Fikretcan Uyar (Wisconsin)

Fikretcan Uyar – Gazi Üniversitesi Ankara

Merhaba arkadaşlar. Geçtiğimiz yaz YERO’nun öğrencisi olarak Work and Travel programına katıldım. ABD’nin Wisconsin eyaletindeki Noah’s Ark Waterpark’ta cankurtaran olarak çalıştım.Bu yazıyı size WAT hakkında bir fikir vermek,size biraz cesaret katmak ve güzel bir deneyim elde etmenizde rol oynamak için yazıyorum. Umarım bir yararı dokunur.

YERO ile bir arkadaşım vasıtası ile tanıştım. Ona WAT yapmak istediğimi söylediğimde bana önayak olup beni buraya getirdi. Gitmeyi çok istiyordum hatta ön kayıt ücretimi de kendim vermiştim. Tabii sonraki kısmı aileye aitti J Ben biraz geç başvurdum, Ocak ayının 3’üydü ama 2 gün içinde tüm hızımla gerekli evrakları hazırlayıp şirkete sundum. Hayran kalmışlardı J ve ardından zaman su gibi aktı. İş görüşmesi, vize, uçak biletleri vs… derken kendimi bir anda Chicago O’Hare Airport’ta buldum J Ardından-eğer o bölgeye giderseniz adını sık sık duyacağınız taksici-David Piencak (Facebook’tan ulaşabilirsiniz) bizi Wisconsin Dells’e iş yerimizin bulunduğu yere götürdü. 4 kişiydik, 75 dolar aldı kişi başı. Tabii Amtrak Train veya Greyhound Bus’larla da ulaşım sağlayabilirsiniz. İnanın kolay işler bunlar.

Wisconsin Dells dediğimiz yer Wisconsin eyaletine bağlı çok şirin bir şehir. Biz bu şehrin Lake Delton kasabasında bulunduk. Tahmin ettiğiniz üzere bu kasaba adını masmavi, pırıl pırıl Delton Gölü’nden almaktadır. Burası yazın adeta bir karnaval alanı gibi, çok canlı. Su parkları, eğlence merkezleri,b ot turları… say say bitmez. Zaten gittiğinizde Entertainment Card’ınızı edinin. İlk pay check(maaş)’inizi almanız gerekiyor bu arada. Prosedürü gidince anlarsınız zaten, kartı alması çok kolay. Bu kartı aldıktan sonra karşınıza yaklaşık 50 tane eğlence merkezi gelecek.7D Cinema’dan, 360 derece dönen Roller Coaster’lara kadar ne ararsanız bulacaksınız. Day-off(çalışmadığınız, izinli olduğunuz günler)’larınız muhteşem geçecek bir aksilik olmazsa. Kıyafet alışverişi yapmak isterseniz Tanger Outlet var hemen yakınınızda.Walmart var. Walmart’ı genelde yiyecek alışverişlerinde kullandık. Ama içinde ne ararsanız var ve hem de çok ucuz. Her şeyin 1 dolar olduğu Dolar Tree var hemen Walmart’ın yanında. İşinize yarayan araç-gereçleri(konserve açacağı,tabak vs..) ucuza bulacaksınız. Anlayacağınız her şey elinizin altında. Tabii bisiklet kiralamayı unutmayın.

Hep eğlenceden bahsettik, gelelim şimdi iş konusuna J Parkta cankurtaran olmak o kadar kolay değil açıkçası. İlk üç gün “training” ler var. Bu üç günde cankurtaranlık hakkında teorik ve pratik bilgiler alacaksınız. Üç günün sonunda teorik ve pratik olmak üzere iki sınavınız olacak. Geçtiğiniz takdirde elinize “Schedule” verecekler, ne zaman başlayacağınızı gösteren çizelge. Artık cankurtaransınız. Unutmadan iki çeşit cankurtaranlık var “deep” ve “shallow”. Deep guard olursanız shallow guard’ların çalıştığı yerlere ek olarak dalga havuzunda ve shallow’ların çalışamayacağı “spot” larda çalışacaksınız. Bazı günler kavurucu sıcakların altında çalışacaksınız, bazı günler donacaksınız. Ama emin olun bu şartlara dayandığınız takdirde yaşamla ilgili bir çok şeyi anlayacaksınız. For example, paranın kolay kazanılmadığı J Karamsar olmayın sakın. Çok güzel çalışma ortamı var. Bahsettiğim sıcak ve soğuk günler her gün değil. Alışacaksınız ve alıştığınız anda da artık sizi kimse tutamaz. Dünyanın sahibi gibi bile hissedebilirsiniz bu özgüvenle kendinizi J Diğer departmanlarda “Food and Beverage Service” ve “Park Service” te işe başlarken herhangi bir sınava tabii tutulmayacaksınız. Bütün departmanlarda ortak bir şey var, eğer iyi para kazanmak istiyorsanız, işinize bağlı kalıp onu hakkıyla yapmak zorundasınız. Çünkü menajerleriniz ceza puanı tutuyor. Sıkıntı yaşamayın diye söylüyorum. Haberiniz olsun. İşinizi iyi yaptığınız anda da hakkınızı fazlasıyla veriyorlar merak etmeyin. Çok sistemli adamlar. Unutmadan paranızı debit card’a yatırıyorlar. Bankamatik kartı bir nevi. Alışveriş de yapabiliyorsunuz, para da çekebiliyorsunuz. Ama eksiye düşmeyin sakın. Bu arada Noah’s Ark, çalışanları için her pazartesi bir aktivite düzenliyor. Partiler,şovlar vs..

Evet. Şimdi geliyoruz gezi kısmına. Eğri oturup doğru konuşalım. Hepimiz ABD’yi imkanımız olduğunca görmeye, gezmeye gidiyoruz. İş kısmı sadece bu konuda bir araçtı. Temel hedefimiz gezmek ve İngilizce’yi pekiştirmekti. (Çoğu kişinin tabii bazıları sadece para kazanıp döneyim mantığındaydı orası ayrı.) Arkadaşlar yakınlarınızda Madison ve Milwaukee var. Bu şehirler Wisconsin eyaletine ait. Bir de Illinois eyaleti var Wisconsin’in güney komşusu ve orada da rüya şehir Chicago var J Biz araba kiraladık ve bir day-off’umuzda Milwaukee’ye diğer day-off’umuzda da Chicago’ya gittik. İlla işin bitmesini beklemeyin gezmek için. Şöyle de bir şey söyleyeyim tur satın alacaksınız çoğunuz. Erkenden almaya çalışın. Biz çok geçe bıraktık az kalsın turumuz olmayacaktı ama alabildik son anda. Doğu turu satın aldık New York’tan başladık sırasıyla Philadelphia (gezemedik, sadece 1 saat mola verdik orada), Washington D.C, Niagara Falls ve Boston’a gittik. Bu turları genelde Çinliler yapıyor. Çince’nize de katkısı olacaktır. J Fiyatı çok uygun ama. 2 al 2 bedava kampanyası vardı 195 dolara geldi kişi başı. Konaklama da içinde. Konaklanan oteller de Hilton, Sheraton veya onların ayarında oteller. Bu tur kapsamında ABD’nin önemli yerlerini görmüş olduk böylece. Sırada batı var artık.

Bu program bize neler kattı? Bu programın size katacağı çok şey var arkadaşlar. Yeter ki bu programı neden yaptığınıza dair fikriniz olsun. Yani amaçlarınızı belirleyin. Bireysel konuşursak, benim iyi bir İngilizce altyapım vardı. Yalnız Türkiye’de İngilizce konuşamıyordum haliyle. Köreliyordu. Çok iyi bir pratik oldu benim açımdan. Sizde de öyle olacaktır. Ayrıca gittiğimiz yerde çok Türk vardı. Şirket bunu belirtiyor zaten size. Siz mümkün olduğu kadar yabancılarla muhabbet etmeye onlarla arkadaşlık kurmaya çalışın eğer amacınız İngilizce’yi pekiştirmekse. Ben bu doğrultudan yola çıktım ve çok güzel arkadaşlıklarım oldu. (Tabii ki Türklerden de çok güzel arkadaşlıklarım oldu.) Şu an dünyanın neredeyse her yerinde iletişim halinde bulunduğum dostlarım var. İnanın çok güzel bir duygu. Onlarla sosyal medyadan sohbet edebiliyorum ve İngilizce’yi hala sıcak tutabiliyorum. Bir başka kazandırdığı şey de bu programın, size hayatta tek başınıza ayakta durmayı öğretmesi. Çünkü ne anneniz ne babanız ne de akrabanız var orada. Sorunlarınızı kendiniz çözmeyi öğreniyorsunuz; yemeğinizi, çamaşırınızı vs. hep kendiniz halletmek durumundasınız. 3 ayı tamamladığınızda ise yaşamsal sorumluluklarını bilen, özgüveni yerinde güzel bir insan olarak ülkenize dönüyorsunuz.

Arkadaşlar benden bu kadar. Umarım aklınızdaki sorulara yanıt vererek WAT konusunda aydınlatabilmişimdir sizi. Aklınıza takılan sorular olursa mail adresimden, olmadı YERO ile bağlantıya geçerek ulaşabilirsiniz bana. Şimdiden hepinize iyi bir yaz dönemi dilerim.Umarım istediğiniz şekilde sonuçlanır programınız. Sevgilerle.

Hemen Arayın
E-Posta Gönderin