CAPE TOWN

Şehir Genel:

-Afrika kıtasının en güneyinde bulunan, dünyanın çok kültürlü kentlerinin başında sayabileceğimiz, 433.688 kişilik nüfusuyla ufak bir metropol olan, Afrika kıtasındaki en gelişmiş birkaç şehir arasında gösterilen Cape Town, yönetim yapısı itibariyle çok başkentli bir yapıda olan Güney Afrika Cumhuriyeti’nin 3 başkentinden biridir.

-Ülkenin güneybatısında, Atlantik Okyanusu’na komşu olan Cape Town tipik bir Akdeniz İklimi karakteristiği taşır. Hava her zaman ılımandır. Yine de kış aylarında Atlantik Okyanusu’nun getirdiği soğuk hava dalgasıyla epey yağış alıp karayel etkisi altına girse de şehirde kış aylarında ortalama sıcaklık 7-17 derece arasında seyretmektedir. Afrika’nın en ılıman iklimine sahip olsa da bölge, buharlaşmanın çok oluşu sebebiyle zaman zaman kuraklık yaşamaktadır.

-Ülkenin diğer şehirleri düşünüldüğünde gerek sosyal yapı gerek coğrafi özellikleri bakımından ülkemizde İzmir ile bağdaştırılabilecek Cape Town, sıkça söz edilen güvenlik sorununa rağmen sadece ülkenin değil, tüm Afrika kıtasının en turistik noktalarından biridir. Sosyal sınıf ayrımının Türkiye’ye kıyasla daha keskin hissedilebileceği Cape Town’da güvenlik sorunu yaşanabilecek yerler alt gelir sınıfına ait teneke mahalleler olup, ticaret hayatının ve turistik işleyişin yoğun olarak yaşandığı şehrin geri kalan bölümünde suç oranı kimi Avrupa ülkelerinden daha düşük seviyededir.

-Dünya’nın dört bir yanından insan grubunun yaşadığı bu kent, esas olarak bir ticaret kentidir.

 

-Cape Town’da G.Afrika Cumhuriyeti’nin resmi para birimi Rand kullanılır. 1$ yaklaşık 18,45 Rand eder.

-Cape Town’a İstanbul’dan uçak seyahati ile ulaşım yaklaşık 11-12 saat aralığında sürer.

-Cape Town’da Türkiye konumuna kıyasla yerel saat 1 saat geriden gelmektedir.

-Cape Town’da priz tipi farklıdır. Yanınızda dönüştürücü bir adaptör götürmeyi düşünebilirsiniz. Trafik bizdekinin aksine soldan akar. Araba kullanacakların bu hususa dikkat etmesi gerekir. Şehrin coğrafi konumu her mevsim havanın sıcak olduğu gibi bir yanılgı yaratmamalıdır. Serin havalar için yanınıza kalın birkaç parça giysi almakta fayda vardır.

-Şehir içi toplu taşıma konusunda Cape Town beklentileri karşılayan bir kent değildir. Mesafeler birbirine uzaktır ve ana otobüs hatları şehrin her noktasından bağlantı imkânı sunmamaktadır. Bu açığı banliyö hattı kapatmaktadır. Ana hat üzerinde ulaşım sağlamak için bir alternatif olarak düşünülebilir. Uber gibi seçenekler çok yaygın ve fiyatları uygun olsa da kıyı hattı üzerinde yayılmış bir şehir olduğundan yerleşimlerin birbirine uzak olduğu Cape Town’da uzun süre kalacak bir kişi için en ideal seçenek bir araç almak ya da kiralamak olacaktır.

Yaşam Masrafları

-Dört kişilik bir ailenin Cape Town’da aylık yaşam masrafı ortalama 30,735.68 Rand (Yaklaşık 11,000₺) tutarındadır.

Tek kişiye ait ortalama yaşam masrafı ise Cape Town için 8,756.92 Rand (Yaklaşık 3100₺) olarak belirtilebilir.

-Şehir merkezinde tek yataklı bir apartman dairesi için aylık ortalama kira bedeli 11,098.94 Rand (Yaklaşık 4000₺) iken,

-Şehir merkezi dışında tek yataklı bir apartman dairesi için aylık ortalama kira bedeli 7,803.26 Rand’dır. (Yaklaşık 2800₺)

-Konaklama fiyatlarının görece pahalı olduğunu söylemek gerekirse kalan masraf kalemleri için pahalılık endeksi açısından Cape Town İstanbul’a benzetilebilir. Cape Town yanınızda nakit taşımadan dahi günlük tüm harcamalarınızı kart ile rahatlıkla yapabileceğiniz bir şehirdir.

-Yemek ve mutfak masrafları, günde 3 öğünü karşılayacak biçimde hesaplanırsa aylık 2400 Rand’dır. (Yaklaşık 850₺)

-Dışarda yemek yiyecekseniz, yemek isteyeceğiniz hemen hemen her türlü alternatif bulunmakla birlikte restoran ve fast-food dükkânlarının fiyatları İstanbul ortalamasından çok az yukarıdadır denilebilir.

-Cape Town’da aylık toplu taşıma kartı için ortalama tarife ücreti 478.897 Rand (Yaklaşık 175₺) olmakla birlikte, insanlar güvenli bulmadıkları gerekçesiyle daha çok Uber, taksi ya da şahsi araçlar ile ulaşımı tercih etmektedir. Taksi için açılış ücreti 18 Rand (Yaklaşık 6.5₺) civarındadır. Kilometre başına tarife tutarı 12 Rand’dır. (Yaklaşık 4₺)

Expatistan Verilerinden Alınmış Ortalama Fiyatlar;

İş merkezleri yakınında içecek dâhil bir lunch menü: R 114

Big Mac ya da muadili bir fast food menüsü: R 59

Yarım kilo kemiksiz tavuk eti: R 42

1 litre tam yağlı süt: R 14

12’li büyük boy yumurta: R 35

1 kilo domates: R 20

Yarım kilo yöresel peynir: R 57

1 kilo elma: R 22

1 kilo patates: R 17

Süpermarkette 500 ml. yerli bir bira: R 17

1 şişe iyi kalite kırmızı şarap: R 93

2 litre coca-cola: R 20

2 kişi için 1 günlük ekmek: R 12

Civardaki bir pub’da iki kişilik akşam yemeği: R 368

2 kişilik sinema bileti: R 172

2 kişilik tiyatro bileti (uygun olan en iyi koltuklar): R 661

Ortalama bir İtalyan restoranında 2 kişilik akşam yemeği (aperatif, ana yemek, şarap ve tatlı dahil): R 519

Civar semtteki barda bir bardak kokteyl: R 61

Şehir merkezinde ortalama bir bardak cappucino: R 30

Civardaki bir barda 500 ml. bir bira: R 33

Ipad wi-fi 128GB: R 7,712

Ön ödemeli, indirimsiz simcard için 1 dk. ücreti: R 1.71

Şehir merkezindeki bir gym için aylık üyelik ücreti: R 529

1 paket Marlboro sigara: R 40

-Cape Town alışveriş konusunda da kentte yaşayanlara pek çok seçenek sunuyor. W&A Waterfront gibi teknoloji, moda, ev eşyası türünden ihtiyaçları karşılayan büyük AVM’ler olduğu gibi Long Street, Bree Street, Green Market Square gibi yerel marketler de uygun birer seçenek olarak göz önünde bulundurulabilir.

-Cape Town’da da Türkiye’deki haftanın bir günü kurulan semt pazarlarına benzer oluşumlar kentin her bir yanında mevcut. Her cumartesi kurulan Oranjezicht City Farm gibi bu

 

pazarlardan sebze, meyve gibi ihtiyaçların yanı sıra hazır yiyeceklerden çiçek sergilerine kadar ürün çeşitliliği uygun fiyattan sunuluyor.

İş ve Çalışma:

-Güney Afrika’da dil eğitimi görmek için bulunan bir öğrencinin yasal olarak yarı zamanlı, tatillerde ise dil eğitimi aldıkları kurumun yazılı beyanı ile tam zamanlı çalışmaları mümkündür. Çalışma saatleri ve koşullarına ilişkin esaslar Güney Afrika Cumhuriyeti yetkili makamlarınca belirlenir.

-Güney Afrika’da asgari ücret 5,000 Rand’dır. (Yaklaşık 1,900₺)

-Asgari ücretin aksine ise Cape Town’da aylık ortalama kazanç 20,000 Rand’a (Yaklaşık 7,200₺) yakındır.

-Ülkede hatırı sayılır bir Türk göçmen nüfusu ve Avrupalı, Amerikalı yaşar. Yerel halkın yabancılara tutumu olumludur ve Cape Town’da çalışmak ya da yaşamak açısından bir engel değildir. Kentteki iş imkânları garsonluk, kasiyerlik gibi kalifiye olmayan işler kadar tarımsal ürün ticareti, endüstri alanında satış danışmanlığı gibi kalifiye alanlarda da mevcuttur. Bu sektörlere ilişkin işgücü pazarı Avrupa ve ABD’ye açık olduğu için rekabet fazladır. Yine de işteki performansınıza ve dil seviyenize göre çalıştığınız işte başarı sağlamak ya da daha iyi koşullara sahip bir iş bulmak zor olmayacaktır. Cape Town’da yaşayan Türkler, işveren ya da yatırımcı oranı düşük olsa da, iş arama sürecinizde yardımcı olabilirler.

Turistik:

-Afrika kıtasının genelindeki en turistik bölge olarak nitelendirilebilecek Cape Town başlı başına bir cazibe merkezidir. Buna rağmen Johannesburg gibi ülkenin diğer büyük şehirlerini gezebilir ya da kuzeyde yer alan diğer Afrika ülkelerini keşfedebilirsiniz.

-Cheapman’s Peak’te unutulmaz bir yolculuk yapabilir, Table Mountain’da doğa yürüyüşünü tamamlayıp okyanusa karşı gün batımını seyredebilir ve Hint Okyanusu ile Atlantik Okyanusu’nun birleştiği yerde ayaklarınızı serin sulara sokabilirsiniz. Camps Bay’in güzel sahilinde vakit geçirebilir, semtteki restoran, kafe ya da barlarda eğlenebilirsiniz. Cape Town yakınlarındaki Boulders Beach’te koruma altındaki penguenleri görebilir, onlarla birlikte vakit geçirebilirsiniz. Robben Adası Hapishanesi de yine bölgedeki en gözde turistik yerlerden biridir.

-Cape Town’da yılın 12 ayı sosyal aktiviteler ve festivaller hız kesmeden devam eder ancak ilkbahardan başlayan Eylül’e kadar uzanan 6-7 aylık süreç şehrin aktivite açısından en hareketli olduğu dönemdir. Festival denildiğinde ilk duyacağınız hiç kuşkusuz Burning Man olur çünkü Afrika ayağı Cape Town’da yapılmaktadır. Burning Man haricinde de 3-4 günlük festivaller mevcut. AfricaBurn, Origin, Vortex, Organik, Earthdance bahsedilen türde ve çoğunlukla şehrin dışında sahnelerde kurulu müzik festivalleridir.

-Şehir içinde genellikle şarap evlerinde gerçekleştirilen performanslar ve konserler oldukça popülerdir. Ministrel Karnavalı afro-amerikan sanatın icra edildiği bir başka popüler aktivitedir. Kasım ayında şehirde bira festivali vardır. Nisan ayı ise yöresel tatların sahne aldığı Şeftali Festivali zamanıdır. Şehirden 1 saat uzaklıkta bir kasabanın ev sahipliği yaptığı festival bölgenin yerel lezzetlerini tanıma fırsatı sunar.

-Nelson Mandela’nın Gökkuşağı Milleti olarak adlandırmasına hak verecek ölçüde kültürel çeşitliliğe sahip Cape Town’da mutfak kültürü üzerinden de çeşitliliği tecrübe etmeniz mümkündür.

-Avrupa ve Asya mutfağının bir harmonisi niteliğinde olan yemek kültürü sizlere aradığınız pek çok şeyi sunar. Ülkede en çok tüketilen besinler mısır ve et. Gerek et ürünleri gerek deniz

 

mahsülleri Hint mutfağına benzer biçimde yoğun baharatlarla hazırlanır. Kişniş, acıbiber, sarımsak ve anason baskın baharatlardır.

-Chakalaka ülkenin en popüler yemeğidir. Fırında pişmiş fasülye, köri, biber ve havuçtan yapılır. Biltong, Braivleis, Potjiekos ve Boerewors yöresel et yemekleridir.

Acil Numaralar:

  1. Bu numarada hizmet veren operatör duruma göre sizleri polis, ambulans ya da itfaiyeye yönlendirir.

+27605573342: Türkiye Cumhuriyeti Güney Afrika Temsilciliği Acil Çağrı Hattı

İlginizi çekebilir..

English Language School , Melbourne (ELSIS)

English Language School , Melbourne (ELSIS) ELSIS okulumuz 1991 yılından beri Güney Asyada ,Güney Amerika’da ve Avrupa’da öğrencilere dil eğitimi ve çeşitli programlar sunmaktadır. Uzun ...