LEEDS

Ülke: Birleşik Krallık

Kurucu Ülke: İngiltere

Bölge: Yorkshire ve Humber

Nüfus: 770.800

İklim: Ilıman İklim

Para Birimi: Pound

Türkiye ile saat farkı: 3 Saat geride

Türkiye Leeds Ulaşım: Türkiye-Londra uçak yolculuğu 4 saat 35 dakika, Londra-Leeds otobüs yolculuğu 3 saat 25 dakika

Türkiye’den Leeds’e gitmek için aktarmalı seçenekler mevcuttur, direkt uçuş henüz bulunmamaktadır. Türkiye’den Manchester veya Londra üzerinden aktarmalı olarak ulaşılabilir. İsteyenler buradan tren veya otobüs ile Leeds şehir merkezine ulaşabilir.

Leeds, İngiltere’nin kuzeyinde yer aldığı için Londra’ya göre daha fazla soğuk olabilmektedir. Havanın en keyifli olduğu aylar, Mayıs-Ağustos aylarıdır. Ortalama en yüksek sıcaklık 25 derece, en düşük ise 6 derecedir. En sıcak ay Ağustos, en soğuk aylar ise Ocak ve Şubat aylarıdır. Kış ayları oldukça yağışlıdır. İngiltere’nin en büyük ve en önemli şehirlerinden biri olan Leeds, aynı zamanda son dönemde büyümesini hızlandırmış bir şehir.

Leeds, Avrupa Birliği üyesi Birleşik Krallık’a bağlı İngiltere’nin sınırları dahilinde yer alan bir yerleşim yeridir. İngiltere’nin en popüler şehirlerinden biri olan Leeds, ülkenin bağlı olduğu Birleşik Krallık için de son derece öneme sahip bir kenttir. İngiltere’nin en tarihi yerleşim yeri olmasa da yine de eski bir yerleşim yeri olan Leeds, ülkenin en büyük 5 şehrinden biri olarak kabul edilir.

Şehir; iklim, kültür ve sosyal yapı olarak Türkiye’deki Eskişehir şehri ile bağdaştırılabiliriz.

Konaklama

İngiltere’ye gidildiğinde kişiler genelde oda kiralayabiliyor. Bu durum ülkemizde çok garipsense de İngiltere’de oda kiralama çok yaygın bir durum. Böylelikle aylık giderlerinize katkıda bulunmuş olursunuz. En azından bir süre. İngiltere’de oda kiralamaktan korkmayın. Bu durum fazlaca yaygın olduğundan güvenilir kişileri bulmak zor değil. Aile yanı konaklama seçerseniz gideceğiniz döneme göre değişiklik göstermekle birlikte oda fiyatı yaklaşık £160 civarlarında olacaktır.

Gezilecek Yerler

 • Leeds Sanat Galerisi
 • Kirkstall Manastırı
 • Millenium Meydanı
 • Kraliyet Zırhlar Müzesi
 • Holy Trinity Kilisesi
 • Roundhay Park
 • Temple Newsam
 • Bramham Park
 • Leeds Canal Garden
 • Abbey House Museum
 • Ripley Castle and Gardens
 • Bronte Parsonage Museum
 • Köpek Tasması Müzesi / Dog Collar Museum

Leeds festivalleri şehirde sık sık düzenlenen organizasyonlardır. Ancak bu festivallerin tarihleri de özellikle hava durumuna uyacak şekilde ayarlanır çünkü yağış olan ve yağış olma ihtimali olan dönemlerde açık havada festival gerçekleştirme ihtimali azalır. Şehirde düzenli olarak gerçekleştirilen festivaller arasında; Leeds Festival, Leeds International Film Festival, Let’s Rock Leeds!, The RETRO Festival, Leeds Young Film Festival, Leeds’ Comic Art Festival ve Ludus Festival Leeds vardır.

Leeds’de akşamlar ve hafta sonları seçiminize göre canlı ya da dinlendiricidir. Bir üniversite şehri olmasının yanısıra, herkese uygun bir eğlence vardır. Leeds Yorkshire’ın kalbinde yer alır ve Kuzey’in en iyi turist cazibe merkezleri kolay erişim dahilindedir. Ilkley Moor, Haworth ve çok sayıda manzaralı şehir ve köyü içeren Yorkshire Dales ve York, Skipton, Harrogate ve Knarsborough gibi doğal manzaralı yerlere sahip kasabalar bir saatten daha yakındır. Doğu sahilinde Scarborough ve Whitby popüler turistik yerlerdir.

Londra’ya 320 km uzaklıkta olup trenle ulaşımı çok kolaydır.

Yeme-İçme

Ülkenin milli yiyeceği haline gelmiş olan fish and chips’i denemenizi tavsiye ederiz. İngiliz kahvaltısını söylememize gerek bile yok diye düşünüyoruz. Denemeden dönmeyin! Bu yiyecekler İngiltere genelinde oldukça meşhur.

Leeds’te beş çayı da çok önemli bir saat. Bir kafeye oturarak beş çayının keyfini yanında isteyeceğiniz ufak atıştırmalıklarla yaşamanızı tavsiye ederiz.

Leeds’deki Yaşam Masraflarına Bazı Örnekler:

-Konaklama £75 – £200

-Öğrenci İçin Aylık Otobüs Ücreti – £65

-2 Sinema Bileti – £17

-İçki dâhil öğlen yemeği – £8

-Big Mac Menü – £4.57

-1 Fincan Kahve – £2.81

-1 Bira (0.5 l ) – £1.65

-1 Şişe Şarap – £9

-1 Kg Patates – £0.95

-1 Kilo Domates – £ 1.56

-500 Gr Peynir – £3.72

-12 Yumurta – £2.33

-1 Litre Süt – £0.79-1 Ekmek – £0.81

-2 Litre Cola – £1.76

-Marlboro sigara -£10

Birçok farklı kültürden çeşitli lezzetler sunan çok çeşitli restoranlar bulunmaktadır. Şehirde uygun fiyatlı yemeği daha çok kafe ve publarda yiyebilirsiniz. Kafe ve publar, restoranlara göre daha uygun fiyatlı yemekler sunuyorlar.

Nandos, TGI Fridays, Metro, Charcos, Barburrito, Dry dock ve Wetherspoons gibi şehrin ve kampüsün yakınında bulunan barlar ve fast food restoranlarında lezzetli yemek yiyebilir, online sipariş vererek ya da mobil uygulamalar kullanarak evinize yemek siparişi verebilirsiniz.

Bilindiği üzere yurtdışında bahşiş kültürü de çok yaygın. Genellikle Leeds’te bahşiş miktarı servis bedeli olarak hesaba dahil ediliyor ancak yine de siz hesabın % 5’i miktarında bahşiş bırakabilirsiniz.

Ulaşım

Leeds derli toplu bir şehirdir. Şehirde toplu taşıma sistemi oldukça gelişmiştir. Toplu taşımada otobüs, tren, metro ve taksi düzenli olarak kullanılabilir. Özellikle gelişmiş metro sistemi sayesinde şehir içindeki hemen hemen her bölgeye kolayca ulaşmanın imkanı vardır. Genel olarak Metro Kart kullanılır. Şehir içinde ulaşım ucuz ve kolaydır. Alacağınız tarifiye göre bilet fiyatları değişiklik göstermektedir. Bir günlük otobüs bileti £5.20 iken haftalık bilet almak isteyen ziyaretçilerin £27.70 dir.

Alışveriş

Leeds, çok çeşitli alışveriş merkezleri, marketler ve pazarlar ile ilginç ürünler satan küçük özel mağazalar sunmaktadır.

Bunlardan bazıları:

 • Trinity Leeds Alışveriş Merkezi
 • White Rose Alışveriş Merkezi
 • Otley Market
 • Kirkgate Market
 • Tesco

İngiltere’de çalışma

İngiltere, öğrencilere 3 ayrı öğrencilik vizesi sunmaktadır ve bunlardan sadece bir tanesi çalışma hakkı tanımaktadır:

Tier 4 Vize: Genel öğrenci vizesi olarak bilinen Tier 4, dil eğitimi, sertifika programı, lisans, lisansüstü ve doktora programlarına başlayacak öğrencilere verilmektedir ve yarı zamanlı (part time) çalışma izni sunmaktadır. Yarı zamanlı çalışma süresi ise, dil eğitimi alan öğrenciler için haftalık 10 saat, diğer öğrenciler için 20 saatlik hak sunmaktadır.

Öğrenci Ziyaret Vizesi: Bu vize türü, 6 aydan kısa süreli eğitimler için verilmekte ve uzatılmamaktadır.

Öğrencilere çalışma izni vermemektedir.

Uzun Öğrenci Vizesi: Bu vize türü, 6 ila 11 aya kadar süren eğitimler için verilmektedir ve çalışma izni hakkınız bulunmamaktadır.

İngiltere’de öğrencilere yönelik iş imkânları genellikle internette ve okullarda yayınlanmaktadır. Üniversitelerin ilan panoları, kariyer merkezleri ve öğrenci işleri birimlerinde birçok yarı-zamanlı iş fırsatı sunulmaktadır. Ayrıca yerel ve ulusal gazetelerin kariyer sayfalarında öğrencilerle ilgili iş ilanlarına ulaşabilirsiniz.

İngiltere’de öğrenciler birçok iş kolunda part-time veya full –time çalışabilmektedir. Part-time olarak yapılan yaygın meslekler; garsonluk, tanıtım işleri, kütüphane görevlisi, satış elemanı gibi öğrenciler arasında sıklıkla tercih edilen mesleklerdir. Ayrıca okulunuz aracılığıyla okuduğunuz bölümle alakalı şirketlerde yarı-zamanlı veya tam zamanlı işler bulabilirsiniz. Öğrenciyken bir şirkette stajyer olarak da çalışma imkânına sahipsiniz. Öğrencilere yönelik işlerde saatlik ücretler ortalama 7 £ – 9 £ arasında değişmektedir. Bilgi teknolojileri ve yazılım sektöründe çalışma imkânı bulursanız ortalama 10 £ – 13 £ saatlik ücret alabilirsiniz.

Önemli Telefonlar:

Acil Numara: 999

Ülke kodu: +44

Şehir kodu: 0113

Türkiye Büyükelçiliği: +44 20 7393 0202

Seyahate çıkarken mutlaka almanız gerekenler

Günlük hayat için gerekli olan lens ve solüsyonu, cep telefonu ve şarj aleti, prizler için çevirici ( converter ) gibi malzemeler bulundurulmalıdır. Ancak converter bulamadım diye üzülmeyin her yerde satılıyor.1-2£ ‘a bulabilirsiniz.

Özellikle düzenli olarak kullandığınız ilaçlarınız varsa onlar yedekleri ile birlikte bulundurulmalıdır. Yanınızda kullanacağınız kadarını el bagajına koyup diğerler ilaç ya da ürünlerin check-in de verilen bagaja koyulması gerekir.

Yanınıza muhakkak yağmurluk, şemsiye, bot vs. almanızı tavsiye ederiz.

 

İlginizi çekebilir..

Geoergia'dan Brighton,İngiltere Tecrübeleri | Erasmus deneyimi ...

REGENT– BRIGHTON

REGENT– BRIGHTON Regent, İngiltere’deki en eski İngilizce dil okullarından biridir. İlk okul, Regent Londra, 1964 yılında, tutkulu İngiliz Konseyi öğretmeni olan David Mariano tarafından kurulmuştur.David, ...