İRLANDA WORK AND STUDY PROGRAMI: İş bulma, sağlık sigortası, İrlanda’da yaşam hakkında her şey!

Eğitime katıldığınız ilk gün, okul tarafından seviye tespit sınavına alınarak, seviyenize uygun sınıfa yerleştirilirsiniz. Dersler hafta içi 9:30-13:00 arasında verilir. Hafta içi ders sonrası ve hafta sonları çalışabilir ya da okulun etkinliklerine katılabilirsiniz. Kişiden kişiye değişiklik göstermekle birlikte ortalama 1-1,5 aylık süreçte 1 kur atlamış olursunuz. Çalıştığımız okullar belirli bir akredite puanının üzerinde olduğundan dolayı, okullarımızda her milletten öğrenci vardır ve öğrenci sınıf dağılımına dikkat edilir. Ortalama 25 haftalık eğitim maliyetleri 2000 Euro ile 5000 Euro arasındadır. 2 hafta ile 33 hafta arasında istediğiniz süre ile dil eğitimine katılabilirsiniz. 33 hafta üzerinde bir dil eğitimi almak isterseniz eğer programınızı 2 kez daha uzatma şansınız vardır. Yani toplamda 99 hafta İrlanda’da bulunabilirsiniz.

-Eğitim alırken konaklamamı nerede sağlayacağım?

Okulun öğrencilerine sunmuş olduğu konaklama seçenekleri aile yanı ve yurt konaklamalarıdır. Aile yanı konaklamalarda genellikle sabah kahvaltınız ve akşam yemeğiniz dahildir. Bu yüzden aile yanı konaklamalarda mutfak kullanımı yasaktır. Konaklamalar şehir merkezine 25-50 dk mesafededir. Yurt konaklamalarında ise yemek opsiyonu yoktur. Yurtlarda bulunan ortak kullanımlı mutfaklarda yemeğinizi kendiniz yapabilirsiniz. Okuldan temin edeceğiniz konaklamalar maliyet anlamında, sizin bulacağınız konaklama opsiyonlarından daha pahalıdır. Bu yüzden ilk gidişte sorun yaşamamak ve adaptasyon süreci için kısa bir dönem okulun sunduğu konaklamada sağlayıp, kalan süreler için çok daha uyguna kendinizin konaklama ayarlamasını öneririz. Konaklama bulabileceğiniz bazı siteler mevcuttur. Bunlar; daft.ie , rent.ie , gumtree.ie yada facebooktan dublin rent a room sayfalarıdır. Ulaşım için 5 Euro karşılığı Leap kart almanız gerekmektedir.

 

-İrlanda’da çalışma izni hangi şartlarda verilir?

İrlanda’da sunulan Work and study programına dahil olmak ve çalışma izni alabilmek için İrlanda’nın herhangi bir şehrinde minimum 25 hafta dil eğitimine dahil olmanız şarttır. Yasal çalışma izninizi İrlanda’nın Garda dediğimiz polis merkezlerine başvurarak elde edebilirsiniz. Bunun bedeli 300 Euro’dur ve kredi kartıyla ödeme yapılır. Garda çok küçük bir ofis ve çalışan sayısı az olduğundan dolayı randevu alarak işlemleriniz yürütmeniz gerekiyor. Randevunuzu İrlanda’ya gitmeden önce almanızı tavsiye ediyoruz. Gerekli belgelerinizle ilgili okul yardımcı olmaktadır. Başvurunuzdan sonra yasal çalışma izninizi ve oturum hakkınızı elde etmiş olacaksınız.

– Kaç saat çalışma izni var?

25 hafta eğitim süresince part time haftada 20 saat yasal olarak çalışma izniniz vardır. Eğitiminizi tamamladıktan sonraki 8 hafta tatil süresince ise full time  haftada 40 saat çalışma izniniz vardır.

-Hangi tarz işlerde çalışabilirsiniz?

Garsonluk,baristalık,mutfak çalışanı,otel görevlisi gibi hizmet sektörlerinde çalışabilirsiniz.

-Saatlik ne kadar ücret alabilirsiniz?

Yaptığınız ise bağlı olarak saat ortalaa 10-10,5 Euro kazanç sağlayabilirsiniz.

-İrlanda’da sağlık sistemi nasıldır?

Vize kısmında sağlık sigortası yaptırmanız gerekmektedir. Fakat İrlanda’da sigortanız olmasına rağmen muayene ücreti 60 Euro’dur ve bu tutar ülkenin kendi vatandaşlarından da alınır. Acil servisin muayene ücreti ise 100 Euro’dur. Kullandığınız daimi bir ilaç, kronik bir rahatsızlığınız var ise Türkiye’den gitmeden önce ilaçlarınızı yanınızda götürmenizi tavsiye ederiz. İrlanda’da eczaneler akşam 18:00-19:00 gibi kapanmaktadır. Türkiye’deki gibi nöbetçi eczaneler vardır fakat bunlarda 23:00 te kapanır.

-Sosyal hayat nasıl?

Bildiğimiz sporların yanı sıra İrlanda’nın en ünlü sporu Hurling’dir. İrlanda’ya gitmişken Hurling maçlarını izlemeyi unutmayın. Ek olarak fish and chips ve İrlanda’nın meşhur steaklerinden yemenizi tavsiye ederiz. 10-15 euro’ya güzel bir steak yiyebilirsiniz. Ayrıca kıyafet ve ev tekstili üzerine alışveriş yapabileceğiniz en uygun yer Penneys’tir. Yiyecek ve içecek için ise LIDL,ALDI ve TESCO’dur.

-İrlanda vizesi için vize profiliniz önemli mi?

Evet önemlidir. Özellikle yeni mezun öğrencilerin tercih ettiği bir programdır. Yeni mezun yada mezuniyetten sonra maksimum 9-10 ay işsiz kalmış olmak gerekir. Okul dondurmak isteyen öğrencilerin ise bölümlerine dikkat edilir. İngilizce gerekliliği olan bir bölüm olması gerekir.

 

Hemen Arayın
E-Posta Gönderin