İNGİLTERE DİL OKULLARI, MALİYETLER, ULAŞIM, ALIŞVERİŞ VE İNGİLTERE‘YE ÖZGÜ HER ŞEY!

Öncelikle İngiltere Birleşik Krallığı’na seyahat etmek isteyen Umuma Mahsus Pasaport, Hizmet Pasaportu ve Hususi Pasaport hamili Türkiye Cumhuriyeti vatandaşları İngiltere’ye giriş yapmak için İngiltere vizesi başvurusunda bulunmak zorundadır. İngiltere’ye seyahat etmek isteyen Türkiye Cumhuriyeti vatandaşları, İngiltere vizesi başvurularını İngiltere Konsolosluğu, İngiltere Büyükelçiliği, İngiltere Konsolosluğu tarafından yetkilendirilmiş kurumlar ve Turizm/Seyahat Acentelerine yapabilirlirsiniz.

Dil eğitime gidebileceğiniz birçok okul bulunmaktadır. Şehir tercihlerini yaparken nelere dikkat etmelisiniz? Beklentilerinize göre YERO danışmanları olarak sizi her zaman yönlendiriyoruz. Burada önemli olan nelerden hoşlandığınızı, nasıl bir şehirde eğitim almak istediğinizi belirlemek. Örnek verecek olursak yaz tatili havasında geçmesini istediğiniz bir eğitim düşünüyorsanız, İngiltere’nin güney kesimlerini tercih edebilirsiniz, Brighton, Worthing ve Bournemouth gibi. Anlaşmalı olduğumuz pek çok kaliteli dil okulu bulunmaktadır. Bunların başında Kaplan, Oxford International, CES, LSI gibi.

Genel anlamda kapalı bir havaya sahip olan İngiltere yılın birçok zamanını yağmurlu geçirir. Yağmur sıklığı kuzeye ve güneye göre değişmekle birlikte yine mevsime göre de değişiklik gösterir. Kuzey kesimleri daha soğuk, güney kısmı ise daha ılımandır; biz size yağmur çizmenizi ve şemsiyenizi unutmamanızı öneririz.

Şehir seçiminiz Londra ise eğitiminizin diğer şehirlere nazaran daha masraflı olacağını belirtmek gerekir. Londra kadar pahalı olmasın ama Londra’yı rahatlıkla gezme şansım olsun diyorsanız yakın yerleri tercih edebilirsiniz. Örneğin; Brighton (45 dakika trenle), Cambridge ve Oxford gibi (1 saat trenle).

Genel olarak okullarda; genel İngilizce, yoğun İngilizce ve iş İngilizcesi gibi programlar mevcuttur. Talebinize, sürenize ve hedefinize göre bu ders sürelerini belirleyebiliriz. İş İngilizcesi ve sınav hazırlık programlarını tercih etmek isterseniz eğer belirli seviyelerde İngilizce seviyesine sahip olmanız gerekir. Eğer İngilizce bilginiz yeterli değilse öncesinde genel İngilizcem derslerine katılabilirsiniz.

Öğrencilerin en çok tercih ettiği program ise genel İngilizcedir, haftada 20 ders saatidir. Yoğun, yarı yoğun programlar ise 24-30 saat şeklindedir.

İngiltere her ne kadar pound kullansa da yine de uygun fiyatlı dil okullarına gitmek mümkündür. Örnek verecek olursak yaz ayını değerlendirmek isteyen bir öğrenci; 8 hafta eğitim ve 8 hafta aile yanı konaklamalı, 3 öğün yemeği dahil yaklaşık 20 bin TL’ye mal edebilir.

 

 

Konaklamalar:

Dil okulu konaklamaları genel olarak iki tiptir diyebiliriz. Her okulun aile yanı ve yurt konaklama seçeneği mevcuttur.

 Aile yanı İngiltere’de en çok tercih ettiğimiz konaklama türüdür, bunun en büyük sebeplerinden biri maliyet açısından daha uygun olmasıdır. Bununla birlikte yine aile ile kahvaltı ve akşam yemeği yeme şansınız olur; böylelikle sohbet etme ve kültürlerini daha yakından tanıma gibi şanslarınız.

 Yurt konaklamalarında ise yemek bulunmaz ama ortak mutfaklarda alışveriş yapıp kendi yemeğinizi kendiniz yapabilirsiniz. Yurtların avantajı ise okullara ailelere göre daha yakın olmasıdır.

İngiltere’de şehir içi ulaşım ve şehirlerarası ulaşım oldukça geniş bir ağa sahiptir. Demir yolu birçok Avrupa ülkesinde olduğu gibi İngiltere’de de yaygın olarak kullanılmaktadır. Ayrıca şehirlerarası ulaşımın en hızlı yolu tren ile seyahat etmektir. National Rail web sitesi üzerinden güncel fiyatlara ve sefer tarifesine ulaşabilirsiniz. Ek olarak cep telefonunuza indireceğiniz uygulamalar da işinizi kolaylaştıracaktır.Trenler en popüler ve hızlı ulaşım şekli olduğu için maliyeti de daha yüksektir. Ancak erken tarihlerde daha uygun bilet bulma imkanı yakalayabilirsiniz.

Şehirlerarası ulaşımda ikinci seçenek otobüs ile ulaşım yani “National Express” yaygın bir alternatiftir. Süre olarak daha uzun yol gitmiş olursunuz ancak maliyetler trene göre daha ekonomiktir. National Express web sitesi üzerinden fiyatlara ve güncel sefer listesine ulaşabilirsiniz.National Express otobüsleri şehirler arası ulaşımın yanı sıra hava alanlarından şehir merkezine ulaşımda da yaygın olarak kullanılır.İngiltere’de uçak ile başka şehirlere ulaşım da mümkündür. Uçak ile seyahat genellikle uzak şehirlere gitmek daha konforlu bir ulaşım yoludur.

Birçok büyük şehirde havaalanı bulunmaktadır. Ama en çok tercih edilen Londra Heathrow’dur. Hem merkezidir hem de çok sayıda uçuş gerçekleşir. Havaalanından şehir merkezine metro ya da otobüsle ulaşabilirsiniz. Havaalanının direct içinde metro durağı vardır. İlk binerken kartınızı basıyorsunuz birde inerken, böylelikle gitmiş olduğunuz mesafeye göre bir ücretlendirme yapar.

Yemek denilince ise akla İngiltere‘ye özgü tatmadan dönmemeniz gereken şeylerin başında fish and chips geliyor. Kendilerine has sunumu ve soslarıyla mutlaka denemelisiniz yine ünlü kahvecileri Costa’yı da unutmamak gerekir. Her köşe başında bulabilirsiniz, hatta market içlerinde bile. Diğer ünlü kahvelere göre fiyatı da daha uygundur. Ünlü English breakfastı unutmak olmaz, bizim damak zevkimize çok uygun olmasa da yine de denenebilir.

Alışveriş konusu da oldukça önemli, gitmişken oralara hediyelik bir şeyler almadan dönmek olmaz. Uyguna mal etmek isterseniz içinde her şeyi bulabileceğin ve hemen hemen her büyük şehirde bulunan Primark’ı mutlaka ziyaret edin. Uyguna hediyelik bir şeyler bulabileceğiniz gibi orada ihtiyacınız ev eşyasından, giyime kadar her türlü ürünü bulabilirsiniz. Yine Amerika’da ünlü Tj Maxx gibi birçok markalı ürünün geçmiş sezon mallarını satan  Tk Maxx ‘e bakabilirsiniz. Marks and Spencer mağazaları da İngiltere’de oldukça yaygındır, bizdeki gibi pahalı değildir ve sadece giyim üstüne de değildir, günlük market alışverişinizi de buradan yapabilirsiniz.

 

İlginizi çekebilir..

Linguatime Yurtdışı Dil Okulları - Bilimevi Yurtdışı Eğitim

LİNGUATİME

LİNGUATİME 1998 yılında kurulmuş okul Sliema’nın en popüler caddesi Tower Road üzerinde, sahil kenarında bulunmaktadır. Malta’ın eğlence merkezi Paceville otobüs ile 7 dakika mesafesindedir. Okulun ...