Malta Work & Study

IMG_6076

Work and Study programı nedir ?

Work and Study programları eğitim alırken aynı zamanda part time veya full time çalışabileceğiniz programlardır. Kısaca bu program sayesinde, İngilizce öğrenmek için bir dil okuluna devam ederken aynı zamanda çalışarak masraflarınızı karşılayabilir ve ekonominize yardımcı olabilirsiniz.

Bu yazımızda Malta’da eğitim almanın avantajları, yaşam masrafları, konaklama türleri, eğitim kalitesi gibi merak edilenleri detaylıca anlatacağız. Diğer merak ettiğiniz ülkeler için lütfen sitemizde bulunan diğer bloglara göz gezdiriniz.

Work and Study Malta

IMG_6076

Dil eğitimi alırken bir yandan da kısmî zamanlı çalışma imkanını elde edebileceğiniz ülkelerin arasına 2018 Nisan ayı itibariyle Malta’da katıldı !

Avrupa Birliği Üyesi olmayan TCN (Third Country Nationals :Üçüncü Ülke Yurttaşları) ülkelerinin vatandaşlarına (Türkiye dâhil) sağlanacak bu imkan ile haftada yasal olarak 20 saate kadar çalışma imkânı sunulacaktır.

IMG_6079

Malta dil okulları, İngilizce öğrenimi için önde gelen merkezlerden biri olan Malta Akdeniz kültürü, doğal güzellikleri, sıcak insanları ve ekonomik fiyatlarıyla dil eğitimi için ideal bir seçimdir.

Malta yaz kursları eğitim seviyesinin ve destekleyici faaliyetlerinin kalitesiyle, gerek bina ve tesisler, gerekse coğrafi bölge olarak çok olumlu niteliklere sahip olmasıyla tanınmaktadır. Malta’da öğrencilerimiz dünyanın çeşitli ülkelerinden gelen kendi yaş gruplarındaki öğrencilerle kaynaşacak; İngilizce eğitiminin yanı sıra sosyal ve sportif faaliyetlerle, düzenlenen gezilerle bilgi ve görgülerini arttırıp, hoşça vakit geçireceklerdir.

Work and Study Malta programı hakkında bilinmesi gerekenler;

 • Malta’da Work and Study programına katılmak için; 90 gün üzeri bir eğitim programına kayıt yaptırmanız gerekmektedir. İlk 90 günlük eğitim kısmını tamamladıktan ve çalışma izni başvurunuz sonuçlandıktan sonra kendi bulduğunuz bir işte çalışabilirsiniz.
 • Haftada maksimum 20 saat çalışma hakkı bulunmaktadır. Çünkü öğrencilerin eş zamanlı olarak eğitim hayatlarına da devam etmesi gerekmektedir.
 • Aktif bir şekilde haftada en az 20 derslik bir kursa kayıt yaptırmış olmalısınız. Yani haftada daha az eğitim veren bir kurumda öğrenciyseniz, ne yazık ki çalışma hakkına başvuru yapamazsınız.
 • Dil okulundaki derslere %75 katılım sağlamanız gerekmektedir. Bu devam süresi aynı zamanda eğitiminiz sonunda okuldan alacak olduğunuz sertifika içinde asgari süredir. Yani totalde maximum %25lik bir devamsızlık hakkınız mevcuttur.
 • Başvuru işlemleri sırasında 150 euro ödeme yapılmaktadır, çalışma izni onaylandıktan sonra ise 80 euro daha ödeme yapmanız gerekmektedir. Yani bu programdan faydalanmak isteyen öğrenciler için 230 euroluk bir ek tutar söz konusudur.
 • Çalışılmak istenen işlerin JobsPlus adı verilen sisteme kayıtlı olması zorunluğu vardır. Ayrıca iş veren firma ,işe alacağı öğrenciye ne kadar ihtiyac duyduğunu ve neden bir Avrupa Birliği vatandaşı yerine onu almak istediğini belirten bir Niyet / Referans Mektubu hazırlamalıdır.

Malta’da Çalışarak Ne Kadar Para Kazanabiliriz ?

IMG_6091

Malta’da ücretler saatlik sistem üzerinden hesaplanır ve belirlenen sürelerde düzenli şekilde ödenmektedir. Part-time işlerde çalışan öğrenciler ortalama olarak saatlik 6 ile 6.5 Euro bandında kazanç elde etmektedirler. Haftada 20 saat yasal çalışma izni olduğu düşünüldüğü vakit bir öğrencinin part-time işten kazancı ortalama olarak haftalık 120-130 Euro , aylık ise 500 Euro civarına denk gelmektedir.

Malta’daki öğrencilerimizin tecrübelerine dayanarak en çok personel alımının hizmet , turizm ve bilişim teknolojileri gibi sektörlerde olduğunu söylemek mümkündür.

Work and Study programına katılan öğrenciler kendi işlerini kendileri bulmaktadır.

Malta’da iş bulmayı etkileyen etkenler ise şu şekildedir ;

 • Orta düzeyin üstünde İngilizce seviyesine sahip olmak (En az B1 ve üzeri )
 • Profesyonel hazırlanmış bir özgeçmiş ( CV )
 • Başarılı bir eğitim hayatı
 • Geçmişten Gelen Emsal İş Tecrübeleri
 • Girişken ve aktif olmak
 • Online İş Arama Portallarını aktif takip etmek

Neden Malta’yı Tercih Etmeliyiz ?

IMG_6096

Peki Malta’yı diğerlerinden farklı ve cazip kılan unsurlar nelerdir ;

 • Ekonomiktir. Malta’da yaşam maliyetleri oldukça makuldür, öğrenciler ekonomik şekilde Malta’nın tadını çıkarabilirler. Ortalama olarak bir öğrencinin yaşam maliyeti aylık 200-300 Euro civarındadır ve diğer ülkelerle kıyaslandığı zaman çok ideal bir opsiyon olarak karşımıza çıkmaktadır.
 • Vize prosedürü kolaydır. Vize süreci diğer ülkelere oranla çok daha kolaydır ve başarı oranı cok daha fazladır. Malta’nın İngilizce eğitim anlamında vize kolaylığı konusunda tek rakibi Dubai diyebiliriz. Geri kalan diğer tüm ülkelerden çok daha kolay bir vize prosedürü vardır.
 • Esas dil İngilizce’dir. Adada Maltaca ve İngilizce olmak üzere iki resmi dil vardır ama Maltaca halk içerisinde tercih edilmez. Harçlı seferleri sonrasında İngiliz kolonisi adadan ayrılmamak üzere yerleşmiştir ve kendi dillerini orada ki yerel halka entegre etmişlerdir. Malta’da herkes İngilizce diline ana dil seviyesinde hakimdir.
 • Schengen vizesi alırsınız ve bu vize tipiyle tüm Avrupa’yı rahatça seyahat edebilirsiniz.’’RyanAir , WizZzAir , EasyJet’’ gibi hava yollarını kullanarak 5-10 Euro’ya ülke değiştirmeniz mümkündür ve bu sayede Malta’da eğitim alan öğrenciler çok ucuz maliyetlerle Avrupa’yı gezme imkanı yakalamaktadır.
 • Akdeniz iklimininin avantajlarından faydalanabilirsiniz. 4 mevsim boyunca ülke içerisinde seyahat edebilir , ülkenin turistler için sunmuş olduğu muazzam imkanlardan faydalanabilirsiniz.
 • Malta’da ulaşım çok kolay ve ucuzdur. Malta’da bir şehirden başka bir şehire seyahat etmek 10-15 dakikadır.
 • Türkiye’den ucuz uçak bileti bulabilirsiniz.Türkiye’ye 2.5 saatlik uçuş mesafesindedir.
 • Malta’da İngilizce öğrenirken, sabahları okula gidebilir, öğleden sonraları Malta’nın harika plajlarında denizin ve kumun tadını çıkarabilirsiniz.

Malta : Work and Study Programı Hakkında Özetle Bilinmesi Gerekenler

 1. Çalışma süresi haftada 20 saat ile kısıtlandırılmıştır.
 2. Öğrenciler işlerini kendileri bulmalıdır. Fakat bu süreçte bizimle aktif olarak iletişimde kalıp, danışmanlık hizmeti almaya devam edeceklerdir.
 3. Çalışma sürecinde dil eğitimi en az haftada 20 saat olacak şekilde devam etmelidir.
 4. Çalışma izni için 230 euroluk bir ek ödeme yapılması gerekmektedir.
 5. Dil Okuluna aktif şekilde gitmeli ve derslere katılmalılardır. Devamsızlık süresi %25’in üstüne çıkmamalıdır.
 6. Çalışma izni başvuruları Malta’da öğrencinin bizzat kendi başvurusu üzerine alınabilmektedir.
 7. Çalışma süreci, öğrencinin Malta’daki 91.gününden itibaren yasal olarak mümkün hale gelecektir.
 8. Öğrenci Malta’ya vardıktan 4 hafta sonra çalışma izni için başvurusunu gerçekleştirebilir. İşlemin onaylanması 6-8 hafta sürebilmektedir.
 9. Çalışma izninin süresi, vizeyle entegrelidir. Yani öğrencinin vizesinin bittiği gün çalışma izni de son bulacaktır.
 10. Öğrencinin vizesi boyunca seyahat sağlık sigortasının bulunması gerekir. Çünkü iş yerinde part-time çalışacağı için iş vereni tarafından kendisine sigorta yapılmayacaktır.
 11. Çalışma izninin alınmasında, iş verenin sorumlulukları büyüktür ve çalışma izni o iş yeri üzerine düzenlenir. Öğrenci iş değiştirmek isterse, yasal çalışma izni için sıfırdan başvuru yapmalıdır.

Daha detaylı bilgi almak için bizlere 03122235218 numarasından ulaşabilir, ücretsiz danışmanlık talep edebilirsiniz.

Hemen Arayın
E-Posta Gönderin