LIVERPOOL

LIVERPOOL

Şehir Genel:

-İngiltere’nin kuzeybatısında bulunan, yarım milyonluk (552.267 kişi (2019)) bir kent olan Liverpool önemli bir liman şehridir.

-Ticaret şehrin geçmişten günümüze ana dinamiğidir ve bu sebeple kozmopolit bir nüfusa ev sahipliği yapmaktadır. Atlantik’ten gelen gulf stream sıcak su akıntısı sebebiyle şehrin iklimi adanın kalanına kıyasla görece daha ılımandır. Yağış miktarı fazladır ve güneşli gün sayısı azdır. Dört mevsim de yağış alan bu kentte yazlar serin kışlar ise don yaşanmayacak kadar soğuktur. Yağmur ile yaşamaya alışmanın dışında Liverpool kentinin mevsimsel bir sürprize yer vermeyeceğini söyleyebiliriz

-Şehir sosyal yapı olarak İrlandalı, İskoçyalı ve Galli ağırlıklı olmak üzere dünyanın dört bir tarafından insanın çoğunlukla ticaret sektöründe iş yapmak amacıyla bulunduğu kozmopolit bir yapıdadır. Ülkenin en önemli limanlarından birine sahip olması itibariyle ülkemizde Mersin’e benzetilebilecek olsa da çok kültürlü ve dinamik yapısıyla İzmir’i andırmaktadır.

-Şehir içi ulaşım için taksi, otobüs, feribot ve tren hattı gibi farklı seçenekler şehrin her noktasına ulaşımı son derece kolaylaştırmaktadır. En popüler olanı ise çevre yerleşim yerleriyle de bağlantı kurmaya yarayan tren hatlarıdır. Northern Line, Wirral Line, Merseyrail ve Other Lines olmak üzere 4 tren hattı mevcuttur.

-İngiltere’de trafik bizdekinin aksine soldan akmaktadır. Prizler de bizde kullanılandan farklı olarak emniyet girişlidir. Bu sebeple gideceklerin yanında dönüştürücü götürmesi tavsiye edilir. Dört mevsim yağışlı olduğundan yağmurluk türevi giysiler almak hayati önem taşır.

-Para birimi Sterlindir.

-Türkiye’den Liverpool’un komşu kentlerine daha rahat uçuş bulunabileceği gibi Liverpool’a da direkt uçuş imkânı vardır. Hava şartları ve mevsim koşullarına bağlı olarak yolculuk ortalama 5 saat sürer.

Liverpool yerel saat dilimi ile Türkiye’den 2 saat geridedir.

Yaşam Masrafları:

-Dört kişilik bir aile için Liverpool’da aylık ortalama yaşam masrafı 2,166.97 sterlin (Yaklaşık 18.000₺) iken,

-Tek kişi için aylık ortalama yaşam masrafı 622.35 sterlindir. (Yaklaşık 5100₺)

-Şehir merkezinde tek yataklı bir dairenin ortalama aylık kira ücreti 652.50 sterlin iken (Yaklaşık 5500₺),

-Şehir merkezi dışındaki tek yataklı bir dairenin ortalama aylık kira ücreti 481.82 sterlindir. (Yaklaşık 4000₺)

-Toplu taşıma araçları için haftalık, aylık, sezonluk ve yıllık abonman kart seçenekleri bulabileceğiniz Liverpool’da aylık abonman kartını 79 sterline (Yaklaşık 650₺) alabilirsiniz.

-Uber ve tarifeli taksi uygulamalarının da epey yaygın olduğu şehirde taksimetre açılış ücreti 2.6 Pound (Yaklaşık 21₺), kilometre başına tutar ise 0.93 sterlindir. (Yaklaşık 7.5₺)

 

-Ortalama bir restoranda bir öğün yemek ücreti ortalama 13 Pound (Yaklaşık 110₺) olduğu düşünüldüğünde Liverpool’da yaşıyorsanız, yemek ihtiyacınızı evde kendiniz karşılamanız daha ekonomik bir seçenek olabilir. Günde üç öğünden hesaplandığında aylık ortalama yemek masrafı 140-400 sterlin(1200₺-3350₺) aralığındadır.

Expatistan Verilerinden Alınmış Ortalama Fiyatlar:

İş merkezleri yakınında, içecek dahil bir lunch menüsü: £9

Big Mac ya da muadili bir fast food menüsü: £5.91

Yarım kilo kemiksiz tavuk eti: £3.61

1 litre tam yağlı süt: £0.78

Büyük boy 12’li yumurta: £1.97

1 kilo domates: £1.37

Yarım kilo yöresel peynir: £4.35

1 kilo elma: £1.53

1 kilo patates: £0.64

Süpermarkette 500 ml. yerli bir şişe bira: £1.81

1 şişe iyi kalite bir kırmızı şarap: £8

2 litre coca-cola: £1.73

2 kişi için 1 günlük ekmek: £0.85

Civardaki bir pub’ta iki kişilik akşam yemeği: £17

2 kişilik sinema bileti: £20

2 kişilik tiyatro bileti (uygun olan en iyi koltuklar): £75

Ortalama bir İtalyan restoranında 2 kişilik akşam yemeği (aperatifler, ana yemek, şarap ve tatlı) £45

Civar semtteki barda bir bardak kokteyl: £9

Şehir merkezinde ortalama bir bardak cappucino: £2.75

Civardaki bir barda 500 ml. bir bardak bira: £3.90

Ipad wi-fi 128GB: £383

Ön ödemeli indirimsiz simcard için 1 dk. Ücreti: £0.17

Şehir merkezindeki bir gym için aylık üyelik ücreti: £23

1 paket Marlboro: £10

 

-Liverpool kentinde popüler markaların yer aldığı Clayton Square gibi cazibe merkezi haricinde Tesco, ALDI, Lidl gibi hesaplı süpermarket zincirleri de bulunmaktadır. Teknolojiden kişisel bakına, popüler markalar için Clayton Square tercihe edilebileceği gibi, hesaplı mutfak alışverişi ve ev ihtiyaçları için diğer süpermarketler hesaplı seçenekler sunar.

İş ve Çalışma:

-İngiltere’de bulunma sebebinize göre vize türünüz farklılaşmakla birlikte Tier-2,Tier-4,Tier-5 gibi vize türleri için yasal çalışma hakkı bulunmaktadır. Lisans ya da lisansüstü eğitimi ile dil okulu eğitimi için gittiğinizde sahip olacağınız Tier-4 vizesi ile lisans-lisansüstü öğrencileri ve dil okulu öğrencileri yarı zamanlı çalışma hakkı elde ederler. Çalışma saatlerine ilişkin koşullar İngiliz Devletinin yetkili makamlarınca belirlenir.

-Tier-4 gibi yarı zamanlı çalışma hakkı veren bir vizeniz varsa Liverpool gibi bir kentte kalifiye bir iş bulma şansınız oldukça düşüktür. Ancak endişelenmeyin, ortalama saatlik ücretler oldukça tatmin edicidir ve garsonluk, kasiyerlik, yaşlı ya da çocuk bakımı, broşür dağıtma, tezgâhtarlık, temizlik elemanı gibi işler için dahi saat başı ücret tatmin edecek bir seviyede olacaktır.

-Bahsi geçen işler için ortalama saatlik kazanç 6-10 sterlin aralığındadır.

-Liverpool’da saatlik ortalama kazancın 8.88 sterlin olduğu düşünüldüğünde yapacağınızın işin niteliğine bakmaksızın iyi bir ücret kazanmanız mümkün olacaktır.

-Asgari ücrete gelince, 18-20 yaş için aylık 1209.6 sterlin, 20-24 yaş için aylık 1440 sterlin, 25 yaş üzeri için ise 1597.44 sterlin olarak ifade edilebilir. Saat başına asgari ücret ise sırasıyla 5.15, 6.44 ve 7.78’dir.

Turistik:

-Liverpool mutfağı da kent yaşamı kadar ilgi çekicidir. Kuşkonmaz, karides ve et ağırlıklı yiyecekler şehrin yemek kültüründe büyük önem taşır. Birçok kafe veya restoranda bu tarzda yiyecekler rahatlıkla bulabileceğiniz gibi İngiltere’nin ‘5 çayı’ kültürü de yine Liverpool’da ağırlığını hissettirir. Haşlanmış fasulye, sosis ve patates kızartmasının bir araya gelerek oluşturduğu sokak lezzetleri popülerdir. Kahvaltıda pastırmalı yumurta yalnızca Liverpool için değil, tüm Ada genelinde bir gelenektir.

-Liverpool sahip olduğu tarihi dokunun yanı sıra doğal parkları, ibadethaneleri, müzeleri, festivalleri, The Beatles Grubunun çıkış noktası olması ve Liverpool-Everton derbisiyle de ün salmış bir şehirdir.

-Liverpool’da yıl içinde onlarca konser ve müzik festivaline denk gelebilirsiniz. Bunlar içerisinde en bilindik olanı Uluslararası Müzik Festivali’dir. Her yılın Haziran ayında gerçekleşir ve dünyanın dört bir yanından tanınmış isimleri Liverpool’a getirir.

-Christmas zamanı Liverpool’da da diğer çoğu Avrupa şehrinde olduğu gibi Advent süreci başlar. Kasım ayında başlayan etkinliklerde Ocak ayına kadar kentteki belirli mekân ve sembol noktalara kurulan sahneler ve etrafındaki büfeler ile gece vaktine kadar kalabalığın ve müziğin ritmi azalmaz. Yerel lezzetleri keşfedebilir ve güzel hediyeliklerin yer aldığı stantları gezebilirsiniz.

-Africa Oye festivali, Sefton Park’ı kendisine mesken edinir ve Afrika kültürünün Avrupalılarla en doğal etkileşimini tüm enerjisiyle yansıtır. Afrika müziğinin her türlüsünü ve Afrika kültürüne ait danstan el sanatlarına her türlü motifi bulabileceğiniz bu festival ada genelinde oldukça popülerdir.

-Beatles ve Merseyside Maritime Müzesi şehirdeki en meşhur iki müzedir. Albert Dock Meydanı şehrin kalbi sayılabilir. Liverpool Katedrali, Anfield Road Stadyumu, Liverpool Empire Tiyatrosu, Walker Sanat Galerisi, Dünya Müzesi diğer görülmesi gereken yerlerdir.

-Ülkenin kuzeybatısında bulunması sebebiyle Galler ve İskoçya’ya birden çok ulaşım aracıyla seyahat etmenin mümkün olduğu Liverpool kenti, Manchester’a 50, Bradford’a 90 kilometre

 

uzaklıktadır. Londra dâhil ülkenin geri kalanına hızlı tren gibi ulaşım araçlarıyla kolayca gitmek mümkündür.

Acil Numaralar:

T.C. Londra Büyükelçiliği: +44 20 73 93 02 02

İtfaiye: 999

Polis: 101

Ambulans: 112

 

İlginizi çekebilir..