Avustralya’da work and study düşünenler: Bir de Avustralya’yı bir Avustralyalı’dan dinleyin !

Danışmanlarımızdan Eren bey anılarını ve öğrencilerimizin genel olarak sorduğu soruları yanıtladı:

Avustralya federatif bir yönetime sahiptir ve eyaletler şeklinde yönetilir. Her eyaletin bir başkenti vardır. Toplamda 6 eyaletten oluşur. Birde bunların yanı sıra State Government vardır . Avustralya’nın başkenti Canbera’dır.

Sosyal bir devlet yönetimi olarak dünyada örnek gösterilebilecek bir ülkedir. Sağlık ve eğitim kendi vatandaşlarına ücretsizdir. International öğrenciler zorunlu sağlık sigortası ( OSHC ) yaparlar ve diş,estetik,göz bu sigorta kapsamının dışındadır.

Genel olarak Avustralya’da nasıldır?

Sıcaklık farkları yaklaşık 10 ile 15 derece arasındadır. Güney yarımkürede olduğu için Türkiye’ye göre ters mevsim yaşanır.Brisbane iklim olarak Subtropikal iklime sahiptir. Melbourne mevsimsel sıcaklık farklarının en fazla görüldüğü yerdir. Sydney ise ilkim olarak Brisbane’a daha çok yakındır ama kış mevsimleri nispeten daha serin olur. En fazla yağışı Brisbane alır.

7 yıl Avustralya’da ben ne yaptım?

Garsonluk, müziyenlik , servis danışmanlığı, uçak bileti danışmanlığı ve eğitim danışmanlığı yaptım. Başlangıç olarak saatlik ücretim 14 dolardı ve bu zamanla 25 dolara kadar çıktı. Müzisyenlik ile saatlik 50 AUD kazandım.Genel olarak başlangıç ücreleri 13-15 AUD eğer cash in hand çalışılıyorsa. Asgari ücret ortalama 19 AUD. Dozer operatörü saatlik 380 AUD ve bir maden işçisi yıllık ortalama 150 000 AUD kazanmaktadır. Genel olarak ücretler haftalık 800-1500 AUD arasında değişir.Öğrencilerin haftada yasal olarak çalışma saatleri 20 saattir. Öğrenciler elden para aldıkları işte çalışırlarsa daha fazla çalışabiliyorlar mı evet bunu öğrencilerimizden duyuyoruz. Öğrencilerin iş bulması dil seviyelerine, deneyimlerine ve kişisel yeteneklerine bağlıdır.

Dil bilmeyen öğrenciler iş bulabilir mi ?

Evet, bulabilirsiniz. Daha çok Türk kebapçılarında ve restoranlarda çalışan öğrenciler daha fazla saat çalışabilmek için bu tarz yerleri tercih etmektedirler. Tatil dönemlerinde öğrenciler full time çalışabilirler.

Yaşam masraflarım ortalama ne kadardır diye sorarsak haftalık 300-350 AUD olarak değişmektedir. Bu masrafları hesaplarken kişisel sosyal harcamalarınız dahil etmemeniz gerek.

Avustralya’da konaklama nasıl olur. Haftalık ücretleri ne kadardır ?

Paylaşımlı evlerde öğrenciler konaklama bulabilirler ve ücretleri haftalık 130 ila 200 AUD olacaktır. Şehir merkezinde paylaşımlı oda tercihinde bulunurlarsa haftalık 150-270 AUD arası düşünülmeli

Avustralya’da yeme-içme ve alışveriş nasıl olur? Market alışverişi için ne kadar bütçe ayırmam gerekir?

Dünyanın her yanından insanların bulunduğu bir yer olduğu için yeme-içme anlamında çok çeşitli alternatifler bulunmaktadır, ortalama bir öğün 8- 15 AUD restoranlarda ise 25 -40 AUD.

Market alışverişi için Coles, Woolworths,Aldi ve target gibi yerlerden yapabilirsiniz. Haftalık market alış verişi için de 60-80 Aud yeterli olacaktır.

Avustralya vizesi nasıl alınır ?

Avustralya vizesi en rahat öğrenci vizesine başvurmakla alınır. Dil okuluna gittikten sonra yasal çalışma hakkımız olacaktır. Dil okulunu uzatma şansımızda olacaktır. YERO’nun bu noktada rekor vize başarısı bulunmakta.

Sertifika Kursları ile nasıl vize uzatılır ve hangi alanlarda olmaktadır?

Sertifika kursları genel anlamda busines, hospitality, communication alanlarında olur ve haftada 2 gün eğitim alıp 5 gün çalışma şansını bulabilirsiniz. 3 aylıktan başar 2.5 seneye kadar sertifika eğitimi alabilirsiniz. Yıllık ortalama ücretleri ortalama 6000-8000 AUD arasında olacaktır. Pazarlama ,eticaret,işletme,proje yönetimi, spor alanlar gibi birçok değişik alanda olmaktadır. Sertifika kurlarını taksitle ödeme imkanı var.

Avustralya’da vize uzatma nasıl olur ?

Eğitim aldığınız süre boyunca vizenizi uzatma şansınız vardır. 5 seneye kadar vize uzatma durumunuz olabilir. Vizeniz multiple olacaktır yani eğitim aldığınız sürece ülkeye sınırsınız giriş çıkış yapabilirsiniz. Bu işlemleri de biz buradan sizler için yapıyoruz sizler bu süreçte okula gidip elden ödeme yapıyorsunuz vizeniz bizim tarafımızdan hallediliyor.

Kendi eğitim masraflarımı kendim çalışarak karşılayabilir miyim?

Birçok öğrenci eğitim masraflarını kendisi çalışarak karşılamaktadır. Özellikle sertifika kursuna katıldıkları zaman daha fazla çalışma imkânı buldukları için kendilerini çok rahat şekilde finanse ederler.

Avustralya vize şartları nelerdir?

Vize değerlendirme süreci tamamen evraklar üzerinden değerlendirilir. Konsolosluk görevlileri gerekli gördüğü durumlarda niyet mektubuna istinaden telefonla mülakat yapabilir. Daha önce yurt dışında bulunması , önceden bir İngilizce eğitimi alıp almadıkları konusunda ve kişisel gelişimlerine istinaden çeşitli sertifikalar isterler.

Neden YERO’yu tercih etmeliyim ?

Yero başvuran her bir öğrenciye eğitim danışmanının yanı sıra bir de vize danışmanı atar ve profesyonel ekibiyle  öğrencinin başvurusunu yaparken gerekli süreçlerde öğrenciyi bilgilendirir.. Avustralya vize başarımız yüzde 99.

Avustralya ya vardıktan sonra YERO’ya nasıl ulaşırım ?

Acil çağrı hattımızdan saat farkı olmaksızın 7/24 ulaşabileceklerdir.

 

Hemen Arayın
E-Posta Gönderin