gösterir. Malta, sağlık hizmetlerinde sağladığı koşullarla benzersizdir. Güçlü oturmuş sistemi ile devlet sağlık hizmetleri tüm Malta Vatandaşlarına bedelsiz olarak verilmektedir. Aynı şekilde güçlü, özel bir sağlık sistemine sahip olan Malta, gelişen dünyada en popüler sağlık turizmi olan ülkelerden biridir.

Malta Sağlık Sigortası  Malta dil kursları için vize çıkması açısından gerekli ve zorunlu bir sigorta sistemidir. Okulların doktorları bulunur, bu doktorlar sizi ziyaret edebilir, hafif rahatsızlıklarınız ya da acil durumlarda ilk müdahaleyi yapabilirler. Sonrasında eğer gerekliyse Malta hastanelerinden birine gider ve orada tedavinizi olursunuz. Her durumda doktorun yazacağı rapor ve faturanız ile geri döndüğünüzde buradaki sigorta firmasına bu ikisini ibraz ederek ödediğiniz bedeli geri alırsınız.

Mater Dei , Avrupa’nın en büyük hastanelerinden biridir.

MALTA KÜLTÜRÜ,YAŞAMI VE İNGİLİZCE

Malta, Akdeniz’de küçük bir ada devletidir. 16. yüzyıldan beri Arap ve Avrupa imparatorlukları, ülkenin ulusal kompozisyonu ve kültürünü etkilemekten öteye götürmeyen arazileri için savaşıyordu. Başlangıçta, Malta takımadalarının yerel sakinleri adaları kolonize eden eski Fenikelilerin torunlarıydı. Yüzyıllardır süren Arap varlığı, kültürleri, gelenekleri, mutfağı ve dilinde önemli bir etkisi oldu. 13. yüzyıldan beri, Malta Sicilya’nın bir parçası haline geldi. Adalar, İngiltere’nin sömürgeleştirilmesiyle devam eden Avrupa kültürünün aktif entegrasyonuna başlamışlardır. Malta’daki resmi diller İtalyanca bir araya getirilmiş Arapça dayalı İngilizce ve Maltaca’dır. Sürmekte olan Arap etkisine rağmen, Malta’daki inananlardan% 98’i Katolikliğe ait. Yerel sakinler oldukça muhafazakar. Aile, Maltalıların yaşamında önemli bir rol oynamaktadır. Yerel halk, uzak akrabaları da içeren geniş bir aile çevresi içinde bayram kutluyor. Bütün aileyi bir araya getirmek için, özel akıllarına ihtiyaçları yoktur akrabalarını görmek için bir arzusu yeter. Aile yemekleri veya öğle yemeği sıklıkla düzinelerce masaya toplanır. Toplantı kolayca keyifli ve gürültülü bir tatile dönüşür. Malta’daki yaşam standardı oldukça yüksek. Bu da, Akdeniz’in bu güzel bölgesinde yerli halkın rahat hissetmesini ve huzur dolu bir yaşamın keyfini çıkarmasını sağlıyor.

ALIŞVERİŞ

Büyük alışveriş merkezleri 10: 00’a kadar çalışır. Pazar günleri ve tatil günlerinde mağazalar genellikle kapalıdır. İstisnalar, hediyelik eşya dükkanları veya büyük süpermarketler olabilir, ancak daha kısa bir çalışma gününe de sahiptirler. Malta’da Avrupalı ​​üreten ürünler oldukça pahalıdır, ancak hepsi yüksek kalitedir. Malta esnaf ülkesidir ve bu nedenle mağazalar yerel olarak üretilen geniş bir ürün yelpazesi sunmaktadır. Malta camı, tekstil ve hasır işleri özellikle değerlidir. Alışveriş için en büyük şehir, devletin başkenti Valetta’dır. Bu şehirde bulunan mağazalar ana cadde üzerinde yoğunlaşıyor – Cumhuriyet Caddesi, pratikte şehrin tamamından geçiyor.

Malta market yönünden oldukça zengin bir ada ülkesidir. Sokaklarda yer alan birçok mini ve süper market mevcuttur. Fiyatlar bakımından süpermarketler daha hesaplı olmaktadır. Gidilen bölgeye göre farklı marketlerden alışveriş yapılabilir. 3 katlı büyük bir süpermarket Tower Supermarket Türklerin yakından tanıdığı Carrefour ile birlikte çalışmaktadır.

 

Hemen Arayın
E-Posta Gönderin