İRLANDA’YA GİDERKEN : DUBLIN

İRLANDA’YA GİDERKEN

DUBLIN

Dublin, yaklaşık 1,4 milyon nüfusu ile İrlanda’nın başkentidir. Tarihe tanıklık etmiş yapısı ile Anglo-Saxon mirasıyla hem ziyaretçilerine hem de sıcak yapısıyla öğrencilere kucak açmaktadır. Dublin , çok kültürlü yapısıyla birlikte sosyalleşmenin en rahat olduğu bir şehir olmasından dolayı; İngilizce öğrenmek isteyen öğrencilerin popüler destinasyonlarından biri olmuştur.Türkiye’ye uzaklığı uçakla 4,5 saat sürmektedir.

Yanınızda giderken alacağınız harçlığınızı mutlaka Türkiye’de Avustralya doları olarak yanınızda götürün. Eğer ilk 4 haftalık konaklama ücretini ödemişseniz yanınızda 1000-1500 EUR size ilk etapta yeterli olacaktır .

Giderken uluslararası uçuş kuralları gereği yanınızda götüreceğiniz el bagajında sıvı,likit ve yanıcı madde olmamasına dikkat edin. Valizinizi aldıktan sonra Pasaport kontrolünden geçeceksiniz. Daha sonrasında gümrük noktasına gelirken havalimanı görevlileri bagajlarınızı kontrol edebilir ve size seyahatinizle ilgili sorular sorabilir. Bu durumun genel bir prosedür olduğunu unutmadan görevliye yardımcı olmaya çalışınız. Unutmayın ki onlar sadece görevini yapıyorlar sizi bilerek seçmediler

HAVALİMANINDAN ŞEHRE TRANSFER

Havalimanından şehir merkezine gitmek için genelde öğrencilerin tercih ettiği 747 numaralı AirLink otobüsleri olacaktır.Havalimanı yaklaşık 10 km uzaklıktadır ve ortalama 20 dk sürmektedir. Diğer alternatif taksi olacaktır. Kalacağınız adres şehir merkezinde değilse taksi ile 25-40 EUR arasında bir ücret ödeyerek ulaşabilirsiniz.

747 numaralı otobüs her 20 dakikada bir havalimanından kalkış yapar. Ortalama 25 dk sürmektedir ve ücreti 6 EUR’dur.

SIM KART

İrlanda’ya vardığınız zaman en önemli konulardan biri ise telefon ve sim kart olacaktır. İrlanda’da sim kart için değişik alternatifleriniz olacaktır. Sim kartları havalimanında ya da şehir merkezinde birçok convenient store’lardan temin edebilirsiniz. Ortalama aylık 10-25 EUR olarak bir bütçe ayırabilirsiniz haberleşmeniz için.

BANKA HESABI VE TÜRKİYE’DEN HAVALE

İrlanda’da banka hesabı açmak maalesef Türkiye’deki kadar hızlı olmayacaktır. Dil okuluna başladıktan sonra okulunuzla görüşüp anlaşmalı olduğu bankada hesap açmaları için yazı yazmalarını söyleyebilirsiniz. Unutulmamalı ki bu işlemler zaman alacaktır . Öğrencilerin en çok tercih ettiği bankalar ise Bank of Ireland , Ulster Bank, AIB gibi finans kuruluşlarıdır.

Türkiye’de kullanmış olduğunuz vadesiz TL hesap kartı ile İrlanda’da para çekmeniz mümkün. Bunun için banka belli oranda sizden komisyon çekecektir. Aileniz size para gönderecekse Türkiye’deki hesabınıza TL yatırabilir ve siz İrelanda’da EUR olarak çekebilirsiniz .Eğer Türkiye’ye para gönderecekseniz ortalama her gönderi başına 20 ila 30 EUR bir komisyon ödeyebilirsiniz.

KONAKLAMA

Sizlere konaklama konusunda hatırlatmamız gereken şey Türkiye’den gitmeden mutlaka konaklama almanız olacaktır. Yoğunluğa göre konaklamasız gidilirse hemen konaklama bulmanız konusunda sorun yaşayabilirsiniz

İrlanda’da paylaşımlı ev kültürü çok yaygın olduğu için öğrenciler paylaşımlı evlerde oda bulabilir. Ortalama fiyatlar haftalık 130 ila 170 EUR arasında değişebilmektedir. Evin konumuna göre odanın büyüklüğüne göre fiyatlar değişebilmektedir. Şehir merkezine yakın evlerin kiraları daha yüksek olacaktır. Ancak bazı öğrenciler şehir merkezinde paylaşımlı oda tercihinde bulunabilir ve kirayı paylaşabilirler. Şehir merkezi ve merkeze yakın odaların haftalık kiraları ise 180 ila 300 EUR arası olabilir. Konaklama ararken aşağıda size belirteceğimiz hususlara dikkat ederseniz konaklama konusunda daha avantajlı olursunuz Bunun yanı sıra konaklama konusunda yurt tercihi de olabilir. Yurt ücretleri için de haftalık 180 EUR düşünebilirsiniz . Yurt konaklama için ortalama 500 EUR depozito ve 100 EUR konaklama kayıt ücretinin de olabileceği aklınızda olmalı.

  • Konaklama için birçok yer mülakat yapmaktadır .O yüzden İngilizce konuşmaya çalışın .
  • Kısa dönem için geldiğinizi ve daha uzun kalmak istediğinizi söyleyin.
  • Kaparo konusunda hassas olduklarını unutmayın
  • Sıcakkanlı olun
  • Kalış süreniz bitmeden en az 15 gün önce odanızı ilanlara koyun yoksa kaporanızı alamayabilirsiniz. Aslında kaporanızı odanıza gelecek kişiden alacağınızı unutmayın

Aşağıdaki ev bulma sitelerinden faydalanabilirsiniz.

Aşağıda paylaşımlı odalara ait resimlere bakabilirsiniz.

ULAŞIM

İrlanda’da ulaşım için birçok farklı seçenek vardır. Otobüs, bisiklet, tren, tramvay, şehirler arası hava yolu, şehirler arası otobüs, taksi ve bisiklet kullanabilirsiniz.

Uzun dönem gidecekseniz size Student Leap Card almanızı tavsiye ederiz. Dublin’de ulaşım kartının ismi Leap Card ve öğrenci Leap kartınızı aldıktan sonra ulaşım da biraz daha uyguna geliyor diyebiliriz. Pazartesinden itibaren 20€ harcadıktan sonra Pazar akşamına kadar para çekmemeye başlıyor. Örneğin, otobüsü her gün kullanıyorsunuz, giderken 2.60€ dönerken 2.40€ toplamda günlük 5€ kartınızdan düşüyor. Perşembe günü 20€’ye ulaştığınız için Cuma, Cumartesi, Pazar otobüse ücretsiz biniyorsunuz.

Bu da demek oluyor ki aylık 80 EUR gibi bir miktarı ulaşım için ayırmalısınız. Bunun yanı sıra Dublin Bus adlı uygulamayı indirseniz ulaşım konusunda size çok faydalı olacaktır.

ÇALIŞMA VE İŞ FIRSATLARI

İrlanda Hükümeti, 12 haftadan uzun süre kalacak öğrencilere ilk etapta 3 aylık vize vermektedir. Dolayısıyla uzun dönem İrlanda’da ikamet edecek olan öğrencilerin İrlanda’ya gittikten sonra vizelerini uzatmaları gerekmektedir.

İrlanda 25 hafta üzeri program alan öğrencilere haftalık 20 saatlik yasal çalışma imkanı sağlar. Saatlik ortalama 10 ile 12 EUR kazanabilirsiniz . Bu da sizin aylık yaşam masraflarınızı çıkarmanız anlamına gelir. İrlanda’ya gittikten sonra yapılması gereken en önemli şey çalışma iznine başvurmak olmalıdır. İrlanda Göçmenlik Kaydı ve GNIB (GARDA National Immigration Bureau)

İrlanda’ya geldiğinizde her uluslararası öğrencinin yaptığı gibi Garda Ulusal Göçmenlik Bürosuna şahsen kayıt yaptırılması gerekmektedir.Kayıt sonrasında GNIB oturma izni ve GNIB kartı verilmektedir. İlk olarak randevu alınması gereklidir.

Bu işlemler için ilk etapta randevu almanız gerekmektedir. Online randevu alabilmek için aşağıdaki linkten randevu alabilirsiniz. https://burghquayregistrationoffice.inis.gov.ie/Website/AMSREG/AMSRegWeb.nsf/AppSelect?OpenForm

Randevunuzu aldıktan sonra

  • Okulunuzdan kurs ücretini ödediğinizi ve miktarını gösteren belge.
  • Okulunuzdan İmmigration Ofisine yazılmış mektup. ( Mektubunuz her hafta en az 15 saatlik bir programa kayıtlı olduğunuzu ve okul saatlerinizi göstermelisiniz.)
  • Pasaportunuz.
  • 300 Euro : GNIB CARD ücreti. (Üzerinde bilgilerinizin olduğu kimlik kartı)

GNIB kart için ödeme ancak kredi kartı veya banka kartı ile yapılabilir.

İrlanda’da Kişisel Kamu Hizmeti Numarası (PPS Number) Nedir ve Nasıl Alınır?

Kişisel Kamu Servisi numarası (PPS – Personel Public Service) İrlanda’da sosyal yardımlar, kamu hizmet ve bilgilerine erişmeye yardımcı olan bir referans numarasıdır.

Bir PPS numarası tahsis etmeden önce, belirli bir işlem için gerekli olduğu kanıtlanmalıdır. Örneğin, bir işe başlayacaksanız, Gelir İdaresine kayıt için PPS numaranız gerekir. Fakat iş ararken buna ihtiyacınız yoktur ve işverenler alım sürecinde PPS numaranızın olup olmadığına bakmaz.

Devlet kurumları, Sosyal Koruma Bölümü, Gelir İdaresi ve Sağlık Hizmetleri Dairesi (HSE)’ndeki bireyleri tespit etmek için PPS numarasını kullanır. Bir PPS numarası kendisini bir veya iki harfin takip ettiği 7 rakamdan oluşur. PPS numarası ayrıca, Gelir ve Sosyal Sigortalar (RSI) sayısı olarak da bilinir.

PPS numarası almak için gerekli belgeler:

Avrupa Birliği vatandaşıysanız, Pasaport veya ulusal kimlik kartı

Avrupa Birliği vatandaşı değilseniz, Pasaport, Adresinizin kanıtı (isminize gelen fatura gibi)

 

Nasıl Başvurulur?

Sadece Sosyal Koruma Bölümü, Kişisel Kamu Hizmet Numarası (PPS numarası) sağlayabilir. Sosyal Koruma Bölümünün web sitesinde PPS numarası için gerekli sosyal refah yerel ofislerinin listesi yer almaktadır. Bazı ofisler randevu sistemiyle çalışmaktadır. Randevu gerekli olup olmadığını kontrol ederek başvurmalısınız.

İrlanda’da 25 haftalık Work& Study programına kayıt yaptırdığınızda 6 ay part-time, 2 ay full-time çalışma hakkına sahip oluyorsunuz. İrlanda’da part-time çalışma saati haftalık 20, full-time çalışma saati ise haftalık 40 olarak belirlenmiştir.

Çalışma sektörleriniz genel anlamda hizmet sektörü içerisinde olacaktır. Restoranlarda,kafelerde,otellerde ve hizmet sektörüne bağlı diğer işlerde çalışabilirsiniz. İrlanda’da iş bulabilmeniz için dil seviyenizin kendinizi ifade edecek kadar olması beklenir .Dil seviyeniz başlangıç seviyesinde ise genelde çok İngilizce gerektirmeyen işlerde başlama şansınız vardır.

İrlanda’da part-time yapabileceğiniz işler bebek-çocuk bakıcılığı, kasiyer-satış danışmanlığı, garsonluk, bulaşıkçılık ve ya temizlik işleri gibi sıralamak mümkün.


İrlanda’da Nasıl İş Bulabilirim

İrlanda’da iş ilanlarına şirketlerin kendi kariyer sayfasından ulaşabileceğiniz gibi aşağıdaki sitelerden de ulaşabilirsiniz.
– www.jobs.ie
– www.irishjobs.ie
– www.jobgalleries.com
– www.indeed.ie
– www.monster.ie
– www.gumtree.ie

Bu siteler İrlanda’da iş bulmak isteyenlerin en çok tercih ettiği sitelerdir.Bunun dışında özellikle öğrenciler sadece 1 sayfalık basit bir CV hazırlayıp, kapı kapı dolaşarak iş fırsatlarını kovalayabilirler. Başta Tesco, Lidl ve Aldi olmak üzere büyük marketlere CV’lerini bırakabilirler.

ARAÇ KULLANMAK VE EHLİYET GEÇERLİLİĞİ

Türkiye’den aldığınız sürücü ehliyeti, İrlanda’da ne yazık ki sadece 1 yıl geçerli. Bunun gerekçesi Türkiye’yle İrlanda arasında bir karayolu anlaşması olmamasına bağlanıyor. Ülkeye girişinizden 1 yıl sonra, ehliyete olduğu gibi sıfırdan başvurmanız gerekiyor.

ARAÇ SATIN ALMAK VE KİRALAMAK

Ehliyetiniz 1 yıl geçerli olduğu için araç kiralamada bir sorun olmayacaktır.

İrlanda’da otomobil alım satımı Türkiye’de olduğu gibi oldukça hareketli. Sıfır ve ikinci el otomobil konusunda oldukça geniş marka ve modellere ulaşabiliyorsunuz. Sıfır otomobil alımını markaların kendi Showroomlarından peşin ya da kredi kullanımı ile alabilirsiniz. İkinci el alım satımı için bizde olduğu gibi ilanların bulunduğu birçok web sitesini ya da otomobil alım satımı yapan galerilerin kendi web sitelerini kullanabilirsiniz. Bana göre en popüler alım satım siteleri DoneDeal ve Carzone. Bu sitelerden beğeninize ve de bütçenize uygun otomobil bulmanız çok kolay.

Kolay olmasına kolay, fiyatlarda uygun görünüyor ama otomobil alımında en büyük sıkıntı sigorta masrafları. Bu ülkede yeni olduğunuzu düşünürsek ve de ilk defa araç alımı yapacaksanız 4000 Euro’ya kadar çıkan sigorta ücretleri ile karşılaşma olaslığınız çok yüksek. Otomobillerin yaşı yükseldikçe sigorta ücretleri de artıyor. Bu ücretlere ehliyet tipiniz, yaşınız ve de ehliyete sahip olduğunuz yıl sayısı da etki ediyor. 1000 Euro’ya bulduğunuz eski model B sınıfı bir araç için size 4000 Euro sigorta ödemesi çıkarabiliyorlar. Sigorta ödemeleri her yıl hasarsızlık indirimi de alırsanız oldukça aşağılara iniyor.
Sigortanın yanı sıra diğer bir masraf ise bizde olduğu gibi burada da yıllık taşıt vergisi var. O da aracın motor hacmi ve yaşına göre değişkenlik göstermekte.

SAĞLIK VE HASTANELER

İrlanda sağlık sistemi: İrlanda’ya kısa dönem için gelenler tüm sağlık masraflarını kendileri karşılamak zorunda kalmaktadır. Uzun dönem gidenler zaten okul kayıtlarında zorunlu sağlık sigortası yaptırmaktadır. İrlanda’da bir sağlık merkezinde muayene ücreti 50-100 Euro arasındadır. Acilde ise 100 Euro üstü bir fiyat çıkmaktadır. Genel olarak ufak rahatsızlıklarda eczaneye gidip direk derdinizi söyleyip ilaç alabiliyorsunuz.Soğuk algınlığı vb. şeyler için hastaneye gitmenize gerek yok. Ayrıca reçeteli ilaç kullanıyorsanız lütfen yanınızda götürmeyi unutmayınız. Bunun dışında her ihtimale karşı aspirin c, tylolhot vb. bazı ilaçları yanınıza getirmenizi öneriyoruz.

İRLANDA KÜLTÜRÜ, YAŞAMI VE İNGİLİZCE

İrlanda insanları genel olarak sıcak ve nezaketlidir. Misafirperverlikleri ise başka bir pozitif özelliklerindendir.

Türkiye’de alışmış olduğunuz kültür ilk etapta alışma ve uyum konusunda zorlayabilir. İlk zamanlar çevrenizi ve insanları gözlemleyin. İnsanlar bankada, otobüs sırasında birbirine ve sırasına çok önem verecektir. Unutmayın ki dilini ve kültürüne yabancı olduğunuz bir yerde uzun süre kalacaksınız ve yaşadığınız yere ne kadar erken adapte olursanız dili ve kültürünü o kadar erken öğrenirsiniz. İnsanlara saygılı olmanız gerekir. Otobüse bindiğiniz zaman ya da yolda yürürken hiç tanımadığınız insanlar size selam verirken şaşırmayın . Bankada, markette, benzin istasyonunda ve neredeyse her yerde insanlar birbirine selam verip günlerini sorarlar. Buna alışmanız gerekli. İngilizcenizin iyi olmadığından dolayı konuşmaktan çekinmeyin. Çünkü insanlar sizin buraya dil öğrenmeye geldiğinizi biliyorlar ve sizi anlamaya çalışacaklardır. Araba kullanırken ya da herhangi bir yerde polis ile karşılaşırsanız ona yardımcı olmaya çalışın. Eğer zor bir durumda olursanız polis size her şekilde yardımcı olmaya çalışacaktır.

ALIŞVERİŞ

İrlanda’da birçok zincir ve lokal market bulunmaktadır. Bütçenize ve indirimlere göre alışverişlerinizi yapabilirsiniz.

 

İlginizi çekebilir..

MEKSİKA’DAN WORK AND TRAVEL 2021 VİZESİ

Amerika Birleşik Devletleri Dışişleri Bakanlığı ve Meksika Başkonsolosluğunun özel çalışması sonucu Türk öğrencilere 2021 Work and Travel için Meksika’dan vizeye başvurma imkanı tanınmıştır. Meksika çok ...