İTALYA’DA DİL EĞİTİMİ

İTALYA’DA DİL EĞİTİMİ

İtalya denince akla gelen şeylerin başında muhteşem sanat eserleri, tarihi, nefes kesici manzaraları, tutkulu kültürü ve tabii ki ev yemekleridir. Bunun yanı sıra herkesin bildiği üzere kendilerine has dili olan İtalyanca. Herkes bu ülkenin farklı farklı şehirlerinde birbirinden değişik tecrübelerle yaşayarak bu dili öğrenmek ister. En düşük seviyeden en yüksek seviyeye kadar İtalyanca dil eğitimi sizleri bekliyor olacak.

İtalyanca Öğrenmenin Faydaları ;

İtalya’daki birçok dil okulunda genel İtalyanca eğitimi alıp dil yetilerinizi geliştirebileceğiniz gibi, farklı amaçlar doğrultusunda tasarlanmış çeşitli programlara dahil olabilirsiniz bu doğrultuda İtalya şehirlerinde bütçenize ve hedefinize uygun seçimler yapmanızı sunuyoruz. Özellikle ‘’ Mutfak, Sanat, Mimari, Moda, Mücevher tasarımı, Mobilya Tasarımı, Opera, Müzik, Mühendislik ‘’ gibi alanlarda ilerlemek isteyen öğrenciler için vazgeçilmez bir yerdir. Genel İtalyanca programları çoğunlukla her hafta Pazartesi başlarken, özel amaçlı programların takvimi daha farklı olabilmektedir. Kısaca maddelemek gerekirse İtalya’da dil öğrenmenin faydalarından birkaçı şunlardır ;

 • İtalyan kültürü ve tarihini yaşayarak öğrenme
 • Kişisel anlamda gelişim
 • Unutulmaz bir tecrübe
 • Hedefe yönelik eğitim
 • İş kariyerinize yönelik eğitim ve kültürel gelişim

Sosyal Yaşam Ve Aktiviteler ;

İtalya’da en çok tercih edilen ve görülmesi gereken şehirler genellikle Roma, Floransa, Milano ve Venedik diyebiliriz. Yılın belirli zamanlarında çok fazla turist alan bu şehirlerde yapılabilecek onlarca aktivite, ziyaret edilecek onlarca mekan bulunmaktadır. Hepsi kendi içerisinde ayrı bir tarih bulunduran bu şehirlerde. Sokak satıcılarından, ünlü müze ve yapılara kadar dil öğrenirken adeta bir tarihi eserin içerisinde yaşıyor hissiyatına ulaşabilirsiniz.

Roma ; Batı medeniyetinin köşe taşlarından biri olan çok kültürlü bir şehirde İtalyanca öğrenmek istiyorsanız. Roma tam size göredir. Roma Avrupa’nın 4. İtalya’nın ise 2.büyük şehridir. Ayrıca Roma İmparatorluğunun başkentliği yapmış bir şehirdir. Bu geçmişini şehrin tarihi ve kültürel ruhuna yansıtmıştır. Orta Çağ döneminden Rönesans ve Barok dönemlerine ev sahipliği yapmış olduğu için kendine has mimari yapı görmek kaçınılmazdır.

Roma’da Ne Yapılır ?

 1. Tarihi Roma sokaklarını keşfedin.
 2. Kolezyum’u gezin.
 3. Müzeleri gezin.
 4. Operaya gidin.
 5. Trevi Çeşmesi’nde dilek tutun.
 6. Meydanlarda dinlenin.
 7. Vatikan’ı ziyaret edin.
 8. Pazarlarından alışveriş yapın.
 9. Tastevere’yi keşfedin.
 10. İtalyan lezzetlerini yerinde tadın.
 11. Cinecitta‘yı ziyaret edin.
 12. Roma’dan uzaklaşın.

Floransa; Avrupa’nın sanatsal açıdan en zengin ve büyüleyici şehri olarak adlandırır. Ayrıca Rönesans’ın doğduğu şehirdir. Oldukça etkileyici bir kültüre sahip olan Floransa her sene en az 1 milyon turist çekmektedir. Ayrıca şehir bir bütün olarak UNESCO tarafından ‘’ Dünya Mirası Bölgesi ‘’ ilan edilmiştir. Avrupa kıtasının en zengin şehri olarak bilinen Floransa, resim, heykel ve mimari açıdan çığır açış Leanardo da Vinci, Michelangelo, Brunelleschi, Paolo Uccello gibi sanatçıların yaşam yeri olmuştur. Bu şehirde İtalyanca öğrenirken bir yandan da İtalya kültürünü yoğun olarak yaşayabilirsiniz.

Floransa’da Ne Yapılır ?

 1. Katedral, kilise ve şapelleri görün.
 2. Meydanları ve Ponte Vecchio’yu gezin.
 3. Dante’yi yakından tanıyın.
 4. Uffizi Galerisi ve Gallerie dell’ Academia’yı ziyaret edin.
 5. Duomo’nun kubbesi ve çan kulesine çıkın.
 6. Boboli Bahçeleri’ni gezin.
 7. Santa Croce’nin ara sokaklarını dolaşın.
 8. Villa Bardini’yi görün.
 9. Vassari Koridoru’nu yürüyün.
 10. Şehri bisikletle keşfedin.
 11. Sıra dışı bir konser izleyin.
 12. Dondurma yemeyi unutmayın.
 13. Floransa’nın pazarlarını gezin.
 14. Nefis İtalyan kahvelerini tadın.

Milano; Nüfus olarak Avrupa’nın 5. İtalya’nın ise en büyük şehri olarak adlandırılır. Sanayi devrimi ile Avrupa’nın endüstri merkezlerinden biri olmuştur. Milano’yu öne çıkaran en önemli özelliği şüphesiz modadır. Moda tasarımının başkenti olarak nitelendirilen Milano, yılın her döneminde birbirinden ünlü modacıya ve sergiye ev sahipliği yapmaktadır. Ayrıca kültürel anlamda sunduğu en önemli ayrıcalık ise Operadır ve dünyanın en prestijli salonları burada bulunur.

Milano’da Ne Yapılır ?

 1. Piazza del Duomo ve çevresindeki tarihi yapıları görün.
 2. Milano Katedrali’nin içini gezin.
 3. “Son Yemek” Freskini yerinde görün.
 4. Brera Bölgesi’nde kaybolun.
 5. Parco Sempione’de dinlenin.
 6. Torre Branca Kulesi’nden Milano’yu seyredin.
 7. La Scala Opera’da bir gösterime katılın.
 8. Grand Galleria Vittorio Emanuele II’yi görün.
 9. Alışveriş yapın.
 10. Lezzetli yiyecek ve içecekleri tadın.
 11. Gece hayatını keşfedin.
 12. Yakın yerlere günübirlik geziler yapın.

Venedik ; İtalyancayı dünyanın en güzel ve kendine has şehirlerinden birisinde öğrenmek isteyenlerin tercih edeceği yer Venedik. 118 ada üzerine kurulmuş olan Venedik UNESCO tarafından ‘’ Dünya Mirası Bölgesi ‘’ olarak tescillenmiş bir yerdir. Bu 118 ada kanallar ile birbirini ayırır ve dünyanın başka hiçbir yerinde böyle bir şehir yoktur. Şehir tarihi dokusu, Mimarisi ve kültürü ile yılda ortalama 3 milyon turist çeker. Venedik sanat ve kültürü aynı anda yaşayıp İtalyanca öğrenmek isteyenler için vazgeçilmez bir yerdir. Ayrıca dünyanın en ünlü ve prestijli film festivali olan ‘’Venedik film festivali’’ 1895’ten beri her iki senede bir burada gerçekleşir.

Venedik’te Ne Yapılır ?

 1. San Marco Meydanı’nı ve şehrin tarihi yapılarını görün.
 2. Gondol turu yapın.
 3. Vaporetto ile Büyük Kanal turu yapın.
 4. Murano Adası’nda cam işçiliğine şahit olun.
 5. Burano Adası’nın renkli sokaklarını keşfedin.
 6. Vivaldi eserlerini dinleyin.
 7. Torcello Adası’na kaçın.
 8. Müzeleri gezin.
 9. Jewesh Ghetto sokaklarında dolaşın.
 10. Çan Kulesi’nden Venedik’i seyredin.
 11. En lezzetli yemeklerini tadın.
 12. Rialto Pazarı’nı görün .

 

Dil Eğitimi Ve Program İçerikleri ;

Kurslar genel olarak haftalık saatler olarak hesaplanır ve öğrencilere o şekilde eğitimler verilir. Tamamen anadili İtalyanca olan eğitmenler tarafından eğitim gören öğrenciler;

 • Genel İtalyanca
 • Yoğun İtalyanca
 • Birebir İtalyanca
 • Akademik İtalyanca

Olacak şekilde hedeflerine göre eğitim alabilmektedirler. Yoğunluğu tamamen sizin belirleyeceğiniz haftada 15, 20 ve 30 saatlik ders programları sunulmaktadır. Ders içerikleri ise Okuma – Yazma – Konuşma ve Kelime bilgisine dayalıdır. Okullar öğrencilerin ders dışında yapacağı sosyal aktiviteler düzenleyerek kültür ve dili bir arada öğretmeyi hedefler.

İtalya’da Konaklama ;

Okullar genellikle öğrenciler 2 tip konaklama sunar bunlar, Yurt ve ev konaklamasıdır. Bu seçim tamamen öğrenciye ve yaşamak istediklerine kalmıştır. Eğer İtalya sokaklarında yürüyüp, kültürün içerisinde geçip, mekanları tanıyıp bir İtalyan gibi yaşamak istiyorsanız ‘’ Ev Konaklaması ‘’ tam size göre olacaktır. Fakat eğitim alan birçok öğrenci ile kaynaşıp, sosyalleşip kendi yeni ve farklı ortamınızı kurup ve daha çok öğrencilik hayatının tadını çıkartmak istiyorsanız ‘’ Yurt Konaklaması ‘’ tercih etmeni gerekecektir.

İtalya Vizesi ;

İtalya ‘’ Schengen ‘’ vizesine tabi bir ülkedir. 90 güne kadar Schengen vizesi ile gidip eğitimini alabilirsiniz fakat, 90 günden daha uzun süreli eğitime gidecekseniz eğer dil okulları için öğrenci vizesi almanız gerekecektir.

İtalya’da dünyanın en iyi 2. Sağlık sistemine sahip ülkesidir. İtalya’nın Ulusal Sağlık Hizmeti her şeyi kapsar ve İtalya’da yaşayan herkes bu sistemden yaralanabilir. O yüzden bu sağlık sigortasının yapılması zorunludur.

 

 

İlginizi çekebilir..

Eurocentres Toronto

Dil eğitimi sektöründe 72 yıllık deneyime sahip olan Eurocentres, 8 ülkede 17 şehre yayılmış bir okullar zinciri olarak dünyanın en köklü dil eğitimi kurumlarından biri ...