Amerika’da Staj

work and study merak ettiklerinizStaja başvurmak için iş deneyimi gerekiyor mu?
Amerika staj programında esas kriter staj yapacağınız alanda eğitim almış olmanızdır. Bu nedenle iş deneyimi olmadan da staja başvuru yapabilirsiniz fakat iş deneyiminiz olması sizin için yerleştirmede avantaj sağlayacaktır.

Ne kadar İngilizce bilmem gerekiyor ?
Gerçek iş ortamında ve gerçek müşterilerle çalışacağınız ve size verilen görevi tam olarak yerine getirmeniz gerektiği için iyi derecede İngilizce bilgisine sahip olmalısınız. Bu nedenle programa kayıttan önce sözlü ve yazılı testleri geçmeniz gerekmektedir.

Programın bir başlangıç tarihi var mı?
Amerika staj programına dilediğiniz zaman katılabilirsiniz fakat işlemlerin uzun sürebileceğini göz önünde bulundurarak en az 4 ay önce başvurunuzu yapmanızı tavsiye ederiz. İngiltere staj programlarında ise başlama tarihleri vardır. Her ay bir başlangıç günü bulunmaktadır.

İş seçme imkanım var mı? 
Katılımcının sadece mevcut olan iş yerlerinden seçim hakkı vardır, iş veren sizinle telefonda İngilizce mülakat yaparak hem İngilizce seviyenizin işe uygun olup olmadığı hem de mesleki bilgilerinizi ölçer. İki taraf içinde koşullar uygunsa iş yerleştirmesi tamamlanmış olur.

Programa bir arkadaşımla beraber başvurup, aynı işletmeye yerleştirilebilir miyiz ?

Aynı meslek grubundan olmanız ve sizi alacak olan iş verenin birden fazla açık pozisyonu olması ve her iki başvuruyu da olumlu bulması durumunda mümkün olabilir.

Konaklama ihtiyacım nasıl karşılanacak?
Amerika staj programlarında konaklama genellikle iş veren tarafından verilmektedir. Verilmediği taktirde öğrenciye çevredeki konaklama imkanlarıyla ilgili bilgi verilir. İngiltere staj programında, dil kursu boyunca öğrenciler okul yurdunda ya da aile yanında kalabilir. Staj süresince de bu şekilde kalmaya devam edebilirler. Turizm alanında staj yapan öğrencilere ise konaklama belirli bir ücret karşılığında sağlanır. Genellikle konaklama ücretleri öğrenci tarafından karşılanır.

İş değiştirebilir miyim? Stajım bittikten sonra uzatıp başka bir firmada çalışabilir miyim?
Staj programında iş değiştirmek yasaktır, değiştirebilmek için iş yeriniz ile ilgili ciddi bir sorununuzun olması gerekir. İngiltere staj programında ise uzatma imkanı yoktur.

Staj programlarında ne tip vize veriliyor?
Amerika Staj programına katılmak için j-1 (kültürel değişim vizesi) alınmaktadır. Bu vize sizin Amerika’da yasal olarak çalışmanızı ve yaşamanızı sağlamaktadır. İngiltere’de ise öğrenci vizesi verilmektedir. 28 haftadan uzun olan vizelerde çalışma imkanınız olduğu için aynı zamanda yasal olarak çalışma hakkı da tanır.

J-1 vizesi kaç yıllık veriliyor?

J- 1 vizeniz, DS-2019(vize almanız için gerekli olan formdur) formunda yazan staj süreniz kadar verilmektedir. Bu surenin bitiminde ülkenize dönmeniz gerekir.

İş yerimde memnun olmazsam ya da bir problemle karşılaşırsam ne yapmam gerek?
İş yerinizle ilgili tüm sorularınızı ve sorunlarınızı anında YERO ile paylaşmanız gerekmektedir. YERO danışmanları sizinle ve iş verenle konuşarak probleminizi çözmekte size destek verecektir.

Staja başlamadan bilmem gerekenler nelerdir?
Programınıza başlamadan önce YERO eğitim danışmanınız size sosyal güvenlik numarası, sigorta, j-1 vizesi kuralları ve Amerika ile ilgili bilmeniz gerekenleri bir oryantasyon programı kapsamında anlatacaktır.

Hemen Arayın
E-Posta Gönderin