AMERİKA’YA GİDERKEN : BOSTON

AMERİKAYA GİDERKEN

BOSTON

Amerika’nın en tarihi şehirlerinden biri olan Boston aynı zamanda Amerikan devriminin başladığı yerdir.Dünyaca ünlü üniversitelerin burada bulunması nedeniyle bir eğitim şehri olarak anılmasına sebep olmuştur. Yürüyen şehir ismi ile anılması bu şehrin en çarpıcı özelliklerindedir.

Yanınızda giderken alacağınız harçlığınızı mutlaka Türkiye’de Amerikan doları olarak yanınızda götürün. Eğer ilk 4 haftalık konaklama ücretini ödemişseniz yanınızda 1500-2000 USD size ilk etapta yeterli olacaktır.

Öncelikle Amerika’ya giderken yanınızda yanıcı hiçbir madde ve likit sıvı, şampuan parfüm gibi materyalleri almamanız gerekir. Her ne olursa olsun valizinizde hiçbir şekilde yiyecek bulunmamalı ve bulunmadığına dair size uçakta verilecek olan “Custom Declaration Form” a yanınızda olan ve olmayan şeyleri deklare etmelisiniz.

Kurallara göre ; yanınızda 200 adetten fazla sigara ile gümrüğe girmemelisiniz. Pasaport kontrolünden sonra valizinizi aldıktan sonra son olarak bagajınızı X-ray cihazına koyacaksınız ve görevli sizin doldurmuş olduğunuz Custom Declaration Form’a göre size çeşitli sorular sorabilir. Açık ve net cevaplar verin ve görevliye yanıltıcı hareketlerden ve sözlerden kaçının. Aşağıda bahsetmiş olduğumuz “Custom Declaration Form” ile ilgili görseli inceleyebilirsiniz.

HAVALİMANINDAN ŞEHRE TRANSFER

Gümrük noktasından çıktıktan sonra şehir merkezine gitmek için çeşitli alternatifleriniz var. Otobüs ile: Boston uluslararası havaalanına ulaştığınız zaman otobüs terminaline bulmak için işaretleri takip edin. Burada sizi Boston merkezine ve diğer toplu taşıma araçlarına geçiş yapabileceğiniz istasyona götürecek otobüsleri yakalayabilirsiniz.
Daha fazla bilgi için bakınız; Boston Logan International Airport’s transit information website.  Havaalanından hareket eden çoğu taksinin sabit bir tarifesi vardır ve Boston merkezi genellikle 20 dakikadan az sürer.
Daha fazla bilgi için bakınız; www.massport.com Taksi ücretleri ortalama 50 USD gibi düşünülebilir. Bunun yanı sıra Uber aplikasyonunu indirip Uber ile daha uygun bir ücrete gitmek istediğiniz yere gidebilirsiniz.

SIM KART

Amerika’da en çok tercih edilen T-Mobile sim kartı alınabilir. Yaklaşık ücreti 30 USD’dir. Sim kartı aldıktan sonra , sim kartınıza kredi yükleyerek kullanabilirsiniz. AT&T sim kartı yine en çok tercih edilen alternatiflerden biridir. Ortalama olarak aylık 50 USD haberleşme ücreti olarak hesaplayabilirsiniz.

BANKA HESABI VE TÜRKİYE’DEN HAVALE

Amerika’da bireysel bir banka hesabına kolaylıkla sahip olabilir ve ödemelerinizi alabilirsiniz. Amerika’da açacağınız bireysel banka hesabı ile paranızı sahip olduğunuz hesabında biriktirebilir, transfer edebilir ve aynı zamanda ATM kartınız ile bakiyenizde bulunan parayı dünyanın herhangi bir yerindeki ATM’den çekebilirsiniz. Banka hesabı açmak için pasaportunuz ve öğrenci belgeniz yeterli olacaktır. Ancak bazı bankalar size hesap açmak için zorluk çıkarabileceği gibi bazıları ise çok rahat bir şekilde hesap açmanıza izin vereceklerdir.

Türkiye’de kullanmış olduğunuz vadesiz TL hesap kartı ile Amerika’da para çekmeniz mümkün. Bunun için banka belli oranda sizden komisyon çekecektir. Aileniz size para gönderecekse Türkiye’deki hesabınıza TL yatırabilir ve siz Amerika’da dolar olarak çekebilirsiniz .Eğer Türkiye’ye para gönderecekseniz ortalama her gönderi başına 30 ila 40 USD gibi bir komisyon ödersiniz.

KONAKLAMA

Konaklama için Türkiye’deyken aile yanı ya da yurt konaklama tercih edebilirsiniz. Aile yanı konaklamalarda genelde sabah kahvaltısı ve akşam yemeği vardır. Amerika yeme-içme konusunda çok pahalı bir yer değildir her türlü bütçeye uygun yemek bulunur. Konaklama için diğer bir seçenek ise AirBnb olabilir. Tercih edeceğiniz odaya göre bir ücret ödeyebilirsiniz. Ya da dilerseniz paylaşımlı evlerden oda kiralayabilirsiniz. Aylık ortalama 400-600 USD konaklama için bir bütçe ayırmalısınız

ULAŞIM

Boston’da dakik ve şehrin hemen her noktasına kolayca ulaşım sağlayan yaygın bir toplu taşıma ağı bulunmaktadır. MBTA (Massachusetts Bay Transportation Authority) tarafından işletilen bu ağın en önemli üyesi ise metro hatlarıdır.

Boston’da bir diğer ulaşım şekli otobüs hatlarıdır. Tüm toplu ulaşımda CharlieTicket adı verilen tek tip bir kağıt bilet kullanılmaktadır. Haftalık olarak da kullanılan Charlie Card’ın maliyeti 18 $’dır.

ARAÇ KULLANMAK VE EHLİYET GEÇERLİLİĞİ

ABD’de turist olarak bulunan veya henüz ikamet izni almamış vatandaşlarımızın ülkemiz sürücü belgeleri ABD makamlarınca kabul edilmekle birlikte, uygulamada her bir eyaletin kendi kuralları geçerlidir.

Amerika’da  araba kullanabilmeniz için Türk ehliyetine sahip olmanız olması yeterlidir. Araba kullanımı ile ilgili yasal kurallar eyalete göre değişiklik gösterdiğinden Amerika’ya gelmeden önce gideceğiniz eyaletin kanunlarını araştırmanızı öneririz. Çoğu eyalette Türkiye’de geçerli olan ehliyetinizi 6 aya kadar kullanabilmektesiniz ama araba kullanırken pasaportunuzu mutlaka yanınızda taşıyın. Amerikan trafik kurallarına mutlaka dikkat edin ve geçiş üstünlüğünün yayalarda olduğunu da unutmayın.

Amerikan Ehliyeti Nasıl Alabilirim?

Amerikan ehliyeti almak istiyorsanız bulunduğunuz eyaletin Motorlu Araçlar İdaresine şahsen başvurmalısınız. Başvurunuz sırasında yanınızda pasaportunuz ve ona iliştirilmiş I-94 formunu bulundurmayı unutmayın. Ehliyet alabilmek için öncelikle görüş testinizi geçmeniz gerekiyor, görüş testini geçtikten sonra da yazılı sınavı geçmeniz gerekiyor. Yazılı testi bilgisayar kullanarak cevaplamanız gerekiyor. Sınavda 20 soru sorulur ve 3 yanlış hakkınız vardır. 4. yanlışı yaptığınız anda testten başarısız oluyorsunuz. Bu nedenle sizlere önerimiz sınava girmeden önce hem Amerika’daki trafik kurallarını daha iyi öğrenmeniz hem de kolaylık olması açısından Motorlu Araçlar İdaresi’nden elde edebileceğiniz araba kullanım kurallarını kitapçığını almanızı tavsiye ederiz. Yazılı sınavı geçerseniz bazı eyaletlerin gerekli koştuğu 3 saatlik alkol ve uyuşturucu madde kursuna katılıp, bu 3 saatin sonunda sınava girip, sınavı geçtiğinizi gösteren belgeyi almanız gerekebilir.Bulunduğunuz eyalet böyle bir kursa katılımı şart koşuyorsa bu kursların nerede olduğu ile ilgili bilgileri de yine Motorlu Araçlar İdaresi’nden alabilirsiniz. Kursu tamamladıktan sonra direksiyon sınavına girmelisiniz. Sınavı geçerseniz ehliyeti almaya hak kazanırsınız. Eğer yazılı sınavı geçip direksiyon sınavını geçemezseniz 25-30 USD karşılığında acemi sürücü izni (Learner’s permit) denilen kartı alabilirsiniz. Bununla tek başınızayken araba süremezsiniz. Ama Amerika’da kabul edilen tek kimlik belgesi ehliyet olduğundan bu kart ehliyetinizi alana kadar kimlik belgesi görevini görebilir. Bu kartın kullanım süresi 6 aydır, bu süre sonuna kadar Amerikan ehliyetini almanız gerekmektedir.

ARAÇ SATIN ALMAK VE KİRALAMAK

Ülkemizde Uluslararası Sürücü Belgesi “Türkiye Turing ve Otomobil Kurumu” tarafından verilmektedir. https://www.turing.org.tr/

Amerika’da araba kiralama şirketleri, araba kiralamak için genellikle minimum yaş gereksinimi isterler. Minimum yaş sınırı 21’dir. Diğer gerekli belgeler ise, geçerli uluslararası sürücü belgesi (Türkiye’deki ehliyetinizi Amerika’da kullanabilirsiniz) ve geçerli bir kredi kartıdır. Eğer araba kiralamak istiyorsanız ve şartlarınız da kiralamaya uygunsa, arabanın giderleri ve riski size aittir. Türkiye’de olduğu gibi araba kiralama firmaları en iyi çözümdür. Avis, Budget Rent-A-Car, Alamo, Hertz gibi… Birçok eyalette Türk ehliyeti ilk 3 ay ile 6 ay arasında geçerli olmaktadır. Yani uluslararası ehliyet almanız gerekmemektedir. Sadece ülkeye ne zaman giriş yaptığınızı belgeleyebilmek adına yanınızda pasaport taşımalısınız ya da herhangi bir ID kart…

SAĞLIK VE HASTANELER

Hastaneler

ABD genelinde yaklaşık 5700 hastane bulunmaktadır. Tıp biliminin çok ileride olduğu ABD’de tedavi ve özellikle hastane masrafları da binlerce dolar tutabilmektedir.

Doktor muayene ücreti 75-150 Dolar, sahasında uzman bir doktor muayenesi 150-400 Dolar, basit diş dolgusu 350 Dolar, kanal tedavisi ise 500 Dolar civarındadır. Ultrason 180 Dolar’dan başlamakta, MRI ise 1.800-2.000 Dolar’a mal olmaktadır. Bademcik ameliyatı 4.000-5.000 Dolar tutabilmektedir. Benzer şekilde, normal bir doğum 25.000-30.000 Dolar, menisküs ameliyatı ise 15.000 Dolar civarındadır.

Hastanede bir gün kalmanın maliyeti 500 Dolar kadardır. Hastaneye kaldırılma durumundaki kişiden ya depozito yatırması, ya da sigortasının olması beklenir.

Tedavi ve Yatak Ücretleri

Mahalle klinikleri de önemsiz rahatsızlıklarda yararlı hizmetler vermektedirler. Bu kliniklerden en yaygını, CVS ve Wallgreens gibi zincir eczanelerin içerisinde hizmet veren doktorlardır. Bu kliniklerde muayene olmanın ücreti 70-100 Dolar arasındadır.

Her halükarda Amerika’ya gitmeden Türkiye’de sağlık sigortası yaptırmanızı öneriyoruz. Bu sağlık sigortasının kapsamına dikkat etmeniz gerek. Bununla birlikte bazı sigorta şirketleri bazı hastanelerle anlaşmaları vardır.

AMERİKAN KÜLTÜRÜ VE YAŞAMI

ABD’ye geldiğinizde kültürel anlamda alıştığınızdan farklı davranan insanlar görebilir ve ufak bir kültür şoku yaşayabilirsiniz. Amerikan kültürü son derece batılı ve Asya’dakinden çok çok farklıdır. Ancak şanslısınız ki oradaki eğitiminize hazırlanmak için yapabileceğiniz pek çok şey var. Bu sayede kültür değişimi size çok stres yaşatmayacak ve ABD’deki zamanınızın tadına varabileceksiniz.

Değişiklikle başa çıkmak

Kültür şoku kesinlikle normaldir, bu nedenle ABD’yi gezmiş veya orada yaşamış tanıdıklarınıza sorular sorarak merakınızı gidermeli ve onların deneyimlerinden faydalanmalısınız.

 

Neticede Amerika pek çok farklı geçmişten gelen topluluklardan oluşan kültürel çeşitlilik diyarıdır. Amerikalıların çoğu geçmişlerini başka bir ülkeye ve kültüre dayandırır.

 

Televizyonda gördüğünüz her şeye inanmamalısınız ancak Amerikalıların son derece geniş ve rahat tavırlı olduğu da bir gerçektir. Kendinizi bir sırada beklerken yanınızdaki kişiyle konuşurken bulabilirsiniz, ve bu rahatlık alışık olmayanlara bir sürpriz yaşatmaktadır.

Tanışma

ABD’de tanışmalar genellikle son derece resmiyetten uzaktır. İnsanlarla konuşurken gülümsediğinizden ve ilk isimleriyle hitap ettiğinizden emin olun. Eğer grup halindeyseniz kendinizi diğerlerine tanıtın. El sıkışmak genelde tercih edilen yöntemdir ve basit bir merhaba ile konuşma başlatmak mümkündür. Amerikalılar genellikle son derece doğrudan konuşur, ancak bu durum sizi rahatsız etmemelidir. Kaba davranmadıklarını, yalnızca konunun etrafında zaman kaybetmek yerine doğrudan hedefledikleri noktaya değindiklerini düşünmelisiniz.

Görgü Kuralları

Amerika’da akşam yemeklerinin ne kadar rahat ve gayriresmi ortamlarda gerçekleştiğini görünce şaşıracaksınız. Masada görgü kuralları rahattır. Çatal genelde sağ elle kullanılır ancak sol elinizi kullanmanız da kimseyi rahatsız etmeyecektir. Bazı yiyeceklerin elle yenmesi gelenekselleşmiştir. Davetli olduğunuz yerde yemeğe başlamadan önce ev sahibinin teklif etmesini ve oturmanızı rica etmesini bekleyin.

Amerikan kültürü

Amerika pek çok şeyiyle tanınır; ancak spor, müzik ve sanat bunlar arasında en önemlileridir. Amerikan futbolu, baseball, buz hokeyi ve basketbol dört temel spor dalı olarak Amerika’da son derece popülerdir. Ancak pek çok başka spor da ilgi görür. ABD Olimpiyatlarda diğer ülkelerden daha fazla altın madalya ve toplam madalya sayısına sahiptir. Kolejde spor yapmak Amerikan kültürünün önemli bir özelliğidir.

Ülkenin çok kültürlülüğünün göstergelerinden biri de müziktir. Poptan rock’a, cazdan rhythm&blues’a kadar ABD birçok müzik türünün yer aldığı, dünyanın en büyük ikinci müzik piyasasına ev sahipliği yapar.

Müziğin yanında diğer sanat dalları da Amerikan kültürünün temel taşlarındandır. Müzikal tiyatrodan dans ve performans sanatına, modadan fotoğrafçılığa uzanan bir yelpaze mevcuttur. Amerika birçok ünlü modacının çıkış noktasıdır ve New York şehri muhteşem tiyatrolarıyla ünlü Broadway’e ev sahipliği yapmaktadır. Tiyatrolar genelde ülke genelinde turlar gerçekleştirir ve bu sayede nerede okuyor olursanız olun, Amerikan kültürünün bu yönünü keşfetme fırsatına erişeceksiniz.

 

Kültür şoku gerçekten normaldir ve göreceğiniz destekle en aza indirgenebilir; böylelikle Amerikan kültürüne hemen adapte olacak ve ABD’deki hayat tarzını benimsemekte zorluk çekmeyeceksiniz.

Amerikalıların Genel Özellikleri

Çok renkli bir yapıya sahip olan Amerikan kültürü birçok milletten oluşmaktadır. Farklı ülkelerden gelen yaklaşık 290 milyon insanın yaşadığını düşünürsek, kültürün ve etnik kökenin ne kadar çeşitli olduğu hakkında bir fikrimiz oluşabilir. Çok karakteristik örf ve adetleri yoktur, alışkanlıklar hayatlarında büyük bir yer tutar. Amerikalılar fıkır fıkırdır, her fırsatta seyahat etmeyi severler. Trenlere, otobüslere, uçaklara doluşurlar ve gezerler. Sırtlarında çantalarıyla dağlara, deniz kıyılarına veya ulusal parklara uzun yürüyüşlere çıkan Amerikalıların sayısı oldukça fazladır.

Sosyal İlişkiler

İlk girdiğimiz ortamlardaki tanışmak ve ortamda kendimizi kabul ettirmek kaygınızı, Amerikan toplumu içinde pek hissetmeyebilirsiniz. Amerikalılar arkadaş canlısı ve güler yüzlü, samimi ve sıcakkanlıdırlar. Zaten pek çok farklı etnik kökenden oluşan insanlar bir arada bulunduğundan ve yabancı ülkelerden gelen insanlara alıştıklarından dolayı sizi yabancı gibi görmez ve garipsemezler. İsimlerini bilmedikleri insanlarla konuşmaktan çok hoşlanmadıklarından dolayı hemen kendilerini tanıtıp isminizi sorup isminizi doğru telaffuz ettiklerinden emin olmak isteyeceklerdir. Dokunma içeren temaslardan uzak durmanız iyi olur. Küçük çocukları sevmek ciddi tepkilere yol açabilir. Göz teması karşılıklı ilişkilerde yeterlidir. El sıkışma haricinde yanaktan öpme onlarda çok garipsenecek hatta yanlış anlaşılabilecek bir durum doğurabilir. Erkeklerde bu kural daha katıdır.

Amerika’da yaşam çok hızlıdır, yoğundur, tempoludur. Bu yüzden herkes koşuşturur ve dakik olmak önemlidir. Açık sözlü olmaları size kaba ve kırıcı gelebilir. Bu durumu kesinlikle kişisel olarak algılamamalısınız. Rahatsız oldukları durumları size çekinmeden söyleyeceklerdir. Genelde yardımseverlerdir. Sizlere çalışma ortamında yardımcı olmak eğiliminde olurlar ancak bu sizi yönlendirmek şeklindedir. Bireysel vurgulu kimliğin hakim olduğu bu kültürde bazı durumları garipseyebilirsiniz. Ülkenizden işvereninize götüreceğiniz ufacık bir hediye bile onlar için çok memnuniyet ve şaşkınlığa sebep olabilir.

Büyüklük (Anlayışı)

Amerika Birleşik Devletleri’nin büyüklüğünü anlama ve anlatmak gerçekten zordur. Mesela, trenle Chicago’dan Los Angeles’a seyahat etmek, aradaki buğday tarlalarını, dağları ve çölleri aşarak 48 saat sürmektedir. Veya, mesela, New York’tan Washington D.C.’ye gitmek Londra’dan Paris’e veya Tokyo’dan Kyoto’ya gitmek gibidir. New York’tan Los Angeles’a gitmek, Lisbon’dan Kahire’ye veya Moskova’dan Montreal veya New Delhi’den Roma’ya gitmek gibidir.

Amerika’da şehir yaşamında mesafeler bizdekinden çok farklıdır. Arabasız yaşam çekilecek gibi değildir. Markete gitmek için 5-10 mil(ABD’de metric sistem değil, İngiliz Sistemi-Imperial System kullanılır) gitmeniz gerekebilir.

İklim

Bu kadar büyük bir kıtada yerleşik olan Amerika Birleşik Devletleri’nde doğal olarak çok uç iklimler barınmaktadır. New England ve New York’tan Chicago ve Ortadoğu Amerika’nın büyük bölümünde, sıcaklıklar kışın sıfırın altında, yazın ise 90 Fahrenheit (32,22 Santigrat)’ta seyretmektedir.

Güney ve Güneybatı bölgesinde daha sıcak bir hava vardır.

Bir ‘Kendi İşini Kendin Yap’ Toplumu

Amerika bir ‘Kendi işini kendin yap’ ülkesidir. Hangi meslekten olurlarsa olsunlar (avukat, banka müdürü, şirket yöneticisi, vs) genellikle kendi çantalarını kendileri taşır, çamaşırlarını çamaşırhaneye kendileri götürür, market kuyruğunda bekler,bahçelerini kendileri onarırlar. Çok zengin olanlar hizmetçi tutabiliyorlar ama kesinlikle toplum genelinde günlük işleri başkasına yaptırma gibi bir adet yoktur. Hatta aileler kendi işini kendisi yapması konusunda bireylerini teşvik etmektedirler. Ülkenin her yerinde insanların kendi başlarına uygulamalarına yönelik ev, bahçe, iş içerikli dev alışveriş mağazaları vardır. Maddi güçleri yerinde olmasına rağmen bugün çoğu Amerikalı, sorumluluk noktasında, özel hizmetçi tutmayarak özel hayat, bağımlı olmama ve özgürlüğü tercih etmektedir.

Evler Amerikalıların çok ilgisini çekmektedir. Zamanlarının çoğunu evlerinin dizaynı, dekorasyonu ve geliştirilmesi hakkında okuyarak ve konuşarak geçirirler. Özellikle kendi başlarına yapabilecekleri kısımlar için hafta sonları harcanır. Birbirlerine evlerini göstermeyi çok severler. Size teklif ederlerse sakın geri çevirmeyin.

Amerikan Mutfağı

Yemek kültürü bizimkinden oldukça farklıdır. Damak tadınızı bir süreliğine terk etmeniz gerekebilir. İlk gittiğinizde hafif mide bulantıları mümkündür. Fast food kültürüne alışkın olanlar için çok sorun çıkmaz. Pek çok farklı kültürden insanın bulunması çok çeşitli tatları denemenize olanak sağlar. Elbette fast food en ekonomik olanıdır. Temizlik ve kişisel hijyen çok önemlidir. Her gün duş almak, elleri sıklıkla yıkamak Amerikalılar için önemlidir. Deodorant, sabun vb. hijyen ürünlerini sıkça kullanırlar. Eğer iş ortamında bu konulara gerekli önemi göstermezseniz uyarılar alabilirsiniz. Amerikalı olmak, özgür ve bağımsız olmaktır, düşüncesi yanlıştır. Özgürlükler ülkesi, diye düşünüp her istediğinizi yapmak başınıza ciddi tehlikeler açabilir. Kanunların Türkiye’dekinden daha katı uygulandığından emin olabilirsiniz. İlk bakışta saçma gelen kuralların bile belli bir sisteme oturtulmuş olduğunu görebilirsiniz. İnsanlara da sadece sisteme uymak kalır. Eğlence anlayışları sadece disko ve barda eğlenmek değildir. Boş zamanlarında spor yapmak, maç ve film izlemek, gezi yapmak ve sinemaya gitmek en büyük eğlencelerindendir.

Diğer Genel Özellikleri

Amerika çok büyük ve kozmopolit bir ülkedir, buna rağmen belirgin kültürel özellikleri vardır. Bazı özellikleri ve küçük ipuçlarını bilmenizde fayda var:

Amerika’da öğrenciler 18 yaşını aştıkları takdirde (birçoğu ailelerinin yanından ayrılarak) kendi ayaklarının üstünde durmaya başlarlar. Çalışacağınız birçok işyerinde Amerikalı öğrencilere de mutlaka rastlayacaksınız.

Amerikalılar cana yakın insanlardır; yolda yürürken tanımadığınız insanlar size selam verirse şaşırmayın!

Bu ülkede dürüstlük çok önemlidir. Asla yalan söylemeyin!

Amerika’da kapalı alanlarda sigara içilmemektedir, restoran ve cafelerin açık hava bölümlerinde bile sigara kullanmak yasaktır. Sadece kendi evinizde ya da sokakta içebilirsiniz.

Gece hayatı oldukça eğlencelidir; eğer 21 yaşının altında iseniz clublara giremezsiniz fakat birçok IRISH PUB’a girebilirsiniz. Gene de içki içmek isterseniz 21 yaşının üstünde olmanız ve kimliğinizi göstermeniz gerekir.

Kimlik olarak yanınızda mutlaka pasaportunuzu taşıyınız! (T.C. kimlikleriniz sadece Türkiye’de geçerlidir, unutmayın.)

Amerika’da “TIP” yani bahşiş uygulaması vardır. Yemek yediğiniz restoranlarda genel olarak hesabınızın en az %10-15’i kadar bir miktarda, bahşiş bırakmanız beklenir. Bazı restoranlar bahşişi hesaba dahil eder, buna da dikkat etmenizi öneririz!

Trafik kurallarına uymanız kesinlikle çok önemlidir! Yayalar için konulan kırmızı ve yeşil ışıklara, yaya geçitlerine ve yaya STOP geçitlerine de mutlaka dikkat ediniz. Yayaların her zaman önceliği vardır, karşıdan karşıya geçerken bir araba 40 metre uzaktan sizi görüp durursa şaşırmayın.

ALIŞVERİŞ

Öncelikle sizlere ABD’ye gidip bulduğunuzda adeta hazine bulmuşsunuz hissine kapılacağınız marketler zincirinden bahsetmek istiyorum, WALMART! Walmart’ı 5M Migros’un 5 katı büyüklüğünde bir market olarak düşünebilirsiniz. İçerisinde yiyecek, içecekler dışında giyim, kozmetik, elektronik, araç bakımı, bahçe bakımı, kamp malzemeleri, spor malzemeleri, kırtasiye ürünleri, mutfak eşyaları, ev ürünleri gibi aklınıza gelip gelebilecek her şeyi barındıran bir marketten bahsediyoruz. Çok da uygun fiyatlı ürünleri bulunmakta, mutfak alışverişlerinizi genelde bu markette yapabilirsiniz. Walmart’ın kendi markası olan Great Value’dan birçok ürünü son derece uygun fiyatlı olarak alabilirsiniz. Arkadaşlar Walmart haricinde, Dollar Tree, Dollar General, Family Dollar tarzında birçok farklı market bulunmaktadır. Bunları eskilerin “Bir Milyoncu” tarzında düşünebilirsiniz. İçerisinde alacağınız birçok ürünün fiyatı 1-2-3-4-5$ civarlarında olacaktır.Söz konusu giyim, ayakkabı, aksesuar, parfüm, kozmetik ürünleri ise aklınıza da ilk olarak T.J. Maxx, Ross, Marshalls, Burlington gibi mağazalar gelmeli. Bu bahsettiğimiz mağazalarda son derece ünlü markaların ürünlerini ciddi anlamda uygun fiyatlara bulabilirsiniz.

Örneğin Türkiye fiyatı 600TL olan Michael Kors ayakkabıları 10-15$’a alabilir, Calvin Klein t-shirtleri 3-5$’a bulabilirsiniz. Guess çantaları 10-20$’a alabilir, saatlere, cüzdanlara ve birçok farklı alandan ürünlere inanılmaz indirimli fiyatlara sahip olabilirsiniz. Bu bahsettiğimiz mağazalar haricinde bir de outletler vardır ABD’de. Premium Outletler ve Tanger Outletler bunlardan bazılarıdır. İçlerinde birçok ünlü markayı barındırırlar ve bu ürünleri indirimli fiyatlarından alma şansınız olur. Ayrıca New York eyaletinde bulunan Woodbury Outlet de son derece meşhurdur. New York’tan bu Outlet’e turlar düzenlenmektedir bunlara katılabilirsiniz ancak uyaralım, Woodbury Outlet’e giderken yanınızda bir boş valizle gitmenizi önerebiliriz, aksi halde aldıklarınızı taşıyamama ihtimaliniz çok yüksek olabilir. Son olarak elektronik alışverişine gelecek olursak, ilk durağımız muhtemelen Best Buy olacaktır. Best Buy’da telefonlardan bilgisayarlara, kameralardan dronelara, tabletlerden oyun konsollarına ve birçok farklı oyuna, aynı zamanda çeşit çeşit birçok farklı elektronik ürüne sahip olabilirsiniz. Bir diğer elektronik alışverişi durağımız da Amazon olacaktır . Aslında Amazon’da sadece elektroniğe değil aynı zamanda birçok farklı ürüne de erişim sağlayabilirsiniz, zaten Amazon’un internet sitesine bir girince genelde birkaç saat geçirmeden çıkmanız pek mümkün olmuyor. Son olarak Ebay ve BH Photo ve Video da elektronik alışverişleri için tercih edebileceğiniz internet siteleridir.

Hemen Arayın
E-Posta Gönderin