LONDON

İlçe sayısı: 33 Semt

Hava durumu: Dört mevsim ılıman bir iklime sahiptir. Yıllık ortalama sıcaklığı 11.1 °C ‘dır. Yıllık

ortalama yağış miktarı: 623 mm. En soğuk aylar Ocak-Şubat, en sıcak ay ise Temmuzdur.

Nüfus: 8,9 milyon (2018)

Kurucu ülke: İngiltere

Bulunduğu Devlet: Birleşik Krallık

Türkiye ile saat farkı: 3 Saat geride

Kullanılan para birimi: Sterlin

Türkiye Londra Ulaşım: Uçak yolculuğu 4 saat 35 dakika

Londra’da yaklaşık 300 farklı dil konuşulmaktadır. Diğer ülkelerden gelen 110,000 öğrencisiyle dünyanın en büyük uluslararası öğrenci nüfusuna sahiptir.

Londra iklim olarak benzemese bile kültür ve sosyal yapı olarak Türkiye’de İstanbul şehri ile bağdaştırılabilir.

Londra’da ulaşım

Londra ulaşım ağının çok gelişmiş olduğu bir şehirdir. Eğer Londra’da birkaç gün kalacaksanız Oyster Card’ı tercih edebilirsiniz. İstanbul’daki Akbile benzeyen bu karta istediğiniz miktarda para yükleyebilirsiniz. Bu kartla metro, otobüs, tren vb. bütün ulaşım araçlarına binebilmeniz mümkün. Haftalık veya aylık geçiş yüklemesi yapabilirsiniz. Bu şekilde %20 tasarruf edersiniz. Londra’nın tüm merkezlerinde metro istasyonları bulunmaktadır ve Londra’nın her köşesine metro ile ulaşım sağlamak mümkündür. Eğer bu kartı almadan nakit, bilet gibi yollarla seyahat edeyim derseniz, o zaman ulaşım araçlarına 2 kat daha fazla para ödemeniz söz konusu. Bu yüzden Londra’ya ayak basar

 

basmaz Oyster Kart edinmenizi tavsiye ederiz. 5 pound civarı bir kart ücreti ödüyorsunuz ve ileride Türkiye’ye geri dönerken kartı geri verip ücret iadesi alabiliyorsunuz.

Eğer Londra’da öğrenci iseniz ve 14 hafta ya da daha fazla sürecek bir eğitim için bir okula kayıt yaptırmışsanız, yaşınız ne olursa olsun müracaat edip 10 pound karşılığında fotoğraflı Oyster Kart alıp ulaşımda %30 indirimden faydalanabiliyorsunuz. Müracaat için online olarak bir form doldurup, bir fotoğrafla beraber işlemi tamamlıyorsunuz. 10 gün içerisinde kartınız internette yazdığınız adrese teslim ediliyor. Ulaşım ücretlerinin Londra’da pahalı olduğunu bildiğimiz için %30 indirim almak bütçemize güzel bir destek olacaktır.

Şehirde her yere gidilebilecek şekilde düzenlenmiş bir otobüs hattı bulunmaktadır. Ayrıca şehrin meşhur çift katlı kırmızı otobüsleri de bulunmaktadır. Otobüsler metrolardan farkı olarak geceleri de hizmet vermektedir. Londra’da gece dışarı çıktıysanız en uygun seçeneğiniz gece otobüsleridir. Duraklarda güzergâhlar ve hareket saatleri yazmaktadır.

Zone 1-2 bölgesinde kullanabileceğiniz travel card için günlük £12.70 ödeme yapmanız gerekiyor. Biletlerin günlük, haftalık, aylık ve yıllık olmak üzere seçenekleri var. Tek seferde parayı ödüyorsunuz, aldığınız süre boyunca metroya, otobüse sınırsız biniyorsunuz.

Oyster Card Zone 1 ve Zone 1-2 fiyatları: Tek biniş fiyatı 2.90 pound peak (haftaiçi sabah 06:30-09:30 arası) ve 2.40 pound off-peak (kalan diğer zamanlar). Yani metro kullanımının yoğun olduğu saatlerde daha metro daha pahalı. Eğer 24 saat içerisinde bu bölgeler içinde seyahat etmişseniz karttan £6.50 düştükten sonra duruyor. Kartınızdan daha fazla ücret alınmıyor.

Şehirde tren kullanarak uzak mesafelere yolculuk yapabilirsiniz. Alacağınız oyster kartı trenlerde de kullanabilirsiniz.

Bisiklet kullanımının popüler olduğu bir şehir olan Londra’da bir bisiklet kiralayabilirsiniz. Bisiklet kiralama fiyatları ise şehirde gayet uygundur.

 

İngiltere’de ruhsatlı taksiler ve minicab’ler olmak üzere iki farklı taksi mevcuttur. Kişiler taksiye yoldan binebilir minicab’i ise ancak telefonla çağırabilir. Taksiler her ekstra yolcu ve bagaj için ekstra ücret alırlar. Akşam 20:00’den sonra, resmi tatillerde ve hafta sonlarında taksi tarifeleri daha yüksektir. Minicab’lerin taksimetreleri yoktur. Minicab’ler ile seyahat edenlerin, taksi şoförü ile ücret konusunda yolculuğa başlamadan önce anlaşması gerekir. Minicab’ler caddelerden müşteri alamaz.

Citymapper-Citymaps2go Uygulamaları: Citymapper, gideceğiniz yeri yazdığınız zaman, hangi otobüs veya treni kullanacağınızı, yolculuğun kaç dakika süreceğini, otobüs veya trenin kaç dakika içinde geleceğini bile söylüyor. Citymaps2g0, offline olarak da çalışan bu haritada gideceğiniz yerleri yıldızlayabiliyor, GPS ile birlikte oraya kaç metre kaldığını dahi görebiliyorsunuz.

Vodafone – Pay as you go. Turistler için yapılmış süper bir şey! Kontrat vs. yok. Mesela 10 sterlin’e 500 MB, 150 UK dakika alabilirsiniz. Fiyat arttıkça seçenekler de değişiyor. Veya marketlerden lebara mobile ya da lycamobile hattı alarak size en uygun tarifeye bakıp kullanabilirsiniz. (12£’a 2GB internet, 1000 dk. gibi çeşitli tarifeler mevcut)

Yeme-İçme

İngiliz Kahvaltısı ve Fish & Chips yemeden dönmeyin.

Londralılar iş çıkışı publara giderler, sokaklara taşarak içkilerini yudumlarlar, sonra ise evlerine giderler.

Borough Markete kesinlikle uğrayın. Tüm dünya lezzetleri burada! Yiyeceklerin fiyatları eaten (restoranda) veya take away (paket) yaptırmanıza göre değişiyor.

Pret A Manger, burada güzel sandviçler, smoothieler, meyveler bulabilirsiniz.

Meal Deal, bir sırt çantalı gezginin kurtarıcısı!

M&S, Tesco, Sainsbury gibi marketlerde “sandviç, meyve (cips) + içecek” 3£.

Waitrose market kartı alarak ve her gün bedava çay veya kahve içebilirsiniz.

İngiltere’de yemek yemek istediğinizde oldukça fazla çeşit bulabilirsiniz. Fakat burada marketlerden hazır alıp sadece ısıtarak yiyebileceğiniz oldukça pratik ve sağlıklı birçok yemek bulunuyor. Üstelik

 

fiyatları 1-5£ arası değişiyor. Ayrıca Londra oldukça kozmopolit bir şehir olduğundan tüm dünya mutfaklarından istediğiniz zaman yemek bulabilirsiniz. Ayrıca bunlar herkesin bütçesine de uygun fiyatlardadır. Ancak sabah kahvaltısını dışarıda yaparsanız evde yapacağınızdan biraz daha fazla olacaktır. Örneğin dışarıda bir içecek bir poğaça 4-5£ arası tutabilir. Buna evde yiyerek dikkat edebilirsiniz. Öğlen ise 5-8£ arası büyük porsiyon bir yemek ile doyabilirsiniz. En fazla restoranda oturup yemek yemek isterseniz 10-15£ tutabilir. Akşam için de hemen hemen aynı fiyatlar diyebiliriz. Bu durumda günde 3 öğün yemek yediğinizi düşünürsek günün sonunda 30-35£ ay sonunda 1000£ yakın bir ücret yemeğe gidebilir diyebiliriz. Genelde marketlerde indirimleri ve kampanyaları takip ederseniz zaten ucuz olan bir ürünü çok daha ucuza bulabilirsiniz. Bu da sizin bütçenize katkı sağlayacaktır.

Konaklama

İngiltere’ye gidildiğinde kişiler genelde oda kiralayabiliyor. Bu durum ülkemizde çok garipsense de İngiltere’de oda kiralama çok yaygın bir durum. Böylelikle aylık giderlerinize katkıda bulunmuş olursunuz. En azından bir süre. İngiltere’de oda kiralamaktan korkmayın. Bu durum fazlaca yaygın olduğundan güvenilir kişileri bulmak zor değil. Aile yanı konaklama seçerseniz gideceğiniz döneme göre değişiklik göstermekle birlikte oda kahvaltı fiyatı yaklaşık £155-£200 fiyatlar arasında olacaktır.

Alışveriş

Kurdan dolayı bize göre doğru düzgün hiçbir şey ucuz değil ancak burada da Primark var. Kimi zaman kaliteli kimi zaman kalitesiz ancak ucuz. Sadece iyi seçmek gerekiyor. Ancak inanılmaz kalabalık oluyor. Sabah saatlerinde gitmeniz de fayda var.

Bu durumda tek kişilik İngiltere’de yaşam maliyetleri ortalama olarak hesapladığımızda 1250-1500£ arası ediyor.

Londra’daki Yaşam Masraflarına Bazı Örnekler:

-Konaklama £155 – £250

-Öğrenci İçin Aylık Otobüs Ücreti – £144

-2 Sinema Bileti – £23

-İçki dâhil öğlen yemeği – £13

-Big Mac Menü – £5.84

-1 Fincan Kahve – £2.98

-1 Bira (0.5 l ) – £1.71

-1 Şişe Şarap – £8

-1 Kg Patates – £1.09

-1 Kilo Domates – £ 2.38

-500 Gr Peynir – £3.61

-12 Yumurta – £2.15

-1 Litre Süt – £0.88-1 Ekmek – £1.03

-2 Litre Cola – £1.83

-Marlboro sigara -£12

 

Londra’da gezip görülmesi gereken yerler:

 • Big Ben & Westminster Sarayı
 • London Eye
 • British Museum
 • Buckingham Sarayı
 • Tower of London
 • Hyde Park
 • Trafalgar Meydanı
 • Tower Bridge
 • Westminster Abbey
 • Piccadilly Circus
 • Covent Garden Market
 • St. Paul’s Cathedral
 • Oxford Street
 • Camden Town
 • Tate Modern
 • Ulusal Galeri
 • Victoria & Albert Müzesi
 • Madame Tussauds Müzesi
 • Doğa Tarihi Müzesi
 • Shakespeare’s Globe

Neredeyse tüm müzeler ücretsiz. British Museum, Natural History Museum, Science Museum, Victoria and Albert Museum, Tate Modern, National Gallery, Museum of London. Genelde 5-6 gibi kapanıyor bu müzeler. Madame Tussauds ve Sherlock Holmes Müzesi gibi yerler ise ücretli.

Londra yakınlarında gidilebilecek yerler

 • Hızlı trenlerle Londra’dan günübirlik ülke bile değiştirebilirsiniz. Sonuçta burası Avrupa neden olmasın! Tabi böyle bir program düşünürseniz bu konudaki en popüler destinasyonun Manş Denizi’nin öteki yüzündeki komşusu Paris olduğunu söyleyebiliriz. St. Pancras International istasyonundan kalkan Euro star hızlı trenleri ile Londra Paris arası sadece 2 saat 15 dakikalık bir yolculuk kadar kısa.
 • Paddington istasyonundan kalkan GWS trenleri ile Londra’ya sadece 1,5 saat mesafedeki, tarihi Roma dönemine kadar uzanan, o dönemde kaplıcalarıyla ünlü UNESCO Dünya Kültür Mirası Listesi’ndeki Bath’da günübirlik gidilebilinecek güzel bir opsiyon.
 • Eğer olur da Londra’yı gezmekten haliniz ve vaktiniz kalırsa Londra merkeze sadece 2 saat uzaklıktaki İngiltere’nin en ikonik arkeolojik değeri olan Stonehenge’i görmeli.

İngiltere’de çalışma

İngiltere, öğrencilere 3 ayrı öğrencilik vizesi sunmaktadır ve bunlardan sadece bir tanesi çalışma hakkı tanımaktadır:

Tier 4 Vize: Genel öğrenci vizesi olarak bilinen Tier 4, dil eğitimi, sertifika programı, lisans, lisansüstü ve doktora programlarına başlayacak öğrencilere verilmektedir ve yarı zamanlı (part time) çalışma izni sunmaktadır. Yarı zamanlı çalışma süresi ise, dil eğitimi alan öğrenciler için haftalık 10 saat, diğer öğrenciler için 20 saatlik hak sunmaktadır.

Öğrenci Ziyaret Vizesi: Bu vize türü, 6 aydan kısa süreli eğitimler için verilmekte ve uzatılmamaktadır.

Öğrencilere çalışma izni vermemektedir.

Uzun Öğrenci Vizesi: Bu vize türü, 6 ila 11 aya kadar süren eğitimler için verilmektedir ve çalışma izni hakkınız bulunmamaktadır.

İngiltere’de öğrencilere yönelik iş imkânları genellikle internette ve okullarda yayınlanmaktadır. Üniversitelerin ilan panoları, kariyer merkezleri ve öğrenci işleri birimlerinde birçok yarı-zamanlı iş fırsatı sunulmaktadır. Ayrıca yerel ve ulusal gazetelerin kariyer sayfalarında öğrencilerle ilgili iş ilanlarına ulaşabilirsiniz.

İngiltere’de öğrenciler birçok iş kolunda part-time veya full –time çalışabilmektedir. Part time olarak yapılan yaygın meslekler; garsonluk, tanıtım işleri, kütüphane görevlisi, satış elemanı gibi öğrenciler arasında sıklıkla tercih edilen mesleklerdir. Ayrıca okulunuz aracılığıyla okuduğunuz bölümle alakalı şirketlerde yarı-zamanlı veya tam zamanlı işler bulabilirsiniz. Öğrenciyken bir şirkette stajyer olarak da çalışma imkânına sahipsiniz. Öğrencilere yönelik işlerde saatlik ücretler ortalama 7 £ – 9 £ arasında değişmektedir. Bilgi teknolojileri ve yazılım sektöründe çalışma imkânı bulursanız ortalama 10 £ – 13 £ saatlik ücret alabilirsiniz.

Seyahate çıkarken mutlaka almanız gerekenler

 • Günlük hayat için gerekli olan lens ve solüsyonu, cep telefonu ve şarj aleti, prizler için çevirici ( converter ) gibi malzemeler bulundurulmalıdır. Ancak converter bulamadım diye üzülmeyin her yerde satılıyor.1-2£ ‘a bulabilirsiniz.
 • Özellikle düzenli olarak kullandığınız ilaçlarınız varsa onlar yedekleri ile birlikte yanınızda bulundurulmalıdır. Yanınızda kullanacağınız kadarını el bagajına koyup diğerler ilaç ya da ürünlerin check-in de verilen bagaja koyulması gerekir.
 • Yanınıza muhakkak yağmurluk, şemsiye, bot vs. almanızı tavsiye ederiz.

Önemli Telefonlar:

 • Acil Numara: 999
 • Türkiye Büyükelçiliği: +44 20 7393 0202
 • Türkiye Başkonsolosluğu: +44 020 7591 6900
 • İngiltere alan kodu: +( 44 )

İlginizi çekebilir..

Mayıs Ayı İndirimleri

Mayıs Ayı İndirimleri Es Dubai Mayıs Ayı İndirimleri Clubclass Mayıs Ayı İndirimleri ILSC Mayıs Ayı İndirimleri Kaplan Mayıs Ayı İndirimleri