İrlanda Work & Study

C:\Users\ASUS-User\AppData\Local\Microsoft\Windows\INetCache\Content.Word\91031754-ireland-sketch-doodles-hand-drawn-irish-elements-set-with-flag-and-map-of-ireland-celtic-cross-castl.jpg

Work & Study İrlanda

İrlanda Work and Study programı, öğrencilere İrlanda da dil eğitimi alırken aynı zamanda çalışma imkanı sunan bir eğitim programdır. İrlanda hükümeti Work and Study programı kapsamında 25 hafta ve üzerinde eğitim alan öğrencilere yasal çalışma izni sağlamaktadır.

Öğrenciler Work and Travel ile İrlanda’da dil eğitimi alırken aynı zamanda çalışarak masraflarını karşılamaktadırlar. Çalışmanın diğer bir avantajı da öğrenciler hem günlük hayatta daha aktif olarak dil becerilerini geliştirirken hem de ülkenin kültürünü yakından tanıma imkanına sahip olurlar.

Neden İrlanda ?

İrlanda Avrupa’da İngiltere’den sonra İngilizce konuşulan en büyük ülkedir. Tarihi dokusu, onlarca kalesi, eşsiz doğası, özgün mimarisi, eğlenceli pub kültürü, yüzlerce festivali ve sıcakkanlı insanları ile birlikte gezilip görülmesi, deneyimlenmesi gereken muhteşem bir ülkedir.

Her yıl farklı milletlerden yüzbinlerce öğrenci İngilizce eğitim almak için İrlanda’yı tercih etmektedir. Anadilin İngilizce olması, zengin bir kültüre sahip olması, refah seviyesi yüksek olması, sıcakkanlı insanları, çalışma izni ve bir çok iş imkanı sunması en önemli tercih nedenlerindendir.

C:\Users\ASUS-User\AppData\Local\Microsoft\Windows\INetCache\Content.Word\91031754-ireland-sketch-doodles-hand-drawn-irish-elements-set-with-flag-and-map-of-ireland-celtic-cross-castl.jpg

Work and Study Şartları Nelerdir, Kimler katılabilir ?

İrlanda’da Work and study programı için en az 25 hafta İngilizce programına kayıt olma şartı vardır.

Herhangi bir dil seviyesi istenmemektedir.

Daha çok gençlere yönelik bir program olduğundan 21-30 yaş aralığında yeni mezun ve İngilizce öğrenme gereksiniminde bulunan, eğitim ve yaşam maliyetlerini karşılayabilecek kişiler başvuru yapabilir.

Programın belirli bir başlangıç dönemi yoktur. Öğrenciler yıl içerisinde istediği bir Pazartesi günü eğitimlerine başlayabilirler.

Okula gitmeye başladığı anda çalışma izinleri başlar. Haftada 20 saat (Part time) olan çalışma izni, İrlanda’nın kendi tatil zamanlarında yaz dönemi Mayıs-Haziran-Temmuz-Ağustos ve kış dönemi Aralık–Ocak aylarında ise haftada 40 saat (full time) çalışma izni verilir.

C:\Users\ASUS-User\AppData\Local\Microsoft\Windows\INetCache\Content.Word\1229-trav-reader-GettyImages-527902804.jpg

Work and Study Vize Başvurusu ve Süreçleri

Vize başvuru ücreti 92 Euro’dur. Vize başvurusu kurs başlangıç tarihinizden en az 2 ay önce yapılmalıdır.

İrlanda vize başvuruları, aracı kurum olan VFS Global üzerinden yapılır. VFS Global’in İstanbul, Ankara, İzmir ve Gaziantep ofislerinin birinden sadece belge teslimi ile yapılabilmektedir. Bu nedenle vize dosyanızın çok iyi hazırlanması gerekmektedir.

25 hafta eğitim alan öğrenciler için ilk etapta 3 aylık ve sonrasında 5 ay olmak üzere toplamda 8 aylık vize verilmektedir. Öğrenciler program sonunda maximum 2 defa daha vizeyi uzatma ve toplamda 2 yıl kalabilme hakkına sahiptirler.

İrlanda’da Çalışma İzni Nasıl Alınır?

Öğrencilerin ilk olarak İrlanda’da çalışma izni için GNIB kartına başvuru yapmaları gerekmektedir. Bu kart başvurusu için göçmenlik bürosu GARDA’nın web sitesinden online olarak randevu alınır. GARDA randevusu online olarak İrlanda’ya gitmeden önce de alınabilir. GNIB kart başvuru ücreti 300 Euro’dur.

GARDA merkezine evraklarınız ile randevu günü ve saati gidip başvurumuzu yaparken yanınızda mutlaka bir kredi kartı olmalıdır. 300 Euro olan başvuru ücreti için nakit kabul edilmemektedir sadece kredi kartı ile ödeme alınmaktadır. Bu başvurudan sonra alınacak GNIB kart haricinde bir de PPS (Personal Public Service Number) alınmalıdır. PPS bir sosyal hizmetler numarasıdır ve vergi kaydı için mutlaka alınması gerekmektedir. PPS kart ücreti 100 Euro’dur. PPS kartı başvuru sahibinin adresine kargo ile gönderilmektedir.

İş İmkanları ve iş Bulma Süreci

İrlanda iş olanakları bakımından birçok imkana sahiptir. Öğrencilerin çalışma alanlarının başında hizmet sektörü gelmektedir. Part time olarak daha çok restoran, kafe, market,otel ve mağazalarda çalışmaktadırlar. Öğrencilerin iş bulma süreçleri genellikle İngilizce seviyelerine göre değişmektedir.

İrlanda Dünya’nın önde gelen teknoloji firmaların Avrupa merkezi olarak bilinmektedir. İrlanda’da bulunan Facebook, Google, Apple, Linkedin, Twitter, Amazon.com, Oracle, PayPal gibi özellikle teknoloji alanında öncü pek çok firma sayesinde, bu alanda kariyer yapmak isteyen öğrenciler için önemli bir fırsat olacaktır.

Öğrenciler bulundukları şehirdeki işyerleri ile görüşerek, gazete, internet ve okul ilan panolarındaki ilanlarını takip ederek iş başvurusunda bulanabilirler. Hizmet sektörünün dışında kendi mesleklerine yönelik işlerde de çalışabilirler.

Öğrenciler yüksek sezonda Haziran, Temmuz, Ağustos aylarında haftada 40 saat, diğer aylarda haftada 20 saat çalışarak aylık ortalama 1000 – 2500 Euro arasında kazanç sağlamaktadırlar. İrlanda’da asgari saat ücreti 11 Euro’dur ve her yıl artmaktadır.

Başkent Dublin öğrencilerin en çok tercih ettiği şehirdir. Büyük bir şehir olması ve iş imkanlarının fazla olması en önemli tercih sebeplerindendir.

Danışmanlık hizmetlerimiz nelerdir ?

Work and study programlarımıza kayıt olan öğrencilerimize ücretsiz olarak sunduğumuz danışmanlık hizmetlerimiz ;

-Uygun okul ve program seçimi, okul kaydınızın yapılması,

-Vize danışmanlığı

-Konaklama ayarlanması

-Ekonomik uçak bileti temini konusunda yardım

-İrlanda Oryantasyonu

-Yero online İngilizce dersleri

-7/24 acil çağrı hattımız

Hemen Arayın
E-Posta Gönderin